Lühidalt KULTUURIST

Mare Saare ja Peeter Rudaši klaas Raegaleriis

Kuressaare Raegalerii sügishooaja avavad homme näitusega “Lõikuvad paralleelid” suvesaarlasest klaasikunstnikud Mare Saare ja Peeter Rudaš.

Saarlastele on enam tuntud Peeter Rudaš, kes 1995. aastal rajas Laugu klaasikoja ning on Raegaleriis 2000. aastal näidanud oma klaaskompositsioone.

Mare Saaret tuntakse värvirohkete habraste lilli meenutavate objektide ning klaasimaali ja graveeringut ühendavate klaasile põletatud fotode järgi. Nüüdseks on ta lisanud oma repertuaari puhutud lihtsaid vorme, millesse on tee leidnud ka põletitehnikas õrnad värvilised kujundid vaheldumisi joongraveeringuga.

Näitus avatakse neljapäeval, 6. septembril kell 16.30.


Sander Mölder: malel ja balletil on palju ühist

PLAATI KEERUTAMAS: Sander Mölder pakub publikule erinevaid rütme. Foto: Tambet AllikEsmaspäeval esietendunud balleti “Keres” üks autoreid Sander Mölder (fotol) leiab, et malet ja balletti seob ühise joonena teatud pinge ja puhtus.

Intervjuus veebilehele Portail märkis Mölder, et balleti kirjutamine juhtus paljude asjade kokkulangemisena. Koreograaf ja lavastaja Teet Kask ning helilooja Timo Steiner olid juba pikemat aega otsinud võimalust mõnda projekti koos teha, Mölderil oli aga soov balletivormiga kokku puutuda.

“Eeltöö puhul saime Timo, Teedu ja libretist Andri Luubiga kümneid kordi kokku, arutasime Kerese kohta loetut, filosofeerisime, lisaks käisime ja tegime intervjuusid Keresega kokkupuutunud inimestega, tema perekonnaga. Selle info põhjal pani Andri kokku esmase, väga mahuka libreto, millest sai balleti alus,” rääkis Mölder.

Sellele järgnes umbes aasta-poolteist stuudios, kus prooviti pille mängides ning arvutiprogrammis ideid visandades leida helikeelt ja meloodiaid-harmooniaid, mis Kerese natuuriga sobiks.

“Palju kasutasime ka Kerese kõnet ja intoneerimist meloodiate põhjana. Ühest tema lausest väljajoonistunud motiivist saigi võib-olla kõige tihedamini korduv meloodia. Lisaks salvestasime kontaktmikrofoniga malelauda ja kasutame neidki helisid balletis palju,” rääkis Mölder.

Print Friendly, PDF & Email