Elanikud tahavad Uut tänavat ühesuunaliseks (84)

ANNIKA NETTAN: Kuna kesklinnas tõmmatakse kiirus aeglaseks, siis on juhtidel mugavam sõita mööda Uut tänavat.
Maanus Masing

Kümmekonna majapidamise esindajad on alustanud allkirjade kogumist vallavalitsusele koostatud kirjale, milles palutakse Kuressaare kesklinna remondi järel muuta Uus tänav ühesuunaliseks, nagu kunagi varem on olnud.

“Meil on väga hea meel, et kesklinn korda tehakse,” rääkis initsiatiivgrupi eestkõneleja Annika Nettan. “Praegu on kesklinn remondis ja kannatame selle ära, aga praegu on ka aeg muudatusi teha. See ei ole mingi väikese huvigrupi kapriis, lihtsalt elanikud on tihedast liiklusest oma kodutänaval häiritud.”

Nettani sõnul on suuresti tegu muinsuskaitse piirkonna ja vanalinna tsooniga, mis sobib terviselinnale ja meeldib jalutavatele linnakülalistele. Seepärast on oluline kesklinnas liiklus hajutada.

Uue tänava majad on ajalooliselt ehitatud otse sõidutee äärde ja inimesed astuvad koduuksest otse tänavale. “Meie tänav võiks olla vanalinna pikendus, sest siin jalutab palju turiste, aga kõnniteed on kitsad ja autosid sõidab palju,” märkis ta, lisades, et kõnniteede laiemaks ehitamisele ei rõhuta.

Kohalike elanike hinnangul ei pea liiklus kesklinnast läbi käima. Suured autod ja bussid võiksid liikuda mööda Roomaasaarde viivat ringteed ja siis Uus-Roomassaare kaudu edasi linna sisse sõita. “Sõidutee on seal laiem, tee ääres on puude rida ja laiad kõnniteed ning majad on hoovis sees. Seal see elanikkonda nii väga ei sega,” selgitas Nettan. “Väikesed autod võiksid sõita aga mööda Talve tänavat, kus on korralik lai tee, ja kuna kõnniteesid pole, siis on seal ka vähe jalutavaid inimesi. Ka seal on majad ehitatud hoovidesse ja liiklus elanikke niipalju ei häiri.”

Uus tänav muudeti kahesuunaliseks 2000. aastate alguses, kui seda rekonstrueeriti ja sinna paigaldati torustikud. Annika Nettani sõnul võib palju positiivseid näiteid tuua teistest Eesti linnadest, kus liikluskoormus on tänava ühesuunaliseks muutmise järel langenud. Et pärast kesklinna liiklusele avamist Uuel tänaval sõitmist vähemaks jääb, ta oma sõnul ei usu.

“Kuna kesklinnas tõmmatakse kiirus nii aeglaseks, siis on juhtidel mugavam sõita ikka mööda Uut tänavat,” arvas Nettan. “Ideaalis oleks hea, kui ka lubatud piirkiirus 30 km/h langetatakse, aga see on juba praegugi kehtestatud, kuid kahjuks seda ei järgita.”

Uue tänava elanike kirja või pöördumist tänava ühesuunaliseks muutmise ettepanekuga vallavalitsusse veel laekunud pole. Teede peaspetsialist Enno Reis ütles, et kui selline ettepanek tuleb, siis vallavalitsuse liikluskomisjon kindlasti arutab seda.

Ka abivallavanem Mart Mäeker kinnitas, et seisukohad liikluskorralduse osas peab kehtestama liikluskomisjon, kuid tema teada komisjon sellega veel tegelenud ei ole. “See tähendab siis, et komisjon pole tegelenud liikluskorralduse muutmise või mittemuutmise küsimustega pärast kesklinna rekonstrueerimist. Ühe või kahe tänava kaupa neid muudatusi ette ei võetagi, vaid ikka kompleksselt,” selgitas Mäeker.

Print Friendly, PDF & Email