Esimene bussireis Leisi ja Orissaare vahel kulges tühjalt (4)

UUE LIINI ESIMENE PÄEV: Priit Meeritsast sai esimene liiniga nr 4902 sõitnud Hiiumaa laevalt tulnud reisija. Bussijuht Jarmut Tarkuse hinnangul võib uuel liinil tulevikku olla küll.
MAANUS MASING

Eile üle mitme aasta taastunud Leisi ja Orissaare vaheline bussiühendus pidi esimesel reisil leppima sõitjate puudusega.

“Uute liinide sissetöötamiseks kulub aega ja loodame, et inimestel huvi ka tekib,” ütles Saaremaa valla transpordinõunik Karl Tiitson.

Eile Leisist kell 8 Orissaarde väljunud liin nr 4902 kulges endise Leisi valla piires ilma ainsagi sõitjata. Esimesed reisijad sisenesid bussi alles endise Orissaare valla territooriumil Randkülast ja Haapsust, kuid needki olid igapäevased Orissaare vahet sõitjad, kelle uus liin alates 1. septembrist oma teenindada võttis.

Väikest elevust tekitas reisijates pärast Orinõmmet tekkinud Raja-Mere bussipeatus, mille kohta teati rääkida, et peatuse lasi oma tarbeks graafikusse lisada Saaremaa abivallavanem Marili Niits. Peatusele liginevat bussi ootasid kaks koolijütsi ja neid bussile saatma tulnud lapsevanem, kes tõepoolest oligi Marili Niits. Tore, et kaks väikest koolilast saavad edaspidi kodu lähedalt bussi peale minna.

Liinil on tulevikku

Kell 8.35 oli buss Orissaares, kolm õpilast ja kaks täiskasvanut soovisid bussijuhile head päeva ning siis jättis graafik sohver Jarmut Tarkuse enne tagasiteele asumist 25 minutiks alevikku mõtteid mõlgutama. Bussijuhi hinnangul võib uuel liinil tulevikku olla küll. Kasvõi see, et bussiliikluse taasavamine Leisi ja Orissaare vahel muudab piirkonna rahvale lihtsamaks kaugliinide kasutamise. Ka pakub uus liin rannamaantee äärsete külade elanikele võimalust kõigest tunni ajaga Orissaares poereisil käia. Miks mitte kasutada seda liini teinekord Orissaarest Leisi kaudu linna sõitmiseks, 1 tund ja 20 minutit bussisõitu pole ju midagi ülearu kurnavat.

Triigi sadamas tundis sadamarahvas heameelt, et buss parvlaevale nüüd vähemalt tööpäevadelgi ka ilma ette tellimata vastu tuleb. Siiski polnud eile hommikul Hiiumaalt laevaga Triiki jõudnud Priit Meerits uute bussiaegadega veel kursis ja lasi end tuttaval sadamast Leisi bussipeatusse suvalist bussi ootama sõidutada. Priidu õnneks tal kaua passida ei tulnud.

Karl Tiitson rääkis, et lisaks hommikusele Leisi ja Orissaare vahelisele reisile sõidab buss sama marsruuti ka õhtuti. Buss väljub Orissaarest kell 17.45 ja jõuab Leisi 18.20. Tagasi Orissaares on buss 18.55. Hommikuse bussi osas, mis väljub tegelikult kell 6.50 Kuressaarest ja täidab enne Leisi jõudmist ka koolibussi rolli, graafikusse enam muudatusi ei tehta. Seevastu õhtusel liinil (nr 5903) pole muudatused välistatud. Osa piirkonna elanikest soovib bussi Orissaarest väljumist varasemaks, et lapsed saaksid Orissaare koolist varem tulema. Teine osa soovib aga väljumist Orissaarest hoopiski hilisemal ajal, et kaugliinidega mandrilt tulnud rahvas jõuaks õhtul otse koju.

Rääkides uute bussipeatuste lisamisest graafikusse, ütles Karl Tiitson, et lisaks Marili Niitsi taotlusele laekus ühelt kodanikult eile taotlus Koigi-Aadu bussipeatuse loomiseks Laimjala maanteele Saare ja Pöide bussipeatuse vahele. Kuivõrd sedagi peatust soovitakse riigimaantee äärde, siis edastab vald soovi maanteeametile. “Alati on võimalik uut peatust küsida,” kinnitas Tiitson.

Peatusi saab juurde

Vallateede äärde rajab bussipeatusi vald ise, kuid riigimaanteede äärde rajab neid maanteeamet, kes tavaliselt valla ja kodanike soovidele ka vastu tuleb, kuigi aja jooksul on laekunud ka eitavaid vastuseid. Väiksema koormusega teede äärde peatuste rajamine ei nõua tavaliselt rohkem kui posti, aga tiheda liiklusega Kuivastu maantee äärne bussipeatus eeldab taskute väljaehitamist ja on seetõttu ka kulukam.

1. septembrist lisandunud ning Orissaare ja Leisi vahelise ühenduse taastanud liinid on alguses käima pandud talveperioodiks, kuid kui tekib suurem nõudlus, ei ole välistatud liinide muutmine aastaringseks. Samuti nagu teiste ainult kooli- või talveperioodil sõitvate liinide puhul.

Print Friendly, PDF & Email