Peapiiskop: Kihelkonna on eriline paik

Urmas Viilma

“Külastasin Eesti kontekstis üsna erilist paika,” kirjutas peapiiskop Urmas Viilma, kes 23. mail oli Kihelkonna õpetaja Rene Reinsoo külaline tema koguduses. “Eriliseks muudab Kihelkonna koguduse see, et tegemist on geograafiliselt kõige läänepoolsema EELK kogudusega, kuid tähelepanuväärne on see kogudus veel ka selle poolest, et on kõige luterlikum maanurk kogu Eestimaal.”

2011. aasta rahvaloenduse kohaselt tunnistas ligi kolmandik siinse kandi elanikest ennast luterlasteks. Kogu Eestis oli samal ajal luterlasi kokku umbes 11%.

Seda, et tegemist on luterliku ja kristliku kandiga, oli juba Kihelkonnale saabumisel õhust tunda. Kõikjal, kuhu ma sisse astusin või inimesi kohtasin, leidsin eest külalislahked risti­inimesed, kes tihedalt Kihelkonna kogudusega seotud. Näiteks Lümanda kool, kus Rene õde Ülle Reinsoo on kooliga koostöös lapsi pühapäevakoolis õpetanud juba 1991. aastast ning kus vastuseks õpetaja küsimusele, kes on käinud pühapäevakoolis, tõstis kogu 71-liikmelisest õpilasperest käe vähemalt 90%. Praegugi toimuvad pühapäevakooli tunnid nädala sees viiele õpilaste grupile.

Andsin Lümanda koolile üle hea ja sisuka koostöö eest ka EELK tänukirja. Tihe koostöö toimub ka koguduse ja Kihelkonna hooldekoduga, kus Rene Reinsoo käib pidamas regulaarseid armulauaga palvusi, nagu ka täna.

Teenistusel osales peaaegu kogu hooldekodu pere. Hooldekodu juhataja Ave Väli ja personal olid meie külaskäigu üle siiralt rõõmsad. Koos juhatuse esimehe Thea Raigiga astusime ka sisse Kihelkonna rahvamajas asuvasse valla teenuskeskusesse. Vaatasime koos õpetaja Renega üle ka Kihelkonna kiriku, mille läheduses asub Baltimaade ainus kirikust eraldi ehitatud kellatorn. Kirikus toimuvad parasjagu Eesti kõige vanema töötava oreli restaureerimistööd.

Käisime ka kalmistul ja palvetasime Rene isa Elmar Reinsoo haual, kes teenis Kihelkonna kogudust õpetaja ja Saarte praostina mitu aastakümmet, enne kui andis töö pojale üle. Lõunat sõime koos Kihelkonna koguduse juhatuse esimehe ja liikmetega, kellel ei lõppenud tänu- ja kiidusõnad oma õpetaja aadressil.

Päeva lõpetas lauluproov koos 1981. aastast tegutsenud koguduse ansambliga Collecta, mida juhatab Ülle Reinsoo ja milles laulab ka Rene lähim kaaslane ja kaastööline koguduses abikaasa Helen Reinsoo.

Facebooki postitus

Print Friendly, PDF & Email