PERSOON: Mitmendat põlve Otto Pukk

VÕÕRSIL SÜNDINUD SAARLANE: Incapi elektroonikatööstuse juhatuse liige Otto Pukk on sündinud küll Stockholmis, kuid on end alati saarlaseks pidanud. Mõned viimased aastad on ta oma rõõmuks Saaremaaga seotud ka tööalaselt.
MAANUS MASING

Saaremaal asuvat Incapi tehast juhtiva Rootsist pärit tippjuhi Otto Richard Puki (39) juured on tugevalt Pöide kandis kinni. Ta nimigi on mitmeid põlvi sealkandis püsinud, suisa seal sündinud.

Nii Otto vanaisa, vanaema kui ka ta isa on sündinud Saaremaal. Pukkide vanad maad asusid nimelt Puka ja Oti küla piiril ning neist ongi ka Otto nimi tulnud.

“Nii ongi meil saanud traditsiooniks ka oma nimesid põlvest põlve edasi kanda: minu vanavanaisa oli Priidu, vanaisa oli Otto, isa Priidu, mina ise Otto ja mu poeg kannab jälle Priidu nime,” selgitab ta.

Püsivalt Saaremaal Otto praegu siiski ei ela, kuid tavaliselt sõidab ta töö asjus nädala keskel ikka mitmeks päevaks saarele ja nädala lõpus tagasi Tallinna.

Kuna palju kliendikohtumisi toimub Tallinnas või hoopis klientide juures, siis tuleb kogu meeskonnal päris palju reisida, tunnistab ta.

Aga kuna Incapi tootmine asub jätkuvalt Saaremaal, tuleb iga nädal ka saarele jõuda. Incapi juhatuses töötab ta 2015. aastast.

Vanavanemad rääkisid muinasjutumaast

Enne Nõukogude okupatsiooni lõppu ei olnud Ottol võimalust Saaremaad ega ülejäänud Eestit külastada. Esimest korda pääses ta siia 1990-ndate aastate algul. “Niisiis teadsingi Eesti ja Saaremaa kohta peamiselt vanavanematelt lapsepõlves kuuldu põhjal ega osanud siis ettegi kujutada, et sellel muinasjutumaal kunagi ka ise elama hakkan,” räägib ta.

Nüüd, kus ta päriselt siia jõudnud on, võib ta oma sõnul öelda, et ei Saaremaa ega ka Eesti olnud täpselt sellised, nagu ta vanavanemate mälestustes, sest kommunism on siia ikkagi oma jälje jätnud. “Kuid sellegi poolest on mul suur rõõm nende arengute üle, mille Eesti on läbi teinud, ja täna tagasi vaadates on aastatega tehtud arenguhüpped tõeliselt suured.”

Samas mõtleb Otto vahel, et kui ka tema peaks praegu Eestist lahkuma, siis millest räägiks ta kümnete aastate pärast nendele, kes Eestit näinud ei ole.

“Kas räägiksime sellest, mille üle poliitikas vaieldi või kes jäi jälle korruptsiooniga vahele?” arutleb ta. “Või meenutame seda, mis tunne oli siin Saaremaal pärast pikka talve esimest kevadpäikest nautida või kuidas maitses kiluvõileib Eesti 100. aastapäeva peolauas?” Mõtlemist jagub.

Vaatamata sellele, et Otto on sündinud Stockholmis, on ta end alati saarlaseks pidanud. Seda just põhjusel, et siit on pärit tema esivanemad. “Olen väga uhke selle üle, et olen eestlane ja et saan täna oma kodumaal elada, kuigi olude sunnil sündisin paguluses,” kõneleb ta tuntava uhkusega. “See, et saan Saaremaale oma tööalase panuse anda, on mulle väga südamelähedane.”

Samuti on Otto Pukk uhke, et tema kõrval on ta oma sõnade kohaselt fantastiline eesti naine ja et nende lapsed on sündinud vabas Eestis. “Nii on ka minu pereliin Eestis taastatud,” kinnitab ta.

