Saarlane ep saa ju kalata (2)

Jürikuu viimane laupäev Nasva alevikus on eriline. Juba kell kaheksa sätivad esimesed kalavastalised kaile kalureid ootama. Saarlane ju kalata ep saa. Seekord loodavad kalasõbrad näha täislastis räimesaagiga randuvaid paate.

RÄIMELASTIGA SADAMASSE: Sellekevadise esimese saagiga jõuavad sadamasse Arvi Talk (paremal) ja Mairo Kaiv.Kui kala meres jagub, pole kalameestel ööl ega päeval vahet, on kirjanik Albert Uustulnd kevadist kalapüüki kirjeldanud. Räimepaadiga kai äärde jõudnud Arvi Talgilt ja Mairo Kaivilt pole mahti küsidagi, mis kell nad ärkasid, et varahommikul kala nõudma minna. Igatahes kaheksa paiku on nad kalavastaliste rõõmuks sadamas.

Sõrvest Rahuste külast pärit Arvi on ammune nasvakas. Kalamehestaaži tuleb tal juba ligi 40 aastat. Kaugpüügikalurina ka ookeaniavarusi kündnud mees tunneb kodumerd iga kandi pealt.
“See ongi sellekevadine esimene räimesaak. Poolteist tonni on siin vähemalt. Kena jääräim on paljude lemmik,” teab Arvi.

Värske kala soovijaid on Nasvale tulnud nii Saare- kui ka mandrimaalt. Purtsa küla mees Mait Tänav on rahul, öeldes, et tema õnge otsa pole kala õieti tulnud, aga räime saab ta sadamas otse paadist osta ja alla kümnekilose koguseta pole mõtet koju minna.

PILLI-, JAHI- JA KALAMEES: Mait Tänav Purtsa külast jääb päevaga rahule. Koju läheb ta kümne kilo ostetud räimega ja kahe püütud särjega.

Talk ja Kaiv pole ainsad merelt tulnud mehed. Teistelgi kaluritel pole põhjust saagi üle kurta. Kala ostmiselgi kehtib rahvatarkus, et kes ees, see mees. Hiljem Nasvale jõudnud kalasõbrad peavad koju tagasi pöörduma tühjade kätega. Lohutuseks ütleb Arvi, et räimepüük on alles alanud. Küll seda kalakest on teistelgi päevadel merest võtta.

Kunagine Nässuma mees Toivo Luik on värske kala järele tulnud suisa Viljandist. Kuigi mehel on kodusaarel muidki tegemisi, kasutab Toivo avatud kalasadama päeva ära, et näha, kuidas saarlastel kalapüük edeneb. Seekord jääb kaugelt tulnud mees aga kalata. Kell on juba 11 läbi ja kalamehed on kõik püütud merehõbeda ära müünud.

“Kuigi Viljandis saab ka kala osta, siis otse merest toodu maitseb ikka paremini,” tõdeb ligi 50 aastat Viljandis elanud saarlane.

Sõber teeb väikese mereretke

Samas lähedal jääb pilk peatuma noore pere askeldamisele. Ema ja isa pakivad pisipoja ohutusvesti. “Sõber teeb meile oma paadiga väikese mereretke. Ega meil merelist kogemust suurt ole. Täna saame teada, mis tunde paadisõit tekitab,” ütleb Aste noormees Mikk Pors.

MERELE: Väikemees Ruben, ema Kairi ja isa Mikk Pors Astest on paadiga merele minekuks valmis.

Teiselpool silda klubi lähedal on tallinlasest saarlane Taavi Varik kaile kalapüügivahendid laotanud ja jagab huvilistele õpetussõnu. Lühiajalise koolituse vastu tunneb huvi üllatavalt palju inimesi. “Käisin siin ka möödunud aastal. Tookord oli torm ja sadas. Täna on kalapüügiks ideaalne ilm. Inimesed on taibanud kodust välja tulla. Mul on päris kiire tööpäev olnud. Selgitusi tuleb anda nii kooliõpilastele kui ka vanematele inimestele,” räägib Taavi. Näitab teleskoopritva ja selgitab, et võrreldes bambusridvaga on see palju efektiivsem. Seda annab transpordiasendisse kokku panna. Ülevaate saavad huvilised ka õngekonksudest ja söödast.

Uss ja tõuk on traditsioonilised söödad. Poes on sööda valik üsna rikkalik. Kalamees peab teadma, millisele kalale üks või teine sööt sobib.

“Ise olen täna saanud viidikat, särge, ahvenat ja kiiska. Päev mõjub ka emotsionaalselt hästi. Tore on vaadata, kuidas lapsed tahavad püüda. Olen neile oma kogemusi edasi andnud. Usun, et tänane päev jääb paljudele meelde,” rõõmustab koolitaja.

Ilmselt jääb Nasval veedetud päev meelde ka Paidest kohale sõitnud Heili Aversonile. “Spetsiaalselt sõitsime just Saaremaale kalasadama päevale. Proovisin kätt ka kalapüügis, aga ei saanud peale ogaliku midagi. Kurvaks see mind ei tee. Võib-olla lähme veel paaditaksoga merele. Vaatamist on siin küllaga,” hindab Kesk-Eestist perega sadamapäevale tulnud naine.

