SAAREMAA KANDID: Homme on rahvusvaheline muuseumipäev. Mida huvitavat pakute?

Rita Valge
Saaremaa muuseumi juhatuse liige

Üleeuroopaline muuseumiöö “Öös on pidu” rullub lahti 19. mail kell kuus õhtul. Muuseumiööl pääseb tasuta kõigisse muuseumi filiaalidesse. Lossis loovad pidulikku meeleolu muusikakooli õpilased, Tornikohvikus Jazz-kohvik, lastele pakub tegevusi Noortejaam. Toimuvad ekskursioonid lossis ja selle ümbruses ning huvilised saavad sõita Muhu muuseumisse (väljasõit kell 17 Aavikute muuseumi eest).

Aavikute maja hoovi on oodatud kõik rahvatantsuarmastajad. Mihkli talumuuseumis ette valmistatud pidu tuletab meelde vanu aegu, lauluviise ja -samme, mida õpetab Tiiu Villsaar.

Kuni 1. juulini on lossi keldri näitusesaalis Eduard Wiiralti Pariisi-perioodi tööde näitus Juhani Komulaineni kogust. Tegu on väga huvitava väljapanekuga, kus Wiiralti tuntumate tööde, nagu “Põrgu” ja “Kabaree”, kõrval on väljas ka nende teoste sketšid ja kavandid.

Esimest korda uuemas ajaloos on lossihoovis avatud kohvik-restoran. Nimi on Veranda Vernanda ja asub see ajaloolises vahtkonnamajas.

Lossipäevad tulevad 29.–30. juunil, peaesinejaiks Metsatöll ja Jaapani samuraid. Lisaks näeb lossihoovis Poola Sztumi rüütleid, sõdalasi Eestist, üles pannakse telklaager, toimub laat ja palju muud.

Käsitöökojad on avatud maist augusti lõpuni. Kodade esisele platsile tuleb ka Argo Kirsi keskajahõnguline vibutiir-mängu-plats. Loodetavasti juba sel suvel on lossihoov täidetud mõnusa muusikaga, mida pakuvad erinevad Eesti rändmuusikud.

Lähitulevikus tahame pakkuda võimalust pidada muuseumis ka laste sünnipäevi, kus põnevat ja harivat tegevust jagub nii lossi kui ka hoovi.

Tõnu Veldre
Sõrve militaar-, ajaloo- ja loodusmuuseumi konsultant

Kui sõita Kuressaarest Sääre tipu poole, jääb umbes kilomeeter maad enne tuletorni paremat kätt Sõrve militaar-, ajaloo- ja loodusmuuseum.

Endise Nõukogude piirivalvekordoni hoonetes on ühise asukoha leidnud omanäoline kompleks, kus võib tutvuda Sõrvemaa rikkaliku ajaloo ja liigirikka loodusega.

Peamajas saab külastaja ülevaate sõjategevusest poolsaarel läbi aastasadade. Loodusmajas on väljapanek siinsest looma- ja linnuriigist ning liblikatest, kelle riikliku seirepüügiga keskuses tegeletakse. Üks tuba on pühendatud Sõrve mõisatele.

Meremajas näeb lisaks nn Kreeka laevalt toodud asjadele veel nõukogudeaegseid tarbeesemeid. Siin on sisustatud klassiruum, punase terrori ning vabadusvõitluse ja raadiotuba. Eraldi maja on antud kohaliku talukraami eksponeerimiseks.

Kellel aega rohkem varutud, võivad meie giidi Enno Linnu juhtimisel läbi teha lühikese metsaretke ja minna paikadesse, kuhu tavaturist ei satu.

Kuigi keskus on lahti aastaringselt, siis sel laupäeval, 19. mail kell 12 avatakse muuseumi suvehooaeg näitusega Arsenali sõjatööstuse toodangust.

Muide, riigi rahastatud sõjatööstuseni jõuti Eestis 1920. aasta suvel. Tehase sortiment ulatus padrunitest soomusautodeni. 1941. aastal viidi tootmine ajutiselt üle Venemaale. Nõukogude ajal valmistati nime numbri vastu vahetanud Arsenalis isegi raketi juhtimisseadmeid. Nüüdseks on selle hoonetes koha leidnud Arsenali keskus.

Print Friendly, PDF & Email