Muhu saarel tegutseb jälle lambamurdja

Poolteist aastat väldanud pausi järel on siiani tuvastamata kiskja hakanud Muhu saarel jälle lambaid murdma.

Kümmekond lammast kaotanud Lehtmetsa küla lambakasvataja Tarvi Valdmets ütles, et tema karjas algasid murdmised kaks nädalat tagasi, enne seda oli elu võetud mõnelt loomalt Rootsiveres ja Igakülas. Jahimehed korraldavad juba kiskja kättesaamiseks luuret, kuid ka Valdmets ise valvab oma karja poole öö kaupa.

Nädalapäevad tagasi käis keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi kahte murtud lammast üle vaatamas, kuid otsust süüdlase kohta veel langetatud pole. Spetsialisti sõnul ei julge ta nähtu põhjal praegu veel väga kindlalt süüdlast määrata. Tuleks oodata, kuni murdjat õnnestub näha paremini või kui murdmisest jäävad selgemad tunnused. Murdja võib olla ka koer või šaakal, kuigi kaldun hundi poole, lausus Talvi.

Tarvi Valdmetsa hinnangul muudab kiskja määratlemise keeruliseks asjaolu, et ülevaadatud kaht murtud lammast oli söödud täiesti erineval moel. Lambapidaja sõnul oli ühte lammast hakatud sööma kõri alt ja teist tagakehast. Kahju hüvitatakse loomapidajale vaid juhul, kui murdjaks osutub hunt, kes on kaitsealune liik.

Kiskjat passimas käinud jahimehed on kuuldavasti looma ka trehvanud, kuid pimedas jäi selgusetuks, oli see šaakal või hunt. Ehk aitab asjasse selgust tuua rajakaamera.

Muhu jahiseltsi juhatuse liige Rein Ling ütles, et jahimehed ootavad praegu murtud lambaid hindamas käinud keskkonnaameti otsust ega näe mõtet ise spekuleerida. Neid lihasööjaid, kes on suutelised lamba maha murdma, leidub mitmeid. “Mina isiklikult olen küll väga äraootaval seisukohal, sest eks see tee natuke ärevaks, kui selline nuhtlus jälle kaelas on,” lausus Rein Ling.

Võrreldes 2017. aasta veebruaril pärast aastapäevad väldanud jahti tabatud hundiga on praegune pahategija tagasihoidlikum. Kui eelmine ilmutas ebanormaalset jõhkrust ja murdis korraga tavaliselt kaks utte ning vigastas kahte-kolme, siis praegune võtab korraga söögiks ühe, rääkis Tarvi Valdmets.

23. veebruaril 2017 tabasid jahimehed ühisjahi käigus Muhu saarel palju kariloomi murdnud hundi. Samal ajal kui Saaremaa kümmekond hunti murdsid 2016. aastal kamba peale 57 lammast, murdis Muhus tegutsenud hunt üksi sama ajaga 88 lammast. Lisaks murdis sama kärntõves hunt neli veist ja seitse lammast 2017. aasta esimese kahe kuu jooksul.

Print Friendly, PDF & Email