Pikantne keelevääratus: President Macroni sõnul on Austraalia peaministri abikaasa “isuäratav” (1)

Prantsusmaa president Emmanuel Macron nimetas Austraalia peaministri Malcolm Turnbulli abikaasat Lucyt “isuäratavaks”. Ekspertide arvates kasutas riigipea säärast epiteeti tõenäoliselt eksikombel, sest tal jääb vajaka inglise keele peensuste tundmisest.

ENDISELT SÕBRAD: Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni (keskel) keelevääratusele vaatamata on tema suhted Austraalia valitsusjuhi Malcolm Turnbulliga endiselt head. Pildile on jäänud ka peaministri “isuäratav” abikaasa Lucy Turnbull.
Nbcnews.comVahejuhtum leidis aset mai alguses Macroni ametliku riigivisiidi ajal Austraaliasse. Ekslikku sõna kasutas Macron ühe esinemise ajal, soovides tänada Austraalia juhte külalislahkuse eest. Ameerika kultuuri- ja moeajakiri Vanity Fair kirjutab, et Macroni apsakas juhtus kahe liidri pressikonverentsil Sydneys, kuhu Prantsusmaa president oli saabunud ametlikule visiidile.
Pressikonverentsil püüdis Macron demonstreerida oma inglise keele oskust. Ta ütles: “I want to thank you for you welcome, you and your delicious wife.” Eesti keeles kõlaks see järgmiselt: “Tahan tänada Teid külalislahkuse eest, Teid ja Teie isuäratavat abikaasat.”

Presidendi sõnakasutust kommenteerisid mitmed ajalehed, seda arutati ka sotsiaalvõrgustikes. Pressikonverentsil viibinud Briti rahvusringhäälingu BBC ajakirjanik märkis, et mitmed Prantsusmaa riigipea esinemist kohapeal jälginud inimesed arvasid alguses, et nad kuulsid valesti. Arusaamine, et Macron on tõepoolest hakkama saanud tillukese lèse-majesté-ga (majesteedi solvamisega), jõudis nendeni hiljem, kui nad nägid teleuudistest pressikonverentsi kordust.

Vanity Fair´i ajakirjanik arvab aga, et tõenäoliselt pidas Macron silmas prantsuskeelset sõna delicieux ja kasutas seda ingliskeelse esinemise ajal kui tõlkelaenu. Prantsuse keeles tähendab sõna delicieux veetlevat, kütkestavat. Seega võib Macroni emakeeles seda sõna inimese iseloomustamiseks tõepoolest kasutada. Inglise keeles kasutatakse aga sõna delicious peamiselt maitsva hõrgu toidu iseloomustamiseks.Seega – arusaamatuste vältimiseks ärge kasutage sõnu, mille täpset tähendust te ei tea. Eriti tuleks seda reeglit järgida siis, kui kõnelete võõrkeeles.

Print Friendly, PDF & Email