Vald tahab minna tasuta bussisõidule (18)

Saaremaa vallavalitsus küsib vallavolikogult nõusolekut minna alates 1. juulist maakonna bussliinidel üle tasuta ühistranspordile.

“Meie maakonnas ei ole ühtegi takistavat asjaolu, miks me ei võiks tasuta bussiliiklusele üle minna,” põhjendas Saaremaa vallavanem Madis Kallas.

Tasuta ehk 0 piletiga transporti võimaldab pakkuda majandus- ja taristuministri Kadri Simsoni 30. aprillil allkirjastatud piletihinnamäärus. “Meil pole maakonnasiseseid kommertsliine, samuti üle maakonnapiiride sõitvaid busse, mis teeks tasuta bussisõidu rakendamise mõnevõrra keerulisemaks,” selgitas Kallas.

Tasuta transpordile üleminek tegi aga murelikuks OÜ Kuressaare Bussijaam juhatuse liikme Aare Lehtsi (fotol). Ta pöördus valla poole küsimusega, kuidas kompenseeritakse neile 1. juulist tulu, mis jääb saamata piletite müügist maakonnasisestele bussiliinidele.

Praegu moodustab maakonnaliinidele müüdavate piletite arv poole kogu bussijaama kassa kaudu tehtavate piletitehingute arvust, seega kaob juulist ära üks oluline bussijaama majandamiseks vajalik tulubaas.

Lehtsi uuris, kas vallal on õigus suunata mingi osa dotatsioonirahast bussijaamale kassa töö jätkamiseks.

Eilsel vallavalitsuse istungil seda küsimust küll ei arutatud, kuid vallavanem Madis Kallas ütles, et teeninduse – nii bussiliikluses kui ka bussijaamas – kvaliteet ei tohi langeda ja kindlasti arutatakse seda teemat bussijaama juhi ja nõukoguga.

Saaremaa vallavalitsuse transpordinõuniku Karl Tiitsoni sõnul maksti 2017. aastal Saare maakonnas transpordidotatsiooniks 1 391 400 eurot, tänavu esimesel poolaastal on toetusteks ette nähtud 741 300 eurot. Mõningane toetuse tõus tuli Tiitsoni sõnul sellest, et liinikilomeetri hind tõusis.

Samas oli mullu piletitulu 387 000 eurot. “See on raha, mida saarlased saavad tasuta sõites nüüd kokku hoida ja kasutada muuks otstarbeks,” märkis Madis Kallas.

Saaremaa vallavolikogu arutab tasuta ühistranspordi kehtestamist 24. mai istungil. Muhu vallavolikogu arutab sarnast eelnõu samuti maikuus.

Print Friendly, PDF & Email