Kohvikud küsivad terrasse seitsmeks aastaks tasuta (35)

VEIDI HUUMORIT ARGIPÄEVA: Lossi tänaval asuva restorani La Perla omanik William Moschella otsustas päikselisel neljapäeval tõsta kohvikulaua otse keset kaevetöid ja kopaga klaasid kokku lüüa. “Praegusse olukorda kulub veidi huumorit ära,” arvas toitlustusettevõtja.
ERAKOGU

Kesklinna ehitustööde tõttu keerulises seisus kohvikud loodavad, et Saaremaa vallavalitsus annab neile olukorra leevendamiseks väliterrassid järgnevateks aastateks tasuta.

Chameleon kohvik-lounge’i esindaja Gete Olopi sõnul on kesklinna ehitustööd mõjutanud nende kohviku käivet päris oluliselt. Seda eriti mais, juunis ja augustis. “Käive langes umbes 30 protsenti,” tunnistas ta.

Olop arvab, et väliterrasside edasine tasuta rendile andmine on küll väike abi, aga asi seegi. “Kahjud olid ju tegelikult oluliselt suuremad,” märkis ta. “Loodan, et järgmisel aastal on meie kesklinn ilus, suvi sama soe ja turiste rohkem,” oli Olop tuleviku osas optimistlik.

Alles tänavu suve hakul uksed avanud India Expressil pole samuti lihtne. Söögikoha peremees Bali Chauhan tõdes, et ehitustööd on mõjutanud külastatavust väga palju ja seda muidugi halvas mõttes. “Kliendid ei soovi siseneda restorani uksest, kus ees on hunnik liiva ning oma jalanõusid liivaseks teha, rääkimata sellest, et keegi sooviks tulla meile õhtul kaaslasega veini jooma,” kõneles ta. Nõnda ongi õhtud olnud neil pigem vaiksed ja söögikoht on sunnitud uksed õhtuti varem kinni panema. “Oleks super, kui saaksime seitsmeks aastaks väliterrassi tasuta,” arvas Chauhan.

Nõnda läkitaski seitse südalinna kohvikut – osaühingud Mosaiik Grupp, Spring Cafe, Nimetu Kuressaare, Fresh Kohvik, Saare Partner, Kodulinna Lokaal ja Seffu Food – vallale ühispöördumise.

Pöördumises nendivad toitlustusettevõtete esindajad, et teadaolevalt on kesklinnas tegutsevate toidukohtade tegevus olnud käesoleval turismihooajal oluliselt häiritud ja piiratud, mis on asetanud ettevõtjad majanduslikult suurema surve alla.

Söögikohtade omanikud märgivad, et kuigi üldiselt on ehitustegevus olnud kõigile teada, siis igapäevaselt on puudulik kommunikatsioon raskendanud ettevõtete majandustegevuse planeerimist. Näiteks võib tuua olukorrad, kus vastupidiselt ettevõtetele antud lubadusele tagada klientide juurdepääs, on ligipääs ettevõttele etteteatamata ja määramata ajaks täielikult takistatud.

Kohvikute omanikud mõistavad, et ehitustegevus on linnakeskkonna arengu huvides. Nad nendivad, et turismi arengule aitab kaasa ka eesmärk muuta linnasüda jalgsi ja jalgrattaga liiklejatele sõbralikumaks. Selle saavutamisel soovivad nad olla vallavalitsusele partneriteks, luues nii turistidele kui ka kohalikele väliterrassidel teenuse pakkumisega elavamat linnakeskkonda.

Seega tegidki kesklinna toitlustusettevõtjad ettepaneku, et ühiste eesmärkide saavutamise nimel võiks vallavalitsus hea tahte avaldusena vabastada kõik kesklinna toitlustusettevõtjad väliterrasside renditasust. Seda alates 2019. aastast järgnevaks seitsmeks aastaks.

Saaremaa vallavanem Madis Kallas tõdes, et vallavalitsus saab sellise otsuse teha vaid ühe eelarveaasta kohta, ent pikaajalisemate kohustuste osas on vaja volikogu nõusolekut.

“Seega soovime, et seda teemat arutaksid septembris või hiljemalt oktoobris ka vallavolikogu komisjonid,” sõnas Kallas. Komisjonid saavad tema sõnul arvestada ka sellega, et kui kesklinna rekonstrueerimistööd on valmis, muutub suvekohviku pidamine ettevõtja jaoks mugavamaks, sest kohviku enda poolt on vaja vaid mööblit. “Edaspidi on kõik ühel tasapinnal ja piisab vaid terrassipiirdest, mille paigaldab valla haldusettevõte – nii ei pea ettevõtjad edaspidi terrasside paigalduse, remontimise ja hooldamise pärast muretsema,” märkis Kallas.

Vallavanem tõdes, et tänavu vallavalitsus väliterrasside eest tasu ei küsinud ja see initsiatiiv tuli vallavalitsuselt endalt. “Samuti pidasime juba varakevadel oluliseks, et kohvikute väliterrassid saaks sel suvel hoolimata kesklinna rekonstrueerimistöödest siiski paigaldada,” tähendas ta. Kindlasti soovib vallavalitsus tema sõnul jätkata seda praktikat, et ehitustegevuse toimumise ajal väliterrassi tasu ei küsita.

Väliterrassi paigaldamiseks on seni sõlmitud linnarajatise üürileping ja näiteks 2017. aastal oli üür kokku suurusjärgus 8000 eurot. Sel aastal sõlmiti kohvikutega rajatise tasuta kasutamise lepingud.

 

Print Friendly, PDF & Email