Merepääste rabab elu eest (8)

MUHULASED TÖÖL: Suve alguses tuli Muhu tuukritel osaleda Kuivastus uppunu otsingutel. Paadis on vasakult Mihkel Lindpere, Mari-Liis Rehepapp ja Madis Rehepapp. Taga Kuressaare politseinikud Koit Pruunlep ja Ellar Ellik.
IRINA MÄGI

Muhu vabatahtlikel merepäästjatel on viimase kuu aja jooksul olnud seitse väljakutset, millest kaks on kujunenud täispikkadeks tööpäevadeks.

“Kuigi meile meeldib merel olla, on kümne tunni pikkused tööpäevad siiski üsna väsitavad ja kindlasti ka kulukad,” kirjutasid Muhu merepäästjad hiljuti sotsiaalmeedias pärast ühte järjekordset päästeoperatsiooni.

“Viimasel ajal on väheke tihedaks läinud jah,” ütles Madis Rehepapp Muhu merepäästest, viidates, et viimase kuu ajaga on tõepoolest tulnud ette võtta seitse operatsiooni. Üks neist küll tühistati enne, kui paat oli jõutud vette lükata. “Kaks madalikult päästmist kujunesid päris pikkadeks tööpäevadeks.”

Abi on vajanud madalikule sõitnud jahid, mootoririkkega paadid, kadumaläinud kalur, katkine kummipaat. Lisaks tuli Muhu tuukritel suve alguses üks mees Kuivastus märjast hauast välja tuua.
“Eks meil on aktiivsemad meeskonnaliikmed ikka välja tulnud, kui vähegi võimalik,” rääkis Rehepapp, lisades, et appi minnakse alati. Õnneks on puhkuste ajal veidi rohkem abikäsi võtta, kuid esimesed reageerijad on tema sõnul ikka ühed ja samad mehed. Suure väina pool jõuavad enne kohale Kallaste ja Lõunaranna mehed, teisel pool jällegi Saaremaal asuva Pöide üksuse mehed. Lõpuks on ikkagi kõik tegutsemas.

Mark Muru Pöide üksusest ütles, et oskuste säilitamise ja praktika mõistes on väljakutsete arv olnud paras. Lisaks on oldud ka kõrgendatud valmisolekus, näiteks kuulsa I Land Sound festivali ajal.

Tema sõnul on merel nii palju tegureid, millest võib päästmine oleneda. Näiteks tõi ta eelmisel nädalal juhtunu, kus kummipaadist oli osaliselt õhk välja läinud, kuid vaikse ilmaga oskasid hätta sattunud ennast ise kenasti aidata. Oleks tuul olnud veidi kõvem ja põhjakaarest, tulnuks vahest ette võtta suur operatsioon Liivi lahel kopterite ja mitmete päästepaatidega.

Muru tuletab inimestele meelde, et hoolas tuleb merel olla alati. “Kui juhtuma hakkab, on päästevesti juba liiga hilja selga tõmmata,” kordas ta üle lihtsat tõde. Ta toonitas, et päästevesti peaksid kindlasti selga tõmbama just eakamad kalamehed, kuigi nad ei ole vestidega harjunud. Muru sõnul on palju näiteid, kus paadist väljakukkumisel pole surma põhjuseks uppumine, vaid just eakusest tingitud terviserike.

“Nad on väga tublid!” kinnitas ka Kuressaare politseijuht Rainer Antsaar, lisades, et seda võib muidugi öelda kõikide vabatahtlike kohta.

Print Friendly, PDF & Email