Vähihaiged tahaksid ravi saada Saaremaal (20)

TEAB: Vähiravi läbiteinud Meeli Lauk sõitis samuti tihti Tallinna vahet ja teab täpselt, kui raske ja kurnav see on.
Maanus Masing

Vähiravi saav saarlane peab ette võtma üheksatunnise sõidu pealinna selleks, et saada üks süst. Seadus ei luba Kuressaare haiglas seda süsti teha.

Saaremaa vähiühingu juhatuse liige Meeli Lauk ütleb, et oleks imeline, kui vähihaige saaks edaspidi osalise ravivõimaluse Kuressaare haiglas. Ta teab väga hästi, mida see haigele tähendaks, kuna on ise vähiravi saanud ja kõik selle läbi elanud.

Näiteks tuleb patsiendil ravi saamiseks sõita Tallinna. Protseduur ise võtab aega vast loetud tunnid, kuid esmalt tuleb sõita pealinna ja siis sealt ka tagasi. Tihti tekitab saadud ravi patsiendil väga halva enesetunde, mille tõttu on ka liikumine raskendatud. Rääkimata siis ise autorooli istumisest.

“Siis lõpeks see ühe süsti pärast inimese solgutamine ära,” lausub Lauk. Ravi võib kesta ka näiteks kuurina viis päeva järjest, kui patsient saab iga päev ühe süsti. Selge on see, et vahepeal ta enam Saaremaale sõitma ei hakka ja seega tuleb passida pealinnas, selmet saada ravi oma kodukohas.

Saaremaa vallavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Piret Pihel ütles, et vähiravi osaliselt Saaremaale toomise võimalikkuse üle on arutatud ja selle poole püüeldakse. Praegu on selgitamisel, millised on tingimused ja võimalused ravi siia toomiseks. Pihel märkis, et see oleks vähihaigete jaoks väga suur samm nende olukorra kergendamiseks.

Kuressaare haigla ravijuht Edward Laane tõdes, et vähiravi on tänapäeval tõesti liikumas päevameditsiini suunas ja patsiendil tuleb haiglas viibida vaid loetud tunnid. Seetõttu oleks patsiendi seisukohast mõistlik võimaldada ravi kohapeal. Dr Laane lisas, et vähiraviga kaasnevad tõepoolest kõrvalnähud ning pikad sõidud marsruudil Kuressaare–Tallinn ja tagasi ei tee neid kindlasti kergemaks. Laane tõi samuti näiteks ravikuurid, mille jooksul haige peab mitu päeva järjest käima haiglas vaid süsti saamas.

Edward Laane ütles, et põhimõtteliselt oleks Kuressaare haigla valmis ja võimeline vähiraviteenust osutama. Kõige suurem takistus on see, et Kuressaare haigla taolisel üldhaiglal pole seaduslikku alust sellist teenust osutada. Määrus “Haigla liikide nõuded” sätestab tervishoiuteenused, mida üldhaigla võib pakkuda ja onkoloogiat nende seas ei ole.
Dr Laane nentis, et kiiritusravi ei ole tõesti võimalik Kuressaares teha, kuid keemiaravi osutamiseks oleks haiglal mõningate investeeringute tegemise korral võimekus olemas.


Transport oleks abiks

Meeli Lauk ütles, et kui Kuressaares ravi võimaldada ei saa, oleks abi ka uksest-ukseni transporditeenuse toetamisest. Sellest kirjutas ka laupäevane Saarte Hääl. Temagi kasutas poole aasta jooksul korduvalt Tallinna vahet sõites eraettevõtjate transporditeenust. Nüüd on vähiühing teinud vallale ettepaneku, et sellist transporditeenust hakataks toetama, sest vajadus selle järele on.

Print Friendly, PDF & Email