TURISMIHOOAEG 2018: Selgunud on maailma parimad käimlad (2)

PARIMAD KEMPSUD: 1 Üldvõitja – James Bondi teemale pühendatud tualett, mis asub Šveitsi Alpides Schilthorni mäe tipus paiknevas kuurordis. 2 Lõuna-Austraalia Cumminsi linnakese avalik käimla; 3 California San Diego hotelli La Jolla tualett; 4 Bowl Plaza tualett Kansase osariigis Lucase linnakeses; 5 Saskatchevani teaduskeskuse käimla Kanadas; 6 Brisbane’i
lennujaama tualett Austraalias.
MyTravelResearch.com

Umbes poolteist nädalat tagasi avalikustati nimekiri kuuest maailma kõige paremast avalikust tualetist, kus loomulike ihuhädade rahuldamine olevat vaid üks suur emotsionaalne nauding.

2001. aastal sai alguse traditsioon, mille kohaselt on 19. november ülemaailmne tualettide päev. Selle päeva tähistamise raames asutas reisiportaal MyTravelResearh.com preemia turistidele mõeldud maailma parimatele tualettidele. Võitjad kuulutati tänavu välja juba praegu, kui turismihooaeg põhjapoolkeral tuure kogub, auhinnad plaanitakse aga üle anda sügisel.

Preemia määrati kuues kategoorias:
• maailma parim tualett
• kõige originaalsemat ja veidramat elamust pakkuv tualett
• parima sisekujundusega tualett
• parim majanduslik panus turismisektorisse
• parima asukohaga tualett
• turistidele kõige paremini ligipääsetav tualett.

Üldvõitja
Absoluutseks võitjaks tuli tualett, mis asub Šveitsi Alpides Schilthorni mägikuurordi pöörleva panoraamiga restoranis Piz Gloria. Kuurort on rajatud Schilthorni mäe tippu 2970 meetri kõrgusele ja lõplikult valmis see 1960. aastate teisel poolel.

Osaliselt olevat mägikuurordi rajamist rahastatud 1969. aastal linastunud filmi “Tema Majesteedi salateenistuses” (On Her Majesty’s Secret Service) eelarvest. Kõnealune film kuulub James Bondi filmide sarja ja selle võteteks oli vaja mägedesse ehitada köisraudtee ja vaateplatvorm.

Portaalis MyTravelReseach.com ilmunud artikli autor Carolyn Childs kirjutab, et Piz Gloria restoranist avaneb Alpidele erakordselt kaunis vaade. Tõsi, James Bondi stiilis kujundatud interaktiivsest tualetist vaadet välismaailmale ei avane, see-eest on aga tualettruumi seintele ja ustele jäädvustatud spioone meenutavad figuurid ja Bondi armukeste siluetid.

Tualetis kõlab pidevalt Bondi filmidest laenatud muusika, aeg-ajalt on kuulda spetsiaalseid heliefekte ja tualettruumi seintel olevatele peeglitele ilmuvad vahetpidamata nii Bondi armukeste kui ka spiooni enda kujutised.

Žürii kommentaar: Peale selle, et Schilthorni mägikuurort asub looduslikult imekaunis paigas, on ka James Bondi tualettruum üks mõjuvaid põhjusi, miks seda kuurorti külastada. Tualett tuletab meile meelde surematut James Bondi ja lisab loodusvaadetele üllatava humoorika elemendi Euroopa ühes kõige dramaatilisemas kohas.

Originaalseim tualett

Kõige originaalsema tualeti (ingl k quirkiest experience) tiitli pälvis Ameerika Ühendriikides Kansase osariigis Lucase linnakeses asuv avalik tualett. See on kujundatud küllaltki ekstravagantses stiilis, tänu millele läheb külastajatel sageli meelest, miks nad sinna üldse sisenesid. Inimeste tähelepanu köidavad seinte ja põrandate mosaiikkaunistused. Selline tualettruum peaks olema meeltmööda ja üllatusi pakkuv nii täiskasvanutele kui ka lastele, kirjutab portaal MyTravelReseach.com.

Lucase avaliku käimla ehitus kestis ühtekokku neli aastat. Kõik olevat alguse saanud sellest, et väikelinn (Wikipedia andmetel elas seal 2016. aastal vaid 393 inimest) pidi aastas teenindama üle 15 000 turisti, kes peamiselt tundsid huvi kohalike vaatamisväärsuste vastu. Kuid hoone ehitamise ajal tekkis mõte anda sellele kohalikku koloriiti. Selleks kaasati kohalikke kunstnikke, skulptoreid ja disainereid. Nii sündiski turistide seas väga populaarne ja šikk paigake. Tualeti külalisteraamatusse on sissekande teinud turistid pea 70 riigist.

Žürii kommentaar: Bowl Plaza avalik tualett näitab hästi, mida on võimalik ära teha kogukonna kaasamisega ja milline võib olla n-ö rohujuure tasandil tekkinud loomingulise puhangu mõju. Selle seinad on kaetud portselanikildude, mälestusplaatide, mängivate laste figuuride, mänguautode, näomaskidega jne. See koht meeldib nii lastele kui ka täiskasvanutele. Nüüd on Bowl Plaza juba omaette vaatamisväärsus.

