Sõrvest leiti lennukipomm

Sõrve militaarmuuseumi külje alt tuli maast välja II maailmasõja aegne 250-kilogrammine lennukipomm. Nii suuri pomme leiab maapinnast harva.

POMMIAUK JA POMM: Tõnu Veldre pildistab politsei poolt juba markeeritud pommi muuseumi tarbeks. Milline väljakaevatud lõhkekeha välja näeb, saab
uudistada militaarmuuseumi õuel.
2X Maanus MasingMilitaarmuuseumi juht Tõnu Veldre sai eile hommikul teada muuseumist vaid paarisaja meetri kaugusel asuvast leiust ja andis sellest kohe teada ka päästeametile. Nii Veldre kui ka muuseumis giidina tegutsev Enno Lind ütlesid, et nii suure lennukipommi tervena maapinnast leidmine on üsna haruldane. Veldre näitas, et üks taoline on olemas ka militaarmuuseumis, kuid see oli kahjutuks tehtuna olnud Nasval kasutusel aiapostina.

Tõnu Veldre sõnul leitakse taolisi pomme küll Karujärvest, kuid maapinnalt tavaliselt mitte. Üldjuhul säärane pomm kokkupuutel maapinnaga plahvatas. Seda, kas kõnealuse pommi “päästis” leidmiskoha pehme pinnas või pommi katkised mehhanismid, ta öelda ei osanud.

Veldre rääkis, et pommi avastasid ajaloohuvilised detektoristid, kes otsisid sealtkandist tankiosi. Taganevate sakslaste poolt õhkulastud tankide osi on sealt leitud varemgi. Tõnu Veldre sõnul võis see pomm olla sihitud leiukohast mõnekümne meetri kaugusel oleva I maailmasõja aegse 305 mm rannakaitse suurtükipositsiooni pihta. Veldre teadis rääkida, et II maailmasõja ajal olid positsioonile püstitatud suurtest toigastest ehitised, mis meenutasid kahurit ja mida vaenlane siis agaralt pommitas.

Päästeamet jõudis sündmuskohale eeldatavasti eile õhtul. Tõnu Veldre sõnul oli talle öeldud, et lõhkekeha transporditakse lõhkamiseks mujale, kuna leiukohal oleks see liiga ohtlik.

Print Friendly, PDF & Email