Meretaguste suvised toimetamised

Rein Lember

Annab ilmataat suve, küll meretagused endale ja oma külalistele tegevust leiavad. Ja külalisi meil tänavu jagub, kirjutab Abruka saarevaht Rein Lember.

Ilmal on kombeks inimesi üllatada, olgu siis aastaajaks kevad, suvi, sügis või talv. Erandiks ei ole ka tänavune aasta. Igat sorti prognooside ja ilmaennustuste kiuste sättis suvi end varakult tulekule. Hakkas juba otsaga kevadest hoogu koguma ja kalendrisuve saabudes oli ilmasuvel juba selline hoog sees, mida oodatagi ei osanud. Ajaloos tagasi vaadates on raske meenutada kaunimat suvitaja suve. Iseasi on muidugi põllumeestega.

Üks on aga kindel, inimene teeb oma plaanid ja toimetab nende järgi, olgu siis ilm milline tahes. Ilus ilm on seejuures vaid boonuseks. Nii on kulgenud ka tänavune suvi Abrukal.

Selle suve sisse on mahtunud parasjagu kultuurisündmusi ja ka asjatoimetusi, mis Abruka elu paremuse poole pööravad. Toimetusi, mille vajalikkuses on raske kahelda ja mille kasulik mõju aastate taha tulevikku ulatub. Et asjatoimetustest õiget sotti saada, tuleb otsaga kevadesse minna

Hiljuti jaotas Eesti riik vabatahtlikele päästeüksustele kutseliste päästekomandode kasutatud tehnikat. Seni on Abruka priitahtlikud pritsumehed saareelanike turvalisust tagades saanud loota vaid endale ja vanale veneaegsele kustutusautole GAZ-66, millel veepaagi mahutavus on ca 1600 liitrit.

Uskumatu sündmus

Tänu Saaremaa päästepealiku Margus Lindmäe aktiivsele kaasarääkimisele ja otsustajate mõistvale suhtumisele on Abruka priitahtlike pritsumeeste tehnikaparki lisandunud seitsmetonnine paakauto Volvo. Kuressaare meistrimeeste abiga ja valla toetusega on auto tehniline pool kontrollitud ja vead kõrvaldatud ning mis peamine – masin on saarel, et tagada meie kõigi turvalisus. Siinkohal on sobilik öelda tänusõnad ka Kihnu Veeteedele ja parvlaeva Amalie meeskonnale.

Koos uue tuletõrjeautoga tõi Amalie saarele ka RMK metsateede ehitajad. Minu jaoks uskumatu sündmus, salamahti küll lootsin, kuid keeldusin uskumast enne, kui tööd käimas. Sadama renoveerimise järel teine samaväärne suursündmus saarel.

Selle toimumist ei oleks omaaegsed põlisasukad ealeski uskunud. Hanke võitjaks ja tööde teostajaks Abruka saarel osutus Valicecar OÜ. Teehöövel, teerull, ekskavaator, suur traktor järelhaagisega, ühesõnaga kogu tehnika, mis tee-ehituseks vajalik, toodi saarele. Samuti toodi saarele ka vajalik ehitusmaterjal, killustik ja kruus.

Tehnika saabudes läks töö ka kohe käima. Vara tööle, hilja voodi – nii käis töö päevast päeva. Ilmselt oli meeste tegevus kõigevägevamale meeltmööda, sest ilm soosis kõiki toimetusi, sealhulgas ka materjalivedu saarele. Loomulikult kandis meeste töö ka vilja. Kiire tegutsemise tulemusena oldi graafikust ees. Jaanipäeva saabudes oli suurem osa teetöödest valmis.

Suurel maal on asi lihtne, tööks vajalik tehnika veereb kohale maad mööda, meretagused toimetused nõuavad suuremaid kulutusi. Vähemalt kolmandik eelarvest kulub tehnika saarele toimetamisele. Uues suures vallas toimetavad nähtavasti targad ja mõtlevad inimesed. Igatahes tänu kiirele toimetamisele ja asjalikele otsustele said saarel viibiva tehnika toel lisaks metsateedele siledaks ka külateed.

Jälle kordaläinud asi

Liigsest settest vabanes ka Vesiaia sadam, mida on nüüd võimalik aktiivselt kasutada. Loodusmatkajatele rõõmuks on tänaseks ka Vahase ülekäigukohas vetteminek mugavam. Ehk siis lisaks metsateedele sai korda veel palju muudki. Tark tegu.

Aga ega me ilusat suve siis ainult tee-ehitusele ja olematule heinavarumisele kuluta. Ka turvalisusele ja kultuursele vaimukosutusele mõtleb abruklane. Tähistasime kombekalt jaanipäeva, suure lõkke, rahvalike mängude, lusti ja tantsuga, nautisime teatrietendust “Nässu in memoriam” Kose näiteseltsilt.

14. juulil pidasime külapäeva, koondnimega “Turvaline Abruka”. Oma panuse ettevõtmise edukusse andsid politsei- ja piirivalveamet. Saaremaa päästeamet, Kaitseliit, vabatahtlik merepääste ja loomulikult Abruka saare rahvas, kellele kogu see üritus mõeldud oli. Kokkuvõttes võib öelda, et oli üks kordaläinud ja sujuvalt kulgenud üritus saarel.

Alles hiljuti, 5. augustil peeti traditsioonilist vendade Tuulikute maleturniiri, mis oli arvult juba kuues. 11. augustil andsid saarel kontserdi siin laululaagris olnud Tallinna Vanalinna segakoor ja lätlannast folklaulja Darta Legzdina. Ja 19. augustil on tulemas traditsiooniline taasiseseisvuspäeva koosviibimine ja ühislaulmine seltsimajas, 24. augustil tähistame Abruka raamatukogu 90. sünnipäeva, 25. augustil on aga muinastulede öö.

Print Friendly, PDF & Email