Parim sisekujundus

Maailma kõige parema sisekujundusega tualett asub Kanadas Saskatchewani provintsi pealinna Regina teaduskeskuses. Seda kempsu iseloomustab meeli rahustav loodustemaatika: puude kujutised seintel, metsakohin, loomade häälitsused, linnulaul jne.

Kõik see rahustab inimest ja tuletab tualetikülastajale meelde, kust inimkonna nn tualetitemaatika ikkagi alguse on saanud – loodus, mets, põõsad… MyTravelReseach.com kirjutab, et säärane sisekujundus ühendab tänapäeva inimesi ehk kõige paremini nende eelkäijatega, kes rahuldasid oma füsioloogilisi vajadusi kusagil võsas ja pidid seejuures alati valvsad olema, kuna neid võis ootamatult rünnata mõni kiskja. Regina teaduskeskuse tualetis mingit ohtu inimestele loomulikult ei ole.

Žürii kommentaar: Selle tualettruumi hindamisel torkas silma eelkõige väline efekt. See WC pakub rabavaid nägemis- ja kuulmiselamusi. Sinna sisenedes satute otsekui teise maailma, kus saate oma loomulikke vajadusi õiendada loomulikus õhkkonnas loodusvaadete ja -helide keskel, ilma et peaksite muret tundma karurünnakute pärast.

Majanduslik panus

Parima majandusliku panuse kategoorias tunnistati seekord võitjaks Lõuna-Austraalias Eyre’i poolsaarel Cumminsi linnakeses asuv avalik käimla. Peamiselt punastest tellistest ehitatud tualett oli algselt üpriski igav. Peagi ehitati see aga ümber unikaalseks ruumiks, mida kaunistavad freskod, mosaiigid ja skulptuurid.

Portaali MyTravelResearch.com andmetel olevat linnakese avalik kemps nüüd vaat et üks peamisi sealseid vaatamisväärsusi, mille vahetus läheduses asuvate skulptuuride taustal meeldib turistidel end pildistada. Tänu käimla ümberehitamisele olevat Cumminsi linnakest külastavate turistide arv märkimisväärselt kasvanud. See omakorda on aga kasvatanud poeomanike ja söögikohtade pidajate sissetulekuid.

Žürii kommentaar: Cumminsi elanikud leidsid suisa suurepärase mooduse, kuidas ühele vanale ja ilmetule majakesele taas elu sisse puhuda ja sellele omapärane väljanägemine anda. Nüüd on see avalik tualett täie õigusega muutunud linna külastavate turistide üheks meelispaigaks. Kõik see näitab kohalike elanike majanduslikku nutikust. Nad on teinud suure töö, tänu millele on märkimisväärselt kasvanud linnakese sissetulekud.

Hea asukoht

Parima asukohaga tualeti tiitli pälvis Californias San Diegos Hiltoni kompaniile kuuluvas La Jolla hotellis asuv tualett. Kõnealune käimla paikneb hotelli 11. korrusel, kust avaneb suurepärane vaade Vaiksele ookeanile ja rannikule.

MyTravelResearch.com märgib, et läbi suurte akende pääseb käimlasse loomulik valgus, mis aitab esile tuua interjööri loomulikke nüansse.

Žürii kommentaar: Külalistele avaneb ülihea võimalus nautida super vaateid La Jolla rannale ja Vaikse ookeani avarustele. Elamuse mõju ja jõulisust aitab võimendada ookeanipinnalt peegelduva valguse varjundite pidev muutumine.

Soodsaim ligipääs

Viimases kategoorias – turistidele kõige paremini ligipääsetav – tuli võitjaks Austraalia linna Brisbane´i lennujaamas asuv tualett. Selle tiitli pälvis ta tänu varustatusele spetsiaalsete vahenditega. Kuid oma osa etendas ka disain. Puudega inimestel olevat sellises tualetis oma loomulikke vajadusi rahuldada “väärikas ja mugav”. Käimlas olevat isegi koht, kus saavad hädal käia nägemispuudega inimeste juhtkoerad.

Žürii kommentaar: Brisbane’i lennujaama tualeti ligipääsule on kehtestatud erakordselt kõrged nõuded, mistõttu on märkimisväärselt paranenud tualetikasutamise võimalused puudega inimeste jaoks. Ja mis kõige üllatavam – mõeldud on isegi juhtkoertele!

Tualetiteema lõpetuseks võiks meenutada üht kolm aastat tagasi valminud riikide pingerida, mille koostas mittetulundusorganisatsioon WaterAid. Riigid olid seal reastatud selle alusel, kuivõrd on ühe või teise riigi elanikele igapäevaselt tagatud turvalise ja privaatse käimla kasutamise võimalus.

Tuleb möönda, et Eesti numbrid olid üpriski head: juurdepääs turvalisele ja privaatsele tualetile ei ole meie riigis tagatud vaid 2,8 protsendile elanikest. Võrdluseks olgu ära toodud meie lähinaabrite samad näitajad: Lätis ei saa turvaliselt ja privaatselt asjal käia 12,2 ja Leedus 7,6 protsenti, Venemaal aga koguni 27,8 protsenti elanikest. Soomes on sama näitaja 2,3, Norras 1,9 ja Rootsis 0,7 protsenti.

Print Friendly, PDF & Email