Laadlas maitsti koduleiba

KIIGU-LIIGU, ASTJAKE: Laulu- ja tantsuansambli Kanarbik liikmed (vasakult) Külli Turk, Edvi Mõisaäär, Aime Rahnel, Ellen Šefer ja Aasa Lõuke.
MARKO MÄGI

Traditsioonilisel Laadla leivapäeval, mis kandis juba 12. numbrit, maitsti seitset erinevat koduleiba, kaubeldi koduaiaürtide, koduveini, kuningas Kirilli fotode ja palju muuga.

Leivapäeva peakorraldaja, Laadla poodniku Jone Koppeli arvates õnnestus tänavune leivapäev igati, vaatamata vihmasahmakale, mis osalejaid natuke ehmatas. “Korra kärgatas kõu, tuli sutsakas vihma ja seejärel saime asjaga edasi minna. Midagi hullu pole juhtunud,” hindas ta.

Kultuuriprogrammi eest hoolitsesid Salme vallateatri näitlejad, kes kandsid ette Andrus Kiviräha näitemängu “Uljas neitsi”, laulu- ja tantsuansambel Kanarbik Kuressaarest ja lõõtspillineiu Kristi Viljandist. Haamrit käes hoides said huvilised oma oskused proovile panna sepaalasil rauda tagudes. Taluperenaine Merike Sepp õpetas heietest vaipade tegemist.

Nagu leivapäevale kohane, sai seal käes hoida ka tainast täis leivaastjat. Küllap ansambli Kanarbik naiste loitsulaul aitas taignal, mille Annika Prei segas, kerkida ja küpseda. “Kui see astja minu kätte jõudis, nuusutasin, tahtsin tunda ehtsat koduleivataigna lõhna. Pärast nuusutasid kõik ja kiigutasid astjat. Ka meie esinemine võeti hästi vastu, oli üks vahva päev,” hindas laulja-tantsija Ellen Šefer Laadlas toimunut.

Kõigil leivapäevadel osalenud Õie Lauriella Väli hinnangul on traditsioon juurdunud. Tosina aasta jooksul pole mõõnaperioode olnudki. Tõsi, osalejaid on mõnikord rohkem, teinekord vähem.

Laupäeval toodi maitsmiseks välja seitset sorti koduleiba. “Tiiu Kupp võitis. Tema tõi konkureerima hariliku rukkileiva seemnete ja pähklitega. Veel sai maitsta pihlaka-, jõhvika- ja küüslauguleiba. Merike Sepp tõi kitsejuustuleiva. Kõik olid maitsvad,” rääkis Väli.

Print Friendly, PDF & Email