Nasva seostub lapsepõlvega

Saaremaa vallavolikogu esimees Tiiu Aro on Nasva jõe kaldapealsel elavas vestluses Esna vallavanemaga. Tõsi, näitleja Harry Kõrvits on tegelikult mänguvallavanem, seriaalist “Naabriplika”.

Tiiu seletab, et Nasva on talle teada-tuntud paik lapsepõlvest. “Käisin siin isaga jõe peal paadiga sõitmas. Kirjanik Aadu Hindi maakodu oli jõe ääres. Ka temal käisime külas,” meenutab Aro.

Tallinlasest saarlaseks saanud Harry Kõrvits ütleb, et Nasva ei ole talle veel nii omaseks saanud. “Täna tegin teise paadisõidu Nasva jõel,” peab Harry statistikat.

Saaremaa ühisgümnaasiumi vilistlane, kunagine telerežissöör Raivo Pikner käib mõtliku näoga ringi, kaamera rinnal. ETV-s aastakümneid töötanud Raivo ütleb, et midagi on teles töötamisest ikka külge jäänud. “Pildistamine on mu hobi. Nasval olen koolipoisina särge ja säinast püüdmas käinud. Hiljemgi olen siin õngeritva vibutanud. Eelmisel sügisel sain ühel püügipäeval 30 ahvenat. Täna ma ritva ühes ei võtnud, võtsin naise kaasa,” pajatab Raivo.

Andres Kalamees on 36 aastat Nasval elanud. Ida-Saaremaalt pärit Kalamees on ka ise Nasva arengule kaasa aidanud. “Siin on tõesti meeldiv elada. Ma võiksin kasvõi koduõuest kõike siin toimuvat vaadata. Lapselapsed tahtsid aga klubi juurde. Tulin nendega koos,” räägib Kalamees, kes on ka staažikas jahimees.

Paadist kaile astuv noormees Ahto Tuuling Muratsist on merereisiga igati rahul. Ütleb, et vana merekaru Hillar Lipp rääkis mõnusaid lugusid.

“Taksojuhi” rollis Hillar on võtnud endale ka giidi ülesanded, rääkides huvilistele reisi ajal meresaartest, laidudest, kalapüügist, laevadest ja paatidest. Peagi võtab paat Ruudi taas kursi merele. Klubi ümbruses ja suure telgi all tegevus jätkub. Kellaosutid on üle 12 nihkunud.

Kalakokk Jaak Hiibus, kes alustas hommikul kell 8 räimede praadimisega, jätkab panni juures sama reipalt. Huvitav-huvitav! Eesti rahvuskala saab maitsta Eesti rahvustoidu kamaga. Järjekord näitab, et inimesed tahavad mekkida, kuidas räim ja kama kokku sobivad.

KALAKOKK: Jaak Hiibus demonstreerib, kuidas räime kamajahuga praadida.

Kokal kama jätkub ja kala ka. Praepann säriseb. Need, kes maitsnud, kiidavad. Hiibus ütleb, et räime praadimine kamajahuga erilist oskust ei nõua. “Kala ei tohi üle küpsetada, pigem madalal temperatuuril ja kauem,” selgitab meisterkokk. Oma koduküla, nüüdse aleviku, aja- ja kodulugu uurinud ning seda mitmel viisil kajastanud Kalle Kesküla on enda koostatud näituse juurest saanud mahti korraks välja kõndima tulla. Mees kiidab esimese hooga Koduranna kohviku havikotlette. “Need tuletavad lapsepõlve meelde. Mu vanaema tehtud kotlettide maitse on mul siiani suus. Kohviku kotletid on sama maitsvad,” nendib Kalle.

Konkurentsi pakub ainult üks naine

Kahetunnisele õngitsemisvõistlusele Nasva Särg 2018 anti stardipauk kell 11. Kui nn finišini on jäänud veel pool tunnikest, otsustame vaadata, kuidas püüdjail läheb. Ainus naine, kes meestele konkurentsi pakub, on Sirli Tamm Kuressaarest. Heidame pilgu ta püütud kalakogusele. Võrreldes teistega pole tulemus paha.

Külapillimeeste kokkusaamistelt tuttav Mait Tänav Purtsa külast on heas tujus, vaatamata sellele, et ämbripõhjas vaid kaks särjepoissi. “Koju lähen kümne kilo räimega. Hommikul ostsin kalameeste käest. Jõest püütud kaks särge veel pealekauba,” on Mait rahul.

Ilmselt kõige rohkem jäävad rahule need, kes saavad auhinna vastu võtta. Kell 13 kuulutab sireen võistluse lõppenuks. 17 püüdjat võtavad peakorraldaja Aivar Sõrme juures järjekorda. Kõige rohkem kala on välja püüdnud Koit Häng, järgnevad vennad Reigo ja Rando Tark. Sirli Tamme tulemus on neljas. Noorte arvestuses teenib oma esimese auhinna Kaur Kurg.

VÕIT ON TERENDAMAS: Kuressaare mees Koit Häng ei tea veel, