Saarlast tunnustati metsamajandajate konkursil

Laupäeval Läänemaal peetud kogu pere metsapäeval pälvis laiahaardelise metsaomaniku tunnustuse saarlane Ilmo Torn (fotol), parimaks metsamajandajaks valiti Lääne-Viru metsamees Lauri Salumäe.

56 hektari metsa omanik Ilmo Torn on oma metsad pärinud vanematelt, kuid neid ka ise juurde ostnud. Lisaks metsakasvatusele tegeleb ta aktiivselt jahindusega, peab metsas mesilasi ja asutas koos pojaga puukooli. Torn on üks eestvedajaid kohalikus metsaühistus Saaremaa Metsaühing.

Ilmo Torni kandidatuuri esitanud MTÜ Saaremaa Metsaühing juhatuse liige Kaido Humal ütles, et erinevalt enamikust metsaomanikest on Ilmol kõrgem metsanduslik haridus. Tunnustuse pälvinud metsaomanik üldiselt võõrast abi ei kasuta ja saab endale seetõttu lubada ka selliseid töid, mis enamikul rahapuudusel tegemata jääb. Olgu näitena toodud noorendiku hooldamine, mida tavaline metsaomanik ise reeglina teha ei oska.

Kaido Humal märkis, et isalt pojale kandunud metsamajandamise oskused, nagu kunagi kombeks, läksid eestlastel nõukogude ajaga kaduma. “Maareform andis inimestele maad küll tagasi, aga teadmisi nende majandamiseks ta tagasi ei andnud,” lausus Humal.

Saaremaa metsaomanike suurim puudus – vastupidiselt Ilmo Tornile – ongi Humala sõnul inimeste teadmatus sellest, kuidas oma metsa majandada. Teadmatust kasutavad ära ebaausad metsaärikad. “Inimestel rikutakse mets ära ja jäetakse raha maksmata, aga süüdlastega ei juhtu tegelikult midagi,” rääkis Humal. Pole mõeldav, et kõik metsaomanikud võiksid omandada metsandusliku kõrghariduse, küll aga saavad kõik liituda metsaühistuga ja kasutada spetsialistide nõuandeid.

Print Friendly, PDF & Email