Pankrotihaldur hakkas Roomassaares veiseid karjatama

Kümme aastat Nässumal pärandkooslusi hooldanud pankrotihaldur Martin Krupp tõi eile Roomassaare karjamaale veerandsajandi pikkuse vaheaja järel taas veised.

NÄSSUMAALT ROOMASSAARDE: Martin Krupp (paremal) ja Avo Koppel veiseid treilerist maha ajamas.
MAANUS MASINGSaaremaa vallalt 60 hektari suuruse taastatud karjamaa rentinud OÜ Sandla Karjamõis juht Martin Krupp ütles, et kokku tuleb alale rohtu sööma 50 looma. Eile õhtuks jõuti kohale toimetada 19 Herefordi tõugu vasikat ja 18 täiskasvanud veist, kes varem hooldasid Nässuma ja Vätta poolsaare pärandkooslusi.

Karjamaa vallalt 10 aastaks rendile võtnud Krupp ei välista, et tulevikus lisanduvad veistele ka Islandi tõugu lambad, kuid roo tõrjumiseks on esialgu kõige tõhusamad ikkagi veised.

Saaremaa vallavalitsuse keskkonnaosakonna juhataja Bert Holmi sõnul otsustas vald Roomassaare karjamaa korda teha, et säilitada seal liigiline mitmekesisus ja taastada merevaade. Ehkki karjamaa pole kaitseala, on ta liigikaitseliselt siiski tähtis, lisas Holm.

Kauaaegne Tuule tänava elanik Ülo Roos rääkis, et kui tema 1972. aastal Tuule tänava äärde maja hakkas ehitama, oli Roomassaare karjamaal 30 lehma ja 250 lammast. Karjamaa hakkas täis kasvama umbes veerand sajandit tagasi, kui viimane loomapidaja seal tegevuse lõpetas. Ülo Roos oli eile ainuke kohalik, kes oli loomade taastuleku üle heameelt väljendama tulnud. “Võib-olla ma olen loll, aga mulle meeldib mere ääres elada,” sõnas Roos, viidates merevaate avamisele.

Martin Krupi sõnul osaleb ta tänavu avatud talude päeval, pakkudes Tuule tänava ääres karjamaal külalistele veiselihatooteid ja rääkides koos keskkonnaspetsialistidega maahoolduse kasulikest külgedest.

Bert Holm ütles, et edaspidi võiks kõne alla tulla ka lennuvälja ja Marientali vahelise endise karjamaa taastamine 100 hektari suurusel alal.

Print Friendly, PDF & Email