Suvehooaeg 2018 Suvitajate veidrad kombed plaažil

SALAPÄRANE: Öeldakse, et issanda loomaaed on kirev. Nii on ka rannamõnusid nautivate puhkajate käitumine sageli üks suur mõistatus.
Foto: DIE WELT

Kätte on jõudnud puhkuste aeg. Puhkajate kombed on erinevad – ühed haaravad parima päevituskoha juba varahommikul, teised tulevad aga plaažile vaid selleks, et avalikus kohas einestada. Kuid leidub ka neid, kes kedagi häbenemata hakkavad oma keha korda tegema. Sellest, milliseid inimtüüpe võib suvisel ajal Saksamaa randades kohata, kirjutas ajalehe Die Welt kaastöötaja Cordula Dieckmann.

“Pole oluline, kas mere või järve ääres või siis kesklinna basseinis avatud taeva all – kõikjal on olemas teatud tüüpi puhkajaid, kes erinevatel põhjustel satuvad vee äärde vaba aega veetma,” kirjutab artikli autor.

Vähenõudlikud

Esimest puhkajate tüüpi nimetab ajakirjanik “vähenõudlikeks” (sks k kasutab autor sõna die Puristen). “Säärane puhkaja saabub randa kerges riietuses ja ilma suurema pagasita. Rannarätikust ja ujumisriietest piisab täiesti.

Oma esemed jätab ta tavaliselt kompaktselt kuhugi veekogu vahetusse lähedusse. Reeglina meeldib talle pikk suplus, sedavõrd pikk, et keegi tähelepanelik inimene võib tema randa jäetud esemed toimetada sinna, kus hoitakse kas maha unustatud või siis kaotatud esemeid.

“Kui meil on rannas vaja päevituskoha pärast meeleheitlikku võitlust pidada, siis ses suhtes on “vähenõudlikud” üpriski meeldivad isikud – nende poolt pole ju konkurentsi vaja karta,” möönab Dieckmann.

Reserveerijad

Teise puhkajate gruppi kuuluvad need, kes “juba varakult reserveerivad endile koha rannas” (sks k die Reservierer). “Reeglina on neil kaasas uskumatult palju rannamadratseid, rätikuid ja nad haaravad koha, mis pindalalt on võrreldav näiteks nende kodumaja ees asuva muruplatsiga,” kirjutab artikli autor.

Mõnedes hotellides, täheldab autor, võib selline ohjeldamatu reserveerimiskirg endaga kaasa tuua  igahommikused võitlused nende inimeste vahel, kelle soov on ilmtingimata haarata enda valdusse kõige väärtuslikum ja mugavam lebamiskoht.

Varjutajad

Kolmas grupp puhkajaid – need on n-ö varjutajad (sks k die Schattenmacher). Äärmiselt ebameeldiv puhkajate kategooria! “Kujutage endale ette seda olukorda. Teil on vedanud, sest olete rannas leidnud päevituskoha, kust avaneb suurepärane vaade merele, taevale, mägedele…,” kirjeldab Dieckmann.

“Kogu see rõõm kestab aga hetkeni, kui plaažile saabub lasterohke pere koos lastevankrite ja piknikukorvidega, mänguämbrite ja -labidatega, kummipaadiga ja kotikestega, mis on täis titemähkmeid. Kõik näeb välja, nagu pere oleks otsustanud igaveseks ajaks oma elu randa ümber kolida.”

See kõik pole aga veel midagi. Sageli seab selline lasterikas perekond randa üles suisa gigantsete mõõtudega telgi! Ja nii polegi sul enam suurepärast vaadet loodusele. Selle asemel näed sa vaid telgi pleekinud seina. Seepärast vist ongi Euroopas paljudes kohtades tekkinud plaažid, kus sääraste suuremõõtmeliste vahendite kasutamine on rangelt keelatud, tõdeb Die Welt.

Jultunud

HÄBEMATU PUHKAJA: Mõned nädalad tagasi levis sotsiaalmeedias Floridas ühe hotelli ujumisbasseinis jäädvustatud kurbnaljakas video jalgu raseerivast naisterahvast.
Foto: NEW YORK POST

Täiesti eraldi rannalõbude nautlejate rühma moodustavad aga inimesed, kellele Saksa ajaleht on andnud nimetuse “hoolimatud”  või “häbematud” (die Unverfrorenen). Säärastel inimestel tekib plaažil viibides vastupandamatu soov hakata oma keha korrastama – näiteks lõigata mõne teise suvitaja rannateki vahetus läheduses oma varbaküüsi. Sealjuures ei huvitu nad absoluutselt sellest, kuhu nende keha küljest eemaldatud materjal lendab. Vahet pole – kõik see on ju osake loodusest!

