
TÖÖ TÄPNE JA KORRALIK: Merko Infra projektijuht Leo Rahu (vasakul) ja objektijuht Lauri Matto uurivad kesklinnas plaani.
Foto: MAANUS MASING
Kesklinna ehituse lepingu järgi saaksid ehitajad iga päev teha tööd kuni kella seitsmeni õhtul, kuid nii Saaremaa vallavalitsuse kui ka Merko Infra sõnul on see vaid võimalus, mitte kohustus.
“Kell viis on vaikus ja labidas pannakse käest,” nendib kesklinnas toitlustuskohta pidav ettevõtja. Viimastel kuudel on tema käive kokku kuivanud, sest hoolimata imeilusast maikuust ja ilma poolest normaalsest juunist inimesi kesklinnas ei liigu. Mees ei heida seda rääkides midagi ette ehitajatele, kes teevad oma tööd vastavalt lepingule.
Küll aga sai ta alles sel nädalal teada, et AS-i Merko Infra ja vallavalitsuse vahelise ehituslepingu järgi on ehitajate tööpäevade lõpuks märgitud kell 19. See võimaldaks kokkuvõttes teha töö valmis mitu kuud varem. Iga päev kaks tundi kauem kestev sagimine ehitustandril ei segaks ilmselt kedagi.
“Kella seitsmeni töötamine on võimalus, mitte kohustus,” ütles Saarte Häälele Merko Infra projektijuht Leo Rahu, kes ei näe firma poolt vaadates praegu vajadust tööprotsessi kiirendada. Ta lisas, et kesklinna kohvikute suveterrassid on jalus ja kui neid ei oleks, võiks ka kella 19-ni tööd teha. “Aga hetkel ei näe vajadust, sest oleme graafikus,” nentis Rahu. Küll aga avaldas Merko sel nädalal toimunud töökoosolekul soovi alustada kolme nädala pärast töödega Kauba tänaval ja Vabadussõja ausammast ümbritseval alal, kuna vastasel juhul tekib seisak. Just samal ajal algavad Saaremaa ooperipäevad.
Ka abivallavanem Mart Mäeker ütles, et lepingus sätestatud kellaaeg tähendab ehitajale võimalust töötada kella 19-ni. “Mitte seda, et töölised, kes alustavad tööpäeva kell 8, peavad töötama ehitusplatsil 11 tundi järjest,” sõnas ta.
Leo Rahu viitas, et ega tööpäevade pikendamine nii lihtne olegi. Arvestada tuleb tööseadusandlusega, mis sätestab 8-tunnised tööpäevad. Võimalus on teha vahetustega või maksta meestele lisatasu, täpsustas Rahu.
Mäekeri sõnul ei arvestatud hankelepingu tingimusi koostades kahes vahetuses töötamise variandiga. Esiteks olnuks risk maksumuse kallinemiseks, sest isegi praeguste tingimustega läks ehitus planeeritust kallimaks. Teiseks oleks Mäekeri hinnangul tekkinud kohviku- ja restoranipidajate nurin, et isegi õhtul ja öösel ei saa rahulikult töötada.
“Samuti öörahu küsimus – paar aastat tagasi oli suur probleem baari Uim tegevusega, ei kujuta ette, mis pretensioone oleks esitatud ööpäev läbi kestva ehituse korral. See kajaks ju üle poole linna,” selgitas Mäeker, lisades, et linn ei koosne ainult keskväljakul ja Lossi tänaval asuvatest ettevõtjatest. Saarte Hääle andmeil saatis Uime kohta kriitilisi pöördumisi üksainus Kauba tänava kinnisvaraomanik, kelle maja ja ööbimiskoht asub baarist mõnekümne meetri kaugusel.
Mitme Kuressaares Tallinna ja Kohtu tänaval asuva kinnistu omanik Vjatšeslav Leedo ütles, et on samuti oma murelike rentnikega rääkinud. Ettevõtja on nendega ühte meelt: ehitus on vajalik ja Merkot tuleb töö eest kiita, kuid vallavalitsuse eeltööd on jäänud puudulikuks.
