Uue kromosoomhaiguste testi hind on krõbe (1)

Läinud nädalal testisid tervisetehnoloogiate arenduskeskuse teadlased koostöös naistearstidega mitmes Eesti haiglas ja erakliinikus uut lootele ohutut sünnieelset geneetilist testi NIPTIFY. Testimine käis ka Kuressaares.

Edward Laane

Kuressaare haigla juhatuse liikme Edward Laane sõnul oli uudis mitteinvasiivse testi võimalusest kromosoomhaiguste sünnieelseks diagnostikaks haiglale rõõmustav. Seda põhjusel, et kõnealune test võimaldab kontrollida kromosoomhaigusi verest ja seda 1–2 nädalat varem, kui on seda võimaldanud seni kasutatud testid. “Kahjuks on tasuta testperiood juba läbi, sest see kestis vaid ühe nädala,” möönis ta ja lisas, et nüüd ootavad nad endale külla tervisetehnoloogiate arenduskeskuse meeskonda, et kokku leppida edasises tegevuses.

Laane nentis, et kuna test saab olema esialgu tasuline, võib testida kõiki soovijaid. “Paraku ei pruugi testi hind olla kõigile taskukohane, sest eeldatavalt jääb testi maksumus 100–200 euro vahele,” tunnistas ta.

Haigla juhatuse liige avaldas lootust, et testi maksumuse tasumise võtab lähiajal üle Eesti haigekassa, sest siis saab haigla testi pakkuda kõigile rasedatele, kellel esineb kromosoomhaiguste riske. “Siiski on oluline meenutada, et praegu on Kuressaare haiglas kõigile rasedatele kättesaadav tasuta OSCAR-test, mis samuti hindab kromosoomhaiguste riski ja mille eest tasub Eesti haigekassa.”

NIPTIFY-ga saab tuvastada kolme peamist kromosoomhaigust, kus lootel on ebanormaalne arv kromosoome. Nimelt tuvastab test Downi, Edwardsi ja Patau sündroomi riski juba raseduse varases järgus, st alates 10. rasedusnädalast. Soovi korral määratakse ka loote sugu.

Print Friendly, PDF & Email