Hongkongi kinnisvaraturul on hinnas kirst-korterid

LIHTNE, KUID KALLIS: Möödunud aasta keskel avaldas National Geographic fotode seeria pealkirjaga “Lõksu püütud”. Fotod tegi piltnik Benny Lam, kes elas Hongkongis mitu aastat ja jäädvustas nn kirst-korterite karme elamistingimusi.
Asia.nikei.com

Kriisi tõttu kinnisvaraturul peavad paljud Hongkongi elaniku elama nn kirst-kodudes. Kitsa ja tillukese elamispinna üüriks küsitakse umbes 250 dollarit ehk ligi 220 eurot kuus.

Hongkongis elavad sajad tuhanded inimesed korterites, mis meenutavad pigem kirstu ja mille suurus on kolm kuni neli kuupmeetrit. Jah, elamispinna suurust on Hongkongis hakatud mõõtma kuup-, mitte ruutmeetrites, kirjutab veebiväljaanne Asia.nikei.com.

Hongkongis tegutsev inimõigustekaitse organisatsioon Society for Community Organisation peab üheks oma tähtsamaks ülesandeks võimude survestamist, et valitsus muudaks oma eluasemepoliitikat ja kehtestaks eluasemetele kindlad miinimumnõuded. Hiljuti viisid organisatsiooni töötajad läbi küsitluse, mille käigus selgus, et ligi 200 000 Hongkongi elanikku on sunnitud elama korterites, mis on sedavõrd tillukesed ja kitsad, et seal pole isegi võimalik täispikkuses püsti seista. Ruumi on neis niipalju, et sinna mahub vaid voodi. Sageli pole nn korteril koguni aknaid.

Viimase aasta jooksul on aga hinnad Hongkongi kinnisvaraturul kerkinud suisa uskumatutesse kõrgustesse. Aasta jooksul on elamispinnad kallinenud keskmiselt pea 17 protsendi võrra.

Üürid on säärase tõusuga loomulikult kaasa läinud. Viimase aasta jooksul on üürid Hongkongis tõusnud enam kui kümnendiku võrra. Eksperdid prognoosivad, et selle aasta lõpuks võivad üürid kerkida veel 5–20 protsenti. Põhjus on lihtne – nõudlus ületab eluasemeturul pakkumist märkimisväärselt.

Majandusväljaande Asia.nikkei.com andmetel on Hongkongi elamispinnaturul ruutmeetri keskmine hind praegu veidi üle 25 000 dollari. Seetõttu ongi enamik linnaelanikke sunnitud korterit üürima, kuna ostmine käib neil üle jõu. Tulemus on, et nõudlus üüriturul ületab pakkumise. 250 kuni 400 dollari eest kuus võib Hongkongi kesklinnas praegu üürida vaid “konteineri”, kirjutab Asia.nikkei.com.

Mida siis kujutab endast see nn kirst-korter või konteiner-korter. Kujutage endale ette 40–50 m2 suurust korterit mõnes Eesti linnas. See tuleb jagada kahekümneks osaks ja iga osa omakorda jagatakse veel kaherõduliseks. Umbes 4–5 m2 jäetakse ühisköögi ja -tualeti jaoks.

Selliseid nn kortereid üüritaksegi Hongkongis 200–250 dollari eest kuus.

Kriis kohalikul kinnisvaraturul on viinud isegi selleni, et 53 protsenti küsitletud naistest vanuses 20 kuni 40 eluaastat keeldub laste sünnitamisest, kuna neil pole kusagil elada.

Print Friendly, PDF & Email