Pidage hoogu, härrased! (7)

Alver Kivi

“Nüüd, mil on koostamisel Saaremaa valla järgmise aasta eelarve ja arengukava, on siit- ja sealtpoolt kostnud erinevaid plaane ka meie spordielu osas,” kirjutab Saarte Hääle sporditoimetaja Alver Kivi. “Ideed on pompoossed, kuid teeks enne korda olemasoleva ja vajaliku ning alles siis vaataks, kas seda kõike, mis välja pakutakse, meile ka vaja on.”

Igatahes on välja käidud idee rentida lumekahur, ehitada kaheksarealine ujula ja jäähall. Samal ajal saab augusti lõpul 60-aastaseks Kuressaare linnastaadion, mille tribüünid lausa kisendavad uuendamise järele. 2019. aasta eelarves selleks raha ei kavandata.

Korrastamist ootavad veel mitmed maakonna spordiobjektid ning suur ruumikitsikus on juba saamas piduriks spordi arengule. Samal ajal otsivad ka noored oma harrastustega tegelemiseks tulutult võimalusi.

Kui on juba läinud teemaks, kuidas elab Saaremaa sport, siis tahaksin siin samuti sõna sekka öelda. Olen olnud “asja sees” viimased 23 aastat ja julgen arvata, et Saaremaa spordil on praegu läbi aegade parimad ajad ning meil ei ole kunagi varem nii hästi läinud.

56 klubi on hea number

Minu jaoks on märksõnad tippsport, rahvasport ja noortesport. Me ei saaks aga rääkida kolmest esimesest, kui meil ei oleks tugevaid klubisid ja Saaremaa spordikooli. Kui tahame samamoodi jätkata, siis tuleb panustada just kahesse viimasesse.

Saaremaa spordiliitu kuulub 56 klubi ja see on väga hea number. Harrastatavaid alasid annab kokku lugeda ja neid tuleb üha juurde. Enamik neist klubidest tuleb iseseisvalt toime, neil on olemas kompetentsed ja väga entusiastlikud klubijuhid, kes oma töös minuteid ja tunde ei loe, ning lojaalne ja kindel liikmeskond.

Just tänu nendele institutsioonidele on meil rahvusvahelised tipud ja meie sportlased on erinevates Eesti koondistes tegijate hulgas. Meil on hästi haritud treenerite kaader, kes teab, kuidas oma hoolealuseid treenida, neid kasvatada ja kuidas neist meistreid vormida. Ott Tänak, Timo Tammemaa, Mihkel Räim ja paljud teised on oma algtõed omandanud ikka kodusaare treenerite käe all.

Meil on ka klubisid, mis ei ole orienteeritud tippsportlaste kasvatamisele, kuid hoolitsevad selle eest, et ka need, kes soovivad sporti teha oma tervise huvides, saaksid liikumist ja sportlikke eluviise harrastada.

Meil on olemas traditsioonid ja hambad ristis on neid elus hoitud, korraldatud väga heal ja kõrgel tasemel võistlusi ning tunnustatud alaliitude, võistlejate, treenerite ja siia saabunud fännide poolt.

Võib üles lugeda spordibaasid, mis on meil korralikul nüüdisaegsel tasemel. Meil on olemas noored, kes tahavad sporti teha, meil on olemas pealtvaatajad, kes tahavad sportlastele kaasa elada, ja meil on olemas ettevõtjad, kes tahavad sporti toetada.

Saagem veel paremaks

Me saame aga minna veelgi paremaks ja siin peame panustama meie klubide tugevdamisesse. Sest just klubides toimub treenimine, korraldatakse võistlusi ja üritusi. Klubid on ka need, kes aitavad erinevateks suuremateks võistlusteks võistkonda komplekteerida ja kohapeal spordielu organiseerida.

Ning muidugi noored. Enamik neist on klubide ja ringide tegevusse juba kaasatud, nüüd oleks vaja leida võimalusi ka neile, kellele meeldib tegutseda omapead. Ja võiks toetada klubisid ka väiksemates kohtades treeningute läbiviimisel.

Seega – kurtmiseks ei ole põhjust. Tahtmist ja kompetentsi meie inimestel jagub, vallajuhtidelt ootaks taristuga tegelemist ja rahastuse põhimõtete paika panemist.

Print Friendly, PDF & Email