ANOMAALNE KUUMUS MAAILMAS: vastu ei pea inimesed, loodus ega rajatised

NAGU TOOPIKAS: Esmapilgul võib oletada, et see pilt on üles võetud kuskil Kariibi mere saartel. Tegelikult aga on see umbes nädal tagasi tehtud Edela-Inglismaal Cornwalli krahvkonnas.

BBC veebileht kirjutab, et tänavu suve esimesel poolel on kogu maailmas registreeritud rohkesti kuumarekordeid. Eriti palju on sääraseid andmeid pärit USA-st, Kanadast, Lähis-Idast, Suurbritanniast, kuid ka mujalt maailmast. Erakordne palavus põhjustab aga tulekahjusid, kahjustab põllumajandust ja on ärevaks teinud meedikud.

10. juuli seisuga on Kanadas Québeci provintsis registreeritud 18 surmajuhtumit, mille põhjuseks on olnud anomaalne õhutemperatuur ja kõrge õhuniiskus. Ametivõimude andmetel on ohvrid peamiselt olnud eakad inimesed, kes põevad mitmeid kroonilisi haigusi. Meedikud teatavad aga, et enamikel juhtudel pole ohvrite elukoht olnud varustatud konditsioneeriga.

Kohalikud tervisekaitseasutused soovitavad inimestel lähiajal olla eriti ettevaatlikud: alati tuleks endaga kaasas kanda joogivett, viibida enamalt jaolt kliimaseadmetega varustatud ruumides ja hoolitseda ka oma naabrite eest.

Sellest hoolimata peavad aga Kanada meditsiiniasutused tegutsema nagu avariiolukorras, on kirjutatud BBC veebilehel ilmunud artiklis. Ainuüksi Montrealis ja selle lähikonnas saab häirekeskus vähemalt 1200 abikõnet päevas, mis olevat kolmandiku võrra enam kui tavaolukorras.

Kõik see on sundinud Kanada peaministrit Justin Trudeau’d pöörduma kaaskodanike poole palvega tõsta oma teadlikkust küsimuses, kuidas kaitsta kuumuse eest iseennast ja oma lähedasi.

Seiskas rongiliikluse

Suurbritannias on olukord praegu samasugune. Kohaliku meedia andmetel on paljudes Briti linnades tänavu fikseeritud rekordtemperatuurid – näiteks 31,9 C° Glasgows ja 28,5 C° Belfastis. On saabunud teateid, et mõnes piirkonnas on enneolematult kõrge õhutemperatuur peatanud isegi rongiliikluse, sest kuuma tõttu on deformeerunud raudteerööpad, ja et mitmete majade katused on hakanud suisa sulama.

“Otseste päikesekiirte toimel võib terasest valmistatud raudteerööbaste temperatuur tõusta õhutemperatuurist enam kui 20 kraadi võrra kõrgemale, see omakorda põhjustab aga rööbaste paindumise,” on öeldud Šoti raudteeameti Twitteris ilmunud ametlikus teadaandes.

Kuid kuumuse tõttu pole kannatada saanud vaid tööstuslikud objektid. Suur kahju on tekitatud ka loodusele, teatab Briti ajakirjandus. Nii näiteks olevat Suurbritannia pikkuselt 16. jõgi Teme mõnes piirkonnas sedavõrd kokku kuivanud, et tuhanded lõhed ja forellid on hukkunud. Tõsi, tänu looduskaitsjate kiirele sekkumisele õnnestus vabatahtlike abiga vähemalt 500 kala surmast päästa.

Ülekuumenenud õhk tekitas ebatavalised nähtused atmosfääris: neil päevil on Briti ajakirjanduses ilmunud rohkesti fotosid nn tulevikerkaartest. Peamiselt on need tehtud Briti saarte põhjaosas Šotimaal päikese loojangu ajal, mil taevalaotusele on joonistunud vikerkaarevärvides helenduvad ribad.

Vajus läbi teekatte

Üks kõige veidramaid juhtumeid seoses anomaalse soojenemisega leidis aga aset Põhja-Inglismaal Newcastle’is, kus mees vajus jalgupidi läbi asfaldi, mis oli kuumuse tõttu üleliia pehmenenud. Päästjatel tuli ta täbarast olukorrast välja aidata.

Ka teised Briti Rahvaste Ühenduse riigid on kuumalaine tekitatud kahjudest teada andnud. Uudisteagentuurid teatavad, et Austraalia ühes osariigis hakkas automagistraali teekate palavuse tõttu kiiresti sulama. Tagajärg oli, et kümned autod jäid poolvedela asfaldi sisse kinni.

LÄBI TEEKATTE: Erakordselt kõrge õhutemperatuur on Inglismaa teed nii autodele kui ka jalakäijatele ohtlikuks muutnud. Päästjatel tuli see töölt lõunaeinele suundunud mees täbarast olukorrast välja aidata.
2 x bbc.com

Anomaalset kuumust on täheldatud maailma mitmes piirkonnas. Nii näiteks on kuumarekordeid tänavu löödud Bakuus, Tbilisis, Jerevanis ja mitmes Lõuna-Venemaa linnas. Omaani ühes asulas registreeriti aga neil nädalatel ööpäeva maksimaalse temperatuuri rekord maailmas – see on nüüd 42,6 C°.

Tõsi, erakordse palavuse ehk kuumalaine (inglisekeelsetes maades kasutataksegi selle loodusnähtuse tähistamiseks mõistet heatwave) perioodid pole iseenesest erakordne nähtus. Ilmateadlased fikseerivad neid aeg-ajalt. Kuid nende esinemise sagedus, kestvus ja mõnedes piirkondades ka erakordse palavusega kaasnev õhuniiskus näitavad kindlat kasvutendentsi.

Print Friendly, PDF & Email