Tasuta bussid hoiavad kokku sadu tuhandeid (6)

Juhul kui Saaremaa vallavolikogu nõustub 1. juulist tasuta maakonnasisese bussitranspordiga, tähendab see sõitjatele ja ka vallale endale sadu tuhandeid eurosid kokkuhoidu.

Saaremaa vallavalitsuse andmetel oli Saare maakonna maakonnaliinide piletitulu 2017. aastal kokku 387 000 eurot. Saaremaa valla 2018. aasta eelarves on aga õpilaste ja pensionäride piletihinna kompenseerimiseks ette nähtud 127 000 eurot.

“Seega võib üldistatult öelda, et kolmandik maakonnaliinide piletitulust tuleb Saaremaa valla eelarvest. Seega võimaldab 0 euro väärtuses piletihind kasutada nii elanikkonna kui ka valla eelarvelisi vahendeid teistel eesmärkidel,” kirjutab valla transpordinõunik Karl Tiitson (pildil) tasuta bussiliikluse kehtestamise otsuse eelnõu seletuskirjas.

Juba sel aastal hoiab vald alates juulist hinnanguliselt kokku umbes 60 000 eurot, sest ei pea enam kompenseerima pensionäride ja õpilaste sõite. Raha selleks ja ka kõigi teiste soovijate tasuta vedamiseks tuleb riigieelarvest.

Saare maakonnas on praegu kehtestatud pileti miinimumhind 0,55 eurot liinikilomeetri kohta (esimesel kuuel liinikilomeetril). Alates seitsmendast liinikilomeetrist lisandub sellele 0,05 eurot. Saaremaa ja Muhu liinidel sõitnud inimesed maksid eelmisel aastal piletite eest kokku umbes veerand miljonit eurot.

Juhul kui Saaremaa vald siiski otsustaks piletile sümboolsegi hinna määrata, arvestatakse sõidukilomeetrite maksumusest maha piletitulu ja senine kohalike omavalitsuste toetuse osa ning katmata osa kaetakse riigieelarvest.

Lisaks nullpileti kehtestamisele küsib vallavalitsus maanteeametilt lisaraha täiendavate kilomeetrite ehk liinivõrgu tihendamise rahastamiseks.

“Praegu oleme planeerinud lisakilomeetreid küsida sellistele liinidele, mida meie käest on aastate jooksul küsitud, kuid mida ei ole saanud eelarvevahendite puuduse tõttu rahuldada, nagu näiteks Muratsisse bussi tihedamalt käima panemine,” ütles transpordinõunik Tiitson Saarte Häälele.

Karl Tiitson möönis, et vallavalitsus võib lisaraha küsida ka Kõrkvere bussiliikluse tihendamiseks, kuhu praegu Tornimäeni sõitvad liinibussid sisse ei keera.

“Muidugi võime lisakilomeetritesse ka Kõrkvere jaoks näiteks laupäeval teise minemise planeerida, kuid kogu see liinivõrgu tihendamine oleneb ikkagi sellest, palju meile lisaraha eraldatakse,” nentis ta. Tiitsoni sõnul võeti Kõrkvere kandist liine maha, kuna neil puudusid kasutajad.

Kui palju Saaremaa valla küsitud lisakilomeetreid on maanteeamet valmis rahastama, selgub mai lõpus või juuni alguses.

Print Friendly, PDF & Email