EUROOPALIKUD VÄÄRTUSED TEGELIKKUSES: Tabu seelikute kandmisele õppetöö ajal (6)

KAS TULEVIK? Inglismaa mitmes koolis on tütarlastel keelatud seelikute kandmine. Et oma sugu vahetanud õpilaste tundeid mitte solvata, on kõnealuste koolide juhtkond kasutusele võtnud nn sooneutraalse koolivormi.
Telegraph.co.uk

Inglismaa 40 koolis keelati seelikute kandmine. Nii püüavad õppeasutuste juhid leida nn sooneutraalset riietust, et mitte solvata transsoolistest õpilaste tundeid.

Seelikute kandmise keelu kehtestanud koolide ametlikest teadaannetest võib ühise mõttena välja lugeda, et koolijuhtide soov on leida mitte kedagi solvav sooneutraalne koolivorm. Praegu peetakse üheks võimalikuks lahendust, millele vastavalt peavad nii poisid kui tüdrukud koolimajas toimuva õppetöö ajal kandma vaid pükse.

Säärase esmapilgul veidrana tunduva liikumisega on ühinenud juba pea 40 Inglismaa õppeasutust. Briti nii kollane kui ka kvaliteetajakirjandus sahistab aga, et seelikute tabu alla panek on kaalumisel veel enamates koolides.

Kust sai alguse?

Londoni tabloid The Daily Mail kirjutab, et seelikute keelu liikumise algataja oli Lõuna-Inglismaal Ida-Sussexi krahvkonnas Lewesi linnakeses asuv Priory School. Selgituseks nii palju, et meie mõistes on tegemist gümnaasiumiastme kooliga.

Läinud aasta septembris loobus see õppeasutus eranditult vaid õrnemale soole mõeldud koolivormi kasutamisest. Üheks põhjenduseks tõi kooli juhtkond asjaolu, et seelikute abil on noortel naistel õppetöö ajal võimalik üleliia oma seksuaalsust rõhutada.

Enam-vähem samal seisukohal olevat ka Ida-Inglismaal Ipswichis asuv Copleston High School. The Daily Maili andmetel on selle haridusasutuse juhtkond kindlal veendumisel, et tütarlapsed peavad õppetöö ajal seelikute asemel kandma “lihtsaid halle pükse” (ingl k plain gray trousers). Kooli ametlikes dokumentides nimetatakse aga seelikuid “vastuvõetamatuteks riietuse elementideks” (unacceptable items).

Briti ajakirjanduses ilmunud uudislugudest võib veel välja lugeda, et Suffolki krahvkonnas (seal asub ka Ipswich – toim) käib suurem osa õpilasi koolides, kus õppetöö ajal võib kanda vaid pükse. Sealjuures olevat kaheksas Suffolki koolis koolivormi suhtes ametlikult kasutusele võetud nn sooneutraalsuse poliitika (gender-neutral policy).

Londoni kvaliteetleht The Sunday Times annab teada, et Põhja-Inglismaal Leedsi läheduses asuva keskkooli Crawshaw Academy juhtkond “on alustanud konsultatsioone, et kehtestada sooneutraalne koolivorm – ainult püksid!”

HÄMMINGUS: “See meenutab kommunistlikku Hiinat esimees Mao valitsemise ajal!!!” Just sellise iseloomustuse andis nn sooneutraalsele koolivormile Briti teleajakirjanik Piers Morgan, kes ITV telekanalil juhib populaarset saadet “Tere hommikust, Britannia!”. Morgan ise on lõpetanud Priory Schooli, kust sai alguse liikumine, mille eesmärk on keelustada seelikute kandmine õppetöö ajal.
Youtube.com

Manchesteri piirkonda kuuluva Bury linnakese gümnaasium Philips High School üllitas aga oma veebilehel kuulutuse, milles on öeldud, et järgmisel õppeaastal peavad kooli õppima asuvad tütarlapsed koolimaja ruumides kandma eranditult vaid pükse.

Eeloleval sügisel Philips High Schooli seitsmendasse klassi õppima asuvad tüdrukud ei tohi kanda tumesinist värvi põlvedeni ulatuvaid seelikuid, mida kannavad koolis praegu õppivad tütarlapsed, tsiteerib The Daily Mail kooli veebilehel ilmunud teadet. Mis puudutab aga koolis juba õppivaid tüdrukuid, siis nemad peavad uuele püks-vormile üle minema järkjärgult eeloleva kooliaasta jooksul. See tähendab, et järgmisel kevadel jagatakse lõputunnistusi vaid pükse kandvatele õpilastele.

Protestijaid jagub

Tõsi, leidub lapsevanemaid, kelle arvates on säärased korraldused absurdsed ja väga rumalad. Igatahes nemad ei näe tütarlaste praeguses koolivormis midagi halba ega taunimisväärset.

