Kaarma naisi vaimustas Kübassaare

Kaarma maanaiste seltsi tutvumisreisil Ida-Saaremaale võeti poetess Debora Vaarandi ausamba juures üles lauluviis ja imetleti Kübassaare loodust.

Seltsi esindaja Tatjana Enno rääkis, et väljasõidu esimene peatus tehti Albert Uustulndi pingi juures Vättal. “On kiiduväärt, et rahvas oma väljapaistvaid liikmeid meeles peab,” sõnas Enno. Vähe on saarlasi, kes pole tema raamatutega tuttav või kes pole laulnud tema laule.

“Seal pingi peal tuli tahtmine täitsa laulma hakata, aga ei tihanud küla keskel kedagi häirida,” ütles Enno.

See-eest löödi laul lahti Debora Vaarandi ausamba juures Laimjalas, kus võeti üles “Seda paati pole tehtud linnuluust” ja “Saaremaa valss”.

Mõned endised tantsuringi naised lõid tantsugi. Reisiga seoses võttis nii mõnigi Kaarma naine luuleraamatud lahti. Mis siin salata, Vaarandi kirjutab oma kodukohast ja Saaremaast ikka väga ilusti. Kirjutab väga lihtsate sõnadega, mis ei jäta kedagi puudutamata, lausus Enno. Tema sõnul on igati kiiduväärt, et kahe kirjaniku kodukandi rahvas on oma kangelastele mälestusmärgi püstitanud.

Laimjalast suundusid naised Mihkel Ranna dendraariumisse, mis paljudele üllatuseks on hästi hooldatud ja täiesti korras. Edasi viis reisi läbi Neemi küla Tornimäele ja Kõrkverre, kust võeti suund Kübassaarde. Pilt, mis avanes Kübassaare poolsaarel, oli uudne kõigile. Loomaaedikutega palistatud kitsalt teelt avanes merele ilus vaade. Esmapilgul jäid silma vaid kivid ja muld, kuid siis kusagilt puudevilust tulid veised siiski nähtavale.

Avastuseks olid Kaarma rahvale ka suured kõrged männimõõtu kadakad, mis naistel üle pea kõrgusid. “Kaarma kandis selliseid ei ole,” nentis Enno, kelle sõnul tehti kadakate kõrval ka pilti. Kübassaare majaka lähedal lautrikohas oli hulk rahvast kalavetel, isegi välismaalased olid kõrvalise paiga üles leidnud.

Tatjana Enno sõnul olid Pöide kandi majad ja hoovid kenasti korras, aga tundus, et kukelaulu seal hommikuti enam ei kosta ja traditsioonilist loomapidamist eriti enam ei näe.

Reisi suurimaks avastuseks oli Kübassaare oma avatud merevaate ja lehtmetsaga.

“See on hoopis midagi muud kui Kaarma kant,” ütles Enno, kes tänas valda toreda reisi toetamise eest.

Print Friendly, PDF & Email