Saare rahvarõivamotiivid õmmeldi teksajakkideks

ETNOTEKSAS: Linda Talts endadisainitud jakis, mis on inspireeritud Mustjala kampsunist.
SANDRA URVAK

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala tudeng Linda Talts valmistas diplomitööna teksajakkide kollektsiooni Vampsik, mis on inspireeritud Jämaja ja Mustjala villastest kampsunitest.

Taltsi töö eesmärk oli luua kaasaegne keskkonnasõbralik moekollektsioon, rakendades teadmisi pärimuslikust ainest ning kasutada originaalesemete lõikeid uues võtmes. Selleks uuris ta lähemalt kahte Saaremaa muuseumi kogudes olevat kampsunit ja üht kampsunit Eesti Rahva Muuseumis.

Lisaks soovis Talts vanasti jakkide valmistamisel kasutatud villase kanga asemel tuua uuendusliku elemendina sisse teksariide. Lähtuvalt materjalivalikust ja originaalesemete lõigetest kavandas ning modelleeris ta kolm erineva tegumoega naistejakki.

“Oma rõivastega soovisin luua mõnusat igapäevariietust, mida võib kanda ka tennistega. Lisaks tahtsin, et rõivastel oleksid taskud ja mugav kinnitus,” selgitas autor.

Linda Taltsil otsest kokkupuudet Saaremaaga pole, kuid saare kaunis loodus ja rahvarõivad on teda alati lummanud. “Jämaja ja Mustjala valisin, kuna nende kampsunite lõikelised lahendused olid väga huvitavad ning neid lahendusi sain oma kollektsiooni juures hästi kasutada,” rääkis Talts Saarte Häälele.

Näiteks olid vanal Mustjala kampsunil külgedel kolmnurksed kangatükid, mida ta oma punase jaki juures veidike muutis ning lisas kangatükkide asemel hoopiski reljeefõmblusesse töödeldud tasku. Selle kangatüki rõhutamiseks kasutas ta aga erinevaid teksakangaid.

“Samuti oli vanal Jämaja kampsunil väga huvitav kikkis händ seljaosal, mis mind paelus ning soovisin seda samuti oma töös välja tuua,” märkis Talts.

Rahvusliku käsitöö osakonna õppejõu Riina Tombergi juhendamisel kasutas kultuuriakadeemia diplomand oma kollektsiooni õmblemisel ainult tootmisjääke ning second hand poodidest ostetud niite ja trukke. Tänu tootmisjääkide kasutamisele, mis hoidsid ühe toote hinda väga madalana, sai ta oma töös kasutada piisavalt keerukaid ja ajamahukaid õmblustehnoloogilisi võtteid.

“Edaspidi tahaksin proovida kasutada vanu teksapükse oma kollektsiooni õmblemisel ning jakkidega edasi töötada. Ehk luua ka uue kollektsiooni,” sõnas Linda Talts.

Print Friendly, PDF & Email