Kodukaunistamine on au sees

EESTI KAUNIS KODU 2018: Presidendi tunnustuse pälvis ka Jelene Sakeli ja Anti Ranna Jaagu talu Fööniksi aed Ariste külas.
TIIU ARO

Taasiseseisvunud Eestis hakati kodukaunistamisele suuremat tähelepanu pöörama 1997. aastast, kui president Lennart Meri kuulutas emadepäeval Estonias välja Eesti kodukaunistamise aasta: “Mu kallid Eesti emad! Asuge koos isadega, koos oma tütarde ja poegadega korraldama meie eesti kodu. Tehkem kodud puhtaks ja kauniks nii seesmiselt kui väliselt. See on kõige lihtsam ja jõukohasem viis muuta kaunimaks, puhtamaks, rikkamaks ja tugevamaks kogu Eesti.”

Lennart Meri hakkas vabariigi presidendina üle-eestilise kodukaunistamise liikumise patrooniks. Jätkus 1936. aastal riigivanem Konstantin Pätsi algatatud kodukaunistamise traditsioon, mis kestab tänaseni. Teatepulga on üle võtnud ja edasi andnud kõik meie presidendid.

Aastaid on kauni kodu konkursil osalenud ka Saare maakonna kenad aiad eramute, kortermajade, avalike objektide ümber, poollooduslikud kooslused, spordirajatised…

Meie maakonnas on kodukaunistamise liikumise veduriks olnud aastani 2017 maavalitsus, nüüd on MTÜ Saaremaa Kodukant ja Reet Viira. Tänavu moodustati viieliikmeline hindamiskomisjon, kuhu kuuluvad Katrin Reinhold ja Veiko Viil vallavalitsuse poolt, Reet Viira (MTÜ Saaremaa Kodukant), Leo Filippov (MTÜ Eesti Saarte Kogu) ja Pille Tänak (K-rauta Kuressaare kauplus).

Mais kuulutasime välja konkursi, kuhu esitati 22 objekti. Hindamiskomisjoni juuni alguses toimunud ringsõidu ja otsuse alusel jäi neist sõelale neli, mis kõik esitati ka presidendile tunnustamiseks.

Tunnustamisüritus toimus 25. augustil Viljandis Sakala keskuses. Saaremaalt nomineeriti Kuressaare gümnaasiumi, Mihkli talumuuseumi, Jelene Sakeli ja Anti Ranna Jaagu talu Fööniksi aed ning Püha Soobiku avastusrada, mille loojad ja hooldajad ka kohal olid. Esimesed kolm said presidendi autasu “Eesti kaunis kodu 2018”. Parimaks tervisespordirajatiseks tunnistati Püha Soobiku avastusrada.

Saaremaa vald korraldab tänuürituse kõigile konkursil osalenutele novembris.

Kauni Kodu liikumise raames korraldati augusti alguses õppereis Raplamaa, Lääne-Virumaa ja Harjumaa aedadesse. Osavõtjaid oli 22 inimest üle maakonna. Külastati seitset aeda ja Rakvere linna. Huvi pakkus nii Helle Väärsi lilleniit kui ka perekond Hõimu püsililledega rikastatud aed Mahu külas. Terje Luige aed paelus “kuiva jõe” rajamise ja samas taluaia lillede renessansiga.

Õppereisi tulemusena saadi palju uusi teadmisi aiakujundusest, jagati kogemusi ja saadi kinnitust juba tehtud valikutele. Tulekul on Saare maakonda hõlmav aiaraamat, mille kaante vahele jõuavad meie kaunite aedade fotod koos väikeste vinjettidega.

Suur tänu entusiastidele, kes hoiavad kodukaunistamise traditsiooni Saare maakonnas au sees!

Lõpetan president Kersti Kaljulaidi sõnadega: “Muutunud on palju, ikka paremaks üksteise utsitamise ja ma loodan, et ka toetamise kaudu. Aitäh teile, kes te olete teinud ilusaks mõne kodu. Aitäh ka teile, kes alles otsivad seda kodu – olgu linnas või maal.”

Tiiu Aro
Saaremaa vallavolikogu esimees

Print Friendly, PDF & Email