Diane Burdaky tütar Annabel õpib Philips High Schooli kaheksandas klassis. Intervjuus The Daily Maili ajakirjanikule väitis ta, et koolivormi muutmise küsimuses õppeasutuse juhtkond lapsevanematega nõu ei pidanud.

“Tavakirju ega teateid e-posti aadressile ei saatnud meile koolist keegi. Koolis sel teemal avalikult ei räägitud, polnud mingeid konsultatsioone,” kurtis naine. “Ühel päeval märkasin juhuslikult kooli kodulehel tagasihoidlikus kohas teadet, et septembrist peavad uued õpilased õppetöö ajal kandma vaid pükse ja et 2019. aasta septembrist on pükste kandmise kohustus eranditult kõigil õpilastel.”

“Ma täielikult toetan koolivormi olemasolu. Minu arvates on väga oluline, et lapsevanemad teeksid kooli juhtkonnaga koostööd, et kõik peaksid kooli kodukorrast kinni,” jätkas Diane Burdaky. “Samas aga soovin ma teada, miks ikkagi kõik nii on läinud. Igatahes mina ei oska tuua ühtegi tõsiseltvõetavat argumenti selle kohta, miks tüdrukud ei tohi kooliseinte vahel seelikuid kanda.”

“Tõsi, paljudel tüdrukutel on halb komme kohe pärast koolist lahkumist keerata oma seeliku äär veidi ülespoole. Me kõik oleme ju olnud noored ja mäletame seda,” möönis ta. “Võimatu on ju pidevalt jälgida, mida laps pärast kodust lahkumist teeb. Kooli juhtkond peaks ikkagi jälgima, kuidas lapsed koolis käituvad ja seelikuid üleliia ülespoole keeravaid tütarlapsi vajadusel ka korrale kutsuma.”

Diane Burdaky on seisukohal, et kooli juhtkond oleks pidanud lapsevanematega eelnevalt konsulteerima ja oma otsuseid põhjendama. “Ikkagi oleks õigem anda tütarlastele valida, kas kanda seelikut või pükse. Ma ei mõista aga, miks kehtestada teatud riietusele totaalne keeld. See on äärmiselt rumal,” lisas ta.

Võrdõiguslikkuse nimel

Seelikute kandmise keelu liikumise algatanud Priory Schooli direktori Tony Smithi arvates aitab koolivormi muutmine paremini tagada võrdõiguslikkust. Möödunud aastal ütles ta ajakirjanikele: “Koolivormi muutmise põhjused on eelkõige seotud selliste küsimustega nagu võrdõiguslikkus ja sündsustunne (decency).”

Direktori sõnul kannavad kõik nende kooli õpilased ühesugust vormi, mis olevat palju viisakam ja mis märkimisväärselt vähendavat tõenäosust, et mõni õpilane hakkab õppetöö ajal ühtäkki üleliia sündusetult käituma.

“Eelnevalt me mõtlesime hoolikalt ja jõudsime veendumusele, et see (püks-vorm – toim) on tõepoolest sooneutraalne,” jätkas Tony Smith. “Meie koolis on ka transsoolisi õpilasi, kes seisavad nagu elu ristteel, sest nad pole oma soolises identiteedis täielikult veel selgusele jõudnud.”

Direktori väitel just seepärast nad kehtestasidki kõigile õpilastele ühtse koolivormi. Ta andis mõista, et lapsi ei tohi raskete otsuste langetamise ja valikute tegemisega üleliia koormata. “Transsoolised õpilased ei pea nüüd valima, kas kanda meessoole või siis naissoole ette nähtud koolivormi,” lausus ta.

Sellist otsust kritiseeris aga teravalt The Daily Mailile antud usutluses sama kooli endine õpilane ja praegune teleajakirjanik Piers Morgan. Ta ütles: “Ebameeldiv on näha, et minu kunagine kool ette võtnud selle sooneutraalse jama ja teinud seda ühiskonnas märkimisväärses vähemuses oleva inimrühma survel. Las ikkagi poisid jäävad poisteks ja tüdrukud tüdrukuteks. Pole vaja neid säärase lollusega segadusse ajada.”

Lõpetuseks olgu aga ära toodud üks vastupidine ja palju vabameelsema iseloomuga näide Inglismaa haridusmaastikul. The Daily Mail kirjutab, et hiljaaegu kutsuti Londoni lähistel Hertfordshire krahvkonna Immanuel College’i kooli spetsialistid meigi alal, et tutvustada õpilastele kosmeetika kasutamise saladusi.

Spetsialistid kutsuti kooli pärast seda, kui üks 15-aastane tütarlaps tunnistas, et talle teeb suurt südamevalu tema naha olukord ja et seepärast sooviks ta kasutada kosmeetilisi vahendeid. Kõnealune kool on segakool, kus praegu õpib veidi enam kui 570 õpilast. Pärast seda vahejuhtumit muutis kooli juhtkond kohe ära kosmeetika kasutamise keelu, mis oli kehtestatud alla 16-aastaste õpilaste suhtes.

Print Friendly, PDF & Email