Kollektsionäär kinnitas muuseumieksponaadi ehtsust (2)

PÕNEV: Kollektsionäär Peter Mustoneni relva- ja turvisekoguga saab Kuressaare linnuses tutvuda kuni aasta lõpuni.
3x MAANUS MASING

Neljapäeval Kuressaare linnuses põneva relva- ja turvisenäituse avanud Peter Mustonen kinnitas, et muuseumi püsiekspositsioonis olev raudrüü on täiesti ehtne ja pärinebki umbes 16. sajandist.

Saaremaa muuseumi töötajatel on kaua olnud kahtlus, et püsiekspositsioonis olev raudrüü ei pärine ajastust, mil selliseid reaalselt kasutati, vaid et tegu on vahest sadakond aastat tagasi valmistatud koopiaga. Kuna linnuses näituse avanud Peter Mustonen on selles valdkonnas tunnustatud ekspert, paluti temal anda eksponaadile oma hinnang.

“See on originaal. Mingid osad on küll hiljem lisatud, aga 85 protsendi ulatuses on tegu autentse turvisega,” kinnitas Mustonen ka Saarte Häälele. Kuna raudrüü ei ole päris komplektne, ei ole tema sõnul otstarbekas hakata otsima sellele omast ajastust pärinevaid vanu detaile, vaid pigem on mõistlik need originaalosade järgi uuesti valmistada.

Mustonen ütles, et raudrüü rinna- ja seljakaitse ning jalaturvis pärinevad umbes aastast 1570, kuid kiiver on viiskümmend aastat hilisem. “See on kombinatsioon, kuid asjad on ehtsad,” lausus ta.
Kollektsionäär kinnitas, et linnuse ekspositsioonis on palju huvitavaid sõjariistu, nende hulgas nii mõnigi väga unikaalne eksemplar.

Print Friendly, PDF & Email