Viikingipaat Hüljes läheb Koivale seilama (2)

NÕUAB OSKUSI: Laevakamba liikmed (vasakul) Aivar Kallas ja Andres Jalakas teavad, et kipaka paadiga tuleb osata arukalt ümber käia.
MAANUS MASING

Nädalavahetusel Salme viikingiturul nimeristsed saanud viikingipaat Hüljes läheb tuleval kevadel katsuma Koiva jõe laineid, mida saarlaste paadid juba muistsetel aegadel sagedasti kündmas käisid.

Karja külaseltsi korraldamisel valminud viikingipaadi nimi on projekti eestvedaja Andres Jalakase sõnul seotud aluse kodusadama Soelaga. Nimelt ei ole kohanimi Soela tema sõnul tulnud mitte sõnast “sool”, vaid hoopis hülge vanarootsi-keelsest nimest. “Eks see nimi käis juba ehitamise ajal läbi ja nii ta jäi,” ütles Jalakas.

Paadil on kaks aerupaari, millel saab korraga sõuda kolm meest. “Kuna ta taganttuult läheb purjega päris hästi, aga vastutuult tuleb aerurammu tarvitada, siis tahame talle tuleval aastal ikka mootori ka peale panna,” lausus Jalakas.

Paadi häda on ka selles, et ta on väike ja suurele merele sellega ikka ei lähe. “Sõita saab temaga ranna lähedal, Soelast Triiki, võib-olla ka hea tuulega Hiiumaale. Aga pikemat reisi temaga ette ei võta,” nentis Andres Jalakas.

Jalakas tunnistas, et mõtted on kogu aeg ka suurema laeva juures. Aga selle ehitamine pole niisama lihtne. “Esiteks on küsimus rahas, teiseks meeskonnas, kes sellega edaspidi tegutsema hakkab. Kuid mõte on ja kui teha, siis juba 12-meetrine laev,” lausus ta.

Kui laupäeval ilm lubab, saab Hüljest ilmselt näha muinastulede öö ürituse raames seilamas Soela sadamas. Aga varsti on meresõiduhooaeg läbi ja paat tõstetakse uuesti veest välja. “Mõnda kohta on natuke vaja ka täiendada ja parandada,” ütles Jalakas.

Tuleval aastal on meestel aga plaan kevadel Koiva peale minna. “Saarlased käisid ju kunagi Sigulda all väljas Kaupot kiusamas. See retk küll väga hästi ei lõppenud, paadid jäid maha ja mehed pidid läbi metsade jalgsi tagasi tulema,” muigas Jalakas.

Hülgega päris merdpidi siiski minema ei hakata. “Viime paadi treileril Valka või Valmierasse ja siis hakkame pisitasa siiapoole tulema ja võtame ta kusagil uuesti välja,” lausus Jalakas.

Hülge laevakambas on lisaks Andres Jalakasele praegu Aivar Kallas, Kalvi Humal ja Valdek Jõgi.

Print Friendly, PDF & Email