“Ehitaja suudaks hea tahtmise juures teha tööd igapäevaselt kaks tundi kauem, kui vallavalitsus oleks tööde graafiku pannud eesmärgiga töö võimalikult kiiresti ära teha,” rääkis Leedo Saarte Häälele. “Aga praegu on graafik halvasti koostatud ja ehitajaga pole vist räägitudki, mis võimalused oleks töid kiirendada.”
Abivallavanem Mart Mäekeri sõnul oleks ehitajal töötamine kindlasti kiirem ja efektiivsem, kui oleks kätte saadud kogu tänava ja kõnniteede pind. Praegune olukord on kompromiss – ühelt poolt saavad töötada tänavakohvikud ja teisalt toimub ehitus.
Ettevõtja Leedo sõnul tuleks kindlasti rohkem arvestada Saaremaale inimesi ja raha toovate üritustega ja ka operatiivsemalt infot jagada. “Oleks parem, kui ettevõtjatel ja inimestel oleks jooksev info, senine teavitamine on olnud ebapiisav,” kinnitas ta.
Ehitusfirma omanik ja varem ka ehitusfirmat tegevjuhina juhtinud Leedo ütles, et saab ehitajast hästi aru – tööd tuleb hoida ja selles pole midagi halba. Küll aga näeks ta tunduvalt nõudlikumat suhtumist tellija ehk vallavalitsuse poolt. Alustades kasvõi sellest, et ehitusega võinuks alustada varem ja kaaluma vahetustega töötamise võimalust. “Kui ikka ehituses on väga kiire, tehakse vajadusel ka kolmes vahetuses,” leiab ta.
Mart Mäeker rääkis, et jälgis Tallinna linnavalitsuses töötades nii Harju tänava kui ka Viru tänava rekonstrueerimist ja kahes vahetuses töötamist ei märganud. “Öösel teostati kas kiireid avariilisi töid või olid siis mingid objektid kusagil elamukvartalitest kaugemates piirkondades,” sõnas ta.
Mäeker kinnitas, et lepingust lähtuvalt teeb vallavalitsus endast oleneva, et järgmise suvehooaja alguseks oleks linnaruum korras ja selle aasta ehitusest tekkinud miinus pööratakse loodetavasti plussiks. “Vaevalt ükski ettevõtja seda küll ütlema tuleb,” märkis ta.
Ridade algused lugesin üle, kas teine pool on tasuline?
Just mõtlesin sama..
Ma sain mobiilist ikkagi loetud, kui valisin mobiilisõbraliku lugemise.
Aga praegu võiks linnaisad-emad veenduda, mis saaks, kui kesklinn autodele päris kinni panna. Praegu on ikka päris kaos.
No millal põllumehest varem on ehitaja saanud. Vehib oma Tallinna linnavalitsuses töötamisega, pigem see on nagu kollane ja punane kaart jalgpallis. Suurem probleem paistab tal olevat, miks ei saa õhtuti kauem ehitada aga miite vastupidi, kuidas saaks õhtuti pikemaid tööpäevi teha!
mis kaos sul on!? ainsad, kes on hädas, on turistid..
See ehitus oli kõigil ammu ette teada. Nüüd vinguda, et segab äritegemist on lihtsalt naeruvärne. Ega riigi tööseadused siin rangelt võttes ehitajal palju ajaliselt manööverdada ei võimaldagi.
Ja te arvate naiivselt, et nad teeks selle 2 h agaralt tööd või? Trotsiks ilmselt lebotaksid 2 h kauem lihtsalt, saaks palka, aga ega töö sellest kiiremini ei edeneks.
Miks see äritegemine peab just seal ehitajate jalus ja tolmu sees toimuma? Äritsege igalpool mujal kus iganes! Miks peavad kõik teised teie kasumi pärast nii väga muretsema?
miks soovitakse lihttöölisi orjadena pidada, olgu see % natuke suurem palgal, mind see ei kõigutaks, kõige väärtuslikum aeg on (eriti suvel) VABA AEG!