Siinkohal meenub, et vaid mõned nädalad tagasi oli keegi Facebooki pannud video, kus üks keskealine daamike raseeris hotelli päevituskohas oma jalgu. Seejuures ta tegi seda lapsi täis ujumisbasseini vahetus läheduses, puhastades aegajalt raseerimisseadeldist basseini vees.

Kauni suvepuhkuse võivad aga lõplikult ära rikkuda vees ujuvad fekaalid – väga võimalik, et ka nakkushaigusi levitavad, jätkab ajakirjanik Dieckmann ülevaadet puhkajatest.

Nutikad

NUTIKAS PUHKAJA: Rannas viibides näitas Mr Bean ümberriietumisel üles erakordset taiplikkust ja osavust. Tõsi, mõne aja pärast selgus, et tema vaev oli asjata, sest vahetus läheduses päikesevanne võttev mees oli nägemispuudega invaliid.
Foto: YOUTUBE

Viienda kategooria puhkajaid moodustavad inimesed, keda ajakirjanik nimetab “taiplikeks”, “leidlikeks” (die Gelenkigen).

“Mitte kõigile ei meeldi riietuda spetsiaalsetes riietumiskabiinides. Sellised puhkajad eelistavad – sealjuures näitavad nad üles erakordset taiplikkust ja osavust – ümber riietuda otse teiste puhkajate silme ees. Tõsi, oma intiimsemaid kehaosi püüavad nad võõraste pilkude eest varjata kas rannateki või siis mõne muu suurema riietusesemega,” kirjeldab artikli autor.

Eputajad

Kuuendasse kategooriasse kuuluvad nn poosetajad (die Wichtigen). Neil on suisa laitmatult päevitunud ja väga heas füüsilises vormis keha. Seepärast kannavad nad ülinappe ujumisriideid ja tõenäoliselt oma tähtsuse rõhutamiseks päikeseprille. Tavaliselt haaravad nad rannas sellise päevituskoha, kust neile avaneb ümbruskonnale väga hea vaade, kuid samas peavad nad ka ise olema teistele puhkajatele väga hästi nähtavad. Suplemas käivad eputajad harva.  Põhjus on lihtne – vesi võib ju soengu rikkuda. Samasse puhkajate rühma asetab Saksa ajakirjanik ka need, kellele avalikes kohtades meeldib valjusti rääkida (die Lautsprecher).

Sõudjad

Seitsmes puhkajate rühm – lainelaual sõudjad (die Paddler). On kauneid suvepäevi, mil tuult praktiliselt ei ole ja mil vees võib liikuda ilma, et te teeksite jalad märjaks. Ja seda ilma igasuguse maagiata!

“Sellised inimesed liuglevad lainelaual ja pikemate aerude abil kõigi teiste puhkajate silme ees mööda vett…  reeglina harrastavad nad seda kunsti mitmekesi. Mõne lainelaual liikuja liigutused on üpriski elegantsed, teisel aga jälle kohmakavõitu. Ühele on see füüsiline harjutus, teisele aga niisama lustlik ajaviide. Pealtvaatajale on aga eriti lõbus jälgida neid  lainelaual sõudjaid, kes aerudega märkimisväärset heli tekitavad,” täheldab Dieck-mann.

Näljased

Järgmise grupi moodustavad nn alati näljased puhkajad (die Hungrigen). “Kinos närivad säärased inimesed pidevalt popkorni, rannas aga vitsutavad friikartuleid. Seejärel muretsevad nad läheduses asuvast puhvetist endile ilmtingimata veel suurema portsjoni rammusat jäätist, et kompenseerida vees sulistamise ajal kaduma läinud kaloreid,” kirjutab artikli autor.

Kuidas siis muidu, kaotsi läinud mineraalainete varud tuleb ju kiiresti taastada! “Loomulikult oleks neil võimalus seda teha palju tervislikuma toidu, näiteks puu- ja juurviljade abil, kuid friikartulid ja rammus jäätis pakuvad ju palju suuremat naudingut!” tsiteerib Die Welt dietoloog Alexa Iwani lausutud sõnu.

Noored

Ja viimane kategooria puhkajaid – rannas pidevalt lärmavad noored (die Jugendlichen). “Me kõik olime kunagi 15-aastased pubekad. Korraldasime kõikvõimalikke veidraid võistlusi – näiteks, kes kõige valjemini röhitseb või siis kes kõige kaugemale sülitab. Seejärel tormasime aga suure kisa saatel vette, nii et veepiisad lendasid kõikjale!” nostalgitseb ajakirjanik Cordula Dieckmann lõpetuseks ja soovitab kõigil meenutada, kuidas nooruses oli võimalik muretult ja lõbusalt avalikus kohas aega veeta.

 

Print Friendly, PDF & Email