Edukaimad on Saaremaal ikka kalatööstused (17)

NII JA NAA: Raul Paabu sõnul tuleb 2018. aasta neil käibe osas ilmselt parem, aga kasumi osas kehvem. Seda põhjusel, et suurt rõhku on vahepeal pandud uute toodete arendamisele.
GUNNAR SIINER

Eesti edukate toiduainetööstuste edetabelist leiab kümmekond tööstust, mis tegutsevad Saaremaal või Muhus. Kõrgeimad kohad on seejuures kalatööstuste päralt ning selle valdkonna tööstusi on tabelis ka kõige enam.

Äripäeva koostatud edetabelis on siinpool merd tegutsevatest tööstustest kõige kõrgemal, 39. kohal Vättal tegutseva Vetteli kalatööstuse emafirma PRFoods AS. See Indrek Kasela juhitud tööstus tegi mullu käivet enam kui 47 miljoni euro eest ja teenis seejuures ligi 1,4 miljonit eurot kasumit. Aasta varasemaga võrreldes tööstus küll tabelis tõusnud ei ole, kuid langenud samuti mitte.

Neil on kohe kannul ehk 40. kohal Nasval tegutsev Ösel Fish OÜ, kelle 2017. aasta käibeks on märgitud ligi 1,3 miljonit eurot ja kasumiks enam kui 166 000 eurot. Ettevõtte juhatuse liige Raul Paabu tõdes, et läinud aasta oli nende jaoks tegelikult äärmiselt keeruline, aga kõik läks siiski plaanipäraselt ja hästi. “2018 aasta tuleb käibenumbri osas ilmselt parem, aga kasumi osas kehvem,” tunnistas ta. Seda põhjusel, et suurem rõhk on pandud uute toodete arendamisele ja sellega seotud kulutustele.

Tabelis mõnevõrra edasi liikudes leiab 52. kohalt Saaremaa Piimatööstuse, kelle käive oli mullu ligi 26 miljonit eurot ja kasum veidi enam kui 528 000 eurot. Mõned kohad tagapool on Saaremaa Lihatööstus, kelle käibenumbriks jäi eelmisel aastal ligi 20 miljonit eurot, kasumit tuli aga kokku pisut alla 500 000 euro. Tabelis on nende päralt 57. koht.

Vaid koht allpool on Saaremaa DeliFood. Nende käibeks jäi mullu 4,9 miljonit eurot, kasumit teeniti aga pea 152 000 eurot.

Oodati veel paremat

Seejärel on kord jälle kalade käes – 77. kohal on Läätsa Kalatööstus oma ligi 5,5 miljoni euro suuruse käibe ja 49 000 euro suuruse kasumiga. Ettevõtte juht Toomas Aul tõdes, et 2017. aasta oli neil töine ja seega on tore, et kokkuvõttes oldi kasumis. “Ootused, mille nimel terve aasta tööd rabasime, olid muidugi suuremad. Ootasime paremat tulemust,” tunnistas ta.

Selle aasta alguses jõudsid neilt Auli sõnul kohalikule turule uudistoodetena KALURI praetud kalatooted marinaadis ja soolatud heeringatooted õlis. “Kohalik turg on meil jätkuvalt hoogsas töös. Investeerime sinna aega ja raha,” kinnitas ta.

Mullu juulis sai Läätsa Kalatööstus ka konkreetsele standardile vastava toiduohutuse juhtimissüsteemi sertifikaadi, pärast mida avanes neil võimalus suurendada krevetimüüki Rootsi turul. “Tänaseks oleme jõudnud nii kaugele, et müüme otse Rootsi jaekettidesse KALURI kaubamärgi all krevette ja muid mereande,” rääkis Toomas Aul. “Meil on palgal rootslasest müügiesindaja, kes igapäevaselt Rootsis asju ajab. Ootame seal positiivseid arenguid.”

Kohalt 97 leiab Karja Pagariäri, kelle käibeks jäi läinud aastal veidi rohkem kui 986 000 eurot, kasumit kogunes aga samal ajal ca 31 000 eurot.

Sealt edasi, 107. kohal on tabelis jälle üks kalatööstus – Saare Fishexport, kellel samuti käibega hästi – 2,9 miljonit eurot. Kasumi osas tiksus küll mõnevõrra miinust – 37 460 eurot. Nasval tegutseva ettevõtte üks juhatuse liikmetest Fred Siimpoeg nentis, et tema läinud aastaga tegelikult rahule ei jäänud.

Pole veel rahul

“Tean, et potentsiaali on meil enamaks, aga eks kalandussektoris on endiselt rasked ajad ning võrrandis muutujaid palju,” tõdes ta. Möödunud aastal läks neil tema sõnul palju ressurssi uute suundade ja väljundite arendamiseks. “Tean, et kurss on meil õige, töötame meeskonnana igapäevaselt selle nimel, et iga järgnev aasta tuleks parem, ja küll tuleb ka,” oli Siimpoeg optimistlik.

Kohe järgmisena tuleb tabelis ülimalt populaarne Muhu Leib, kellel oli samuti käibega kõik kenasti ning aasta kokkuvõtteks jäi ligi 1,4 miljonit eurot. Samal ajal teeniti aga ka umbkaudu 63 000 eurot kahjumit.

Saarlastele paneb tabelis punkti Saare Leib, kelle päralt on 118. koht. Nende mullune käive oli enam kui 876 000 eurot ja kasumireal miinusega 74 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email