USA-s viidi aastane laps kohtu ette

VÕIMUDE KAITSE ALLA? Säärast olukorda, kus ebaseaduslikult riiki sisenenud vanematelt võetakse teatud ajaks ära nende lapsed, on USA riigipiiril viimastel kuudel sageli ette tulnud.
Standard.co.uk

Ameerika Ühendriikides toimetati migratsiooniküsimustega tegeleva kohtu ette aastane laps ilma vanemateta. Kohtusaalis imes põngerjas lutipudelist piima, mängis väikese palliga, kuid istungi lõpus puhkes nutma, kirjutab BBC uudisteportaal.

Kohus arutas küsimust, kas Ladina-Ameerikast pärit lapsel on õigus viibida USA territooriumil. Võeti vastu otsus, et kohtualune, s.o üheaastane laps lahkub riigist vabatahtlikult. Säärane otsus annab migratsiooniametnikele võimaluse saata laps Hondurasesse, kuhu varem oli deporteeritud tema isa.

Istungit juhtinud kohtunik tõdes, et ta oli segaduses, kui pidi advokaadilt küsima, kas tema kaitsealune saab kohtu otsusest aru. “Mul on piinlik sellist küsimust esitada, sest ma ei oska öelda, kellele te hakkate minu küsimuse mõtet selgitama. Kui ainult mitte eeldada, et üheaastane laps võib aru saada USA migratsiooniseaduse olemusest,” ütles kohtunik John Richardson advokaadile.

Lisaks kõne all olevale poisile toimetati samal päeval Arizona osariigi kohtu ette ilma vanemateta veel mõned lapsed. Kui kohtunik neilt küsis, kui vanad nad on, näitas üks laps oma viite sõrme, edastab USA ajakirjandus.

Käesoleva aasta mais puhkes Ameerika Ühendriikides tõsine skandaal, sest võimude korraldusel eraldati riigipiiri ebaseaduslikul ületamisel tabatud inimestest nende lapsed. Vastavalt president Donald Trumpi valitsuse kehtestatud uutele reeglitele ei määratud perekondadest eraldatud lastele sageli isegi advokaati. Seepärast nad ongi sunnitud end ise kohtus esindama. Inimõiguste kaitsjate andmetel tekitab aga probleeme veel see, et suurem osa kohtusse sattunud lapsi ei oska inglise keelt.

Texase osariigi inimõiguste kaitsmisega tegeleva organisatsiooni Texas Civil Right Project esindaja Carlis Garcia ütles BBC maailmateenistuse uudistesaates, et migrantidega seotud juriidilised protsessid võivad kesta mitu kuud. Pärast kriminaalkohut riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest esitavad paljud migrandid taotluse varjupaiga saamiseks, mille menetlemine võib kesta kuid. Selle aja jooksul hoitakse aga nende lapsi vanematest eraldi erinevates põgenikekeskustes.

Kriminaalasju nende laste suhtes, kes saabusid ebaseaduslikult USA-sse, loomulikult ei algatata. Kuid laste suhtes võib avada kohtuasja migratsiooniseaduse alusel, teatab BBC. Säärastel juhtudel peavadi lapsed sageli endid kohtu ees ise esindama.

USA valitsuse korraldus, mille kohaselt USA riigipiiri ebaseaduslikul ületamisel tabatud täiskasvanutelt võetakse ära nende lapsed, jõustus maikuu alguses. Sellest ajast alates on põgenikekeskustesse saadetud enam 2000 isikut, kes on n-ö haavatavas vanuses (nii nimetatakse USA-s juriidilises keeles lapsi – toim).

Laste peredest eraldamise poliitikat kritiseeritakse jätkuvalt kogu maailmas. Nii näiteks ütles ÜRO pagulaste küsimustega tegelev ülemvolinik Filippo Grandi BBC-le antud intervjuus, et nn nulltolerantsi poliitika põgenike suhtes on lubamatu. Seda poliitikat kutsus üles lõpetama ÜRO inimõiguste ülemvolinik prints Zayd ibn Ra’ad al-Hussein.

Rooma paavst Francisus nimetas perekondade lahutamist amoraalseks tegevuseks, mis on vastuolus katoliiklike väärtustega. “Populismi abil pole võimalik probleeme lahendada,” tõdes Rooma-katoliku kiriku pea.

Vastuseks teatas aga Donald Trump ühes Twitteri postituses, et USA ei muutu kunagi pagulaste laagriks ega ka põgenike meeliskohaks.

Print Friendly, PDF & Email