Väljakutse võib oodata kus tahes

Otto naine Annika töötab ehituskeemia tootmisettevõttes, nende 9-aastane poeg Priidu Hugo käib 3. klassis ja 5-aastane tütar Agnes Lucia lasteaias.

Otto tunnistab, et vahel ta planeeribki oma töö saarel pigem nädala lõppu, et kogu pere saaks kenasti Saaremaale kaasa tulla. “Suvel on siin ka palju põnevaid üritusi, millest kindlasti kogu perega osa võtame,” kinnitab ta.

Muidu veedab Incapi juhatuse liige Saaremaal viibides oma vaba aja peamiselt saart avastades ja tema jaoks uute kohtadega tutvudes. Muul ajal meeldib talle aga muidugi perega koos olla ja nendega aega veeta. “Samuti naudin kokkamist ja tegelen laskespordiga,” tunnistab ta. Lisaks on Otto aktiivne korporatsioonis Fraternitas Estica ja alates 2013. aastast ka selle vilistlaskogu esimees.

“Kuna Saaremaa on mulle tõesti väga südamelähedane, meeldib mulle siin toimetada,” tõdeb ta. “Ja sellegi poolest ei tea ju kunagi, millal või kus ootab järgmine väljakutse,” leiab ta.
Seda on ta oma sõnul õppinud oma karjääri jooksul maailma erinevates piirkondades töötades.


Incap suutis raskused seljatada 

Mõni aasta tagasi olid Incapi Kuressaare tehases keerulised ajad ja toimus suur koondamine, kuid tänaseks on ettevõte sellest välja tulnud.

Ettevõte on varem märkinud, et keerulisest olukorrast õnnestus üle saada tänu meeskonna panusele, uutele projektidele ja uutele klientidele.

Mullu sai Otto Puki juhitud Incap selle eest ka mitu uhket auhinda, mille seas on nii EAS-i jagatud piirkondliku ettevõtte tiitel, Rootsi äriauhind, peresõbraliku ettevõtte algmärgis kui ka saarlaste ettevõtlustunnustus.

Incap on käinud oma suure soovina välja unistuse meelitada enda juurde rohkem kodumaiseid ettevõtteid ja alustavaid idufirmasid. Ettevõttel on selleks enda kinnitusel eelised olemas, sest kui reeglina jõuab Eesti turule Hiina elektroonika, siis Incap toodab oma Saaremaa tehases Skandinaavia ja Ameerika ettevõtete kõrval ka Hiina turul tegutsevatele ettevõtetele.


OTTO RICHARD PUKK
Sündinud 7. oktoobril 1978 Stockholmis

HARIDUS
Stockholmi Eesti Algkool 1985–1991
Fruängsskolan 1991–1994
Frans Schartaus Gümnaasium 1994–1997
Stockholmi Ülikool 1997–2005, majandus- ja ärimagister
Örebro Ülikool 1999–2005

TÖÖ
AS ETAL Group, president 2004–2007 (juhatuse liige 2004–2011)
ETAL Group, finantsjuht, 2007–2009
ETAL Group OY, tegevjuht 2008
ETAL Group Private Limited, tegevjuht 2009–2011 (direktor 2008–2011)
Eesti Energia Hoolduskeskus AS, nõukogu esimees 2014–2015 (nõukogu liige 2012–2015)
Eesti Energia Tehnoloogiatööstus AS, juhatuse esimees 2014–2015 (juhatuse liige 2011–2015)
Incap Electronics Estonia OÜ, tegevjuht, juhatuse liige 2015–…
Incap korporatsioon, tootmisdirektor, 2015–…
Elektroonikatööstuse Liit, juhatuse liige 2017–…

PERE
Abikaasa Annika, tütar Agnes Lucia ja poeg Priidu Hugo

SAAVUTUSED
Rootsi Veepalli Koondise liige, sh kahekordne Rootsi meister ja autasustatud Rootsi Ujumisliidu kõrgeima teenetemärgiga aktiivsetele sportlastele saavutuste eest Rootsi koondises 1996–2003.

Print Friendly, PDF & Email