Mekil kõigil on omad tegemised kodudes, maal,hobid, puhkus jne. Kes ei kasuta ära on lihtsalt rumal, sellele mõtleme alles vanemas eas. Ülemused naudivad vabat aega, tööline rügab füüsilist tööd ja tapab energiat koos närvirakkudega, pealegi töö efektiivsus langeb 6 tunniga.
Mujal maailmas tehakse selline projekt är max kahe kuuga, et saaks normaalne elu taastuda. Töö käib vajadusel öö läbi. Kannatatakse müra ja muu sääraste töödega negatiivne melu ära. Antud ettevõtja võiks aru saada, et mida kiiremini linn valmis saab seda kiiremini ta äri taastub. Ei ole mõtet venitada seda asja aastateks. Kellele sellist seapesa sinna mitu aastat vaja on?
Valla tegemata tõõ tõttu ei saa ehitajale midagi ette heita. Kõige rumalam on olukord kus linna keskväljaku renoveerimise rahastus saadud ettevõtluse arendamise meetme kaudu ja selle varjus hävitatakse Kuressaares ettevõtlust.
Mu meelest, mis sel kesklinnal üldse häda oli, et seda vaja ümber ehitada? Mu meelest täiesti kena ja omapärane oli. Kas nüüd tuleb mingi tüüpprojekti järgi kangesti kena ja kaasaegne, nagu igas linnas näha võib? Ei mingit omapära enam…
Ei ole ikka küll, tavaliiklejana Tuulte Roosi kanti saamine on paras peavalu, see tüütu loksuv Tolli tn vs munakivine Uus tänav.
Tööd saab ka teha vahetustena ja pangu siis kavõi 6tunnised tööpäevad. Mingisugune vaba aja argument ei ole põhjendus tööde edasi lükkamises. Sinugused loodrid ei teegi ju tööl muud kui ootavad lõunapausi või koju minekut.
Täiesti loll argument. Kas sa ei saa aru, et südalinn on turistide meelispaik igas kohas. Kui turist tuleb esimest korda Saaremaale ja näeb, et Saaremaa keskuses, Kuressaares on selline kamarajura (ja otse kesklinnas), siis ei tule see inimene enam eluski tagasi.
Lisaks räägib iga pettunud turist vähemalt mitmele või kümnele tuttavale, kes ka seda sõnumit edasi levitavad. Lõpuks kuivab turism Saaremaal kokku (mida ta niigi teinud on) ja seeläbi ei ole paljudel enam meist tööd. Inimesed on sunnitud mandrile või välismaale minema ja Saaremaa hakkabki kokku kuivama. Lõpuks jääb meil toidupoode jms vähemaks, sest pole ju kedagi toita. Mõtle laiemalt. Saaremaad ei tasu ainult BWB olemasolu ära!
Nüüd tuleb kesklinna kitsas külavahetee, kitsam veel kui keskajal. Ilgelt lohmakatele kõnniteedele tehakse aga veelgi rohkem suvekohvikuid kaheks kuuks aastas – ülejäänud aasta ulub seal aga ainult tuul.
Miks Pargi lasteaias midagi ei toimu ,seisab jälle,vana maja risu viimata?Või leiti mõni siilike!
Meestel hakkavad puhkuste ajad.
Mehed said puhata kui kajakad pesal olid!Esialkse plaani järgi peaks maja juba valmis olema!
Ei kus, liiga palju ei tohi ka tööd ju teha. Kaks päeva nädalas aitaks küll. Lisaks on see kaheksa tundi ikka liig, mis liig. Mul hakkab juba peale lõunat märjutama, seega neljatunniseid tööpäevi teeks hea meelega.
Peaks vallaametnikud ja- juhid mõneks ajaks ilma sissetulekuta jätma nagu nad ettevõtjatega oma käpardliku orgunniga teevad. Lisasks oleks tore, kui nad samal ajal omaksid ka pankade ees mingeid kohustusi. Las siis siplevad ja tunnevad sama tunnet, mis ettevõtjad, kes peavad palku, rente jne maksma olukorras, kus käibed ära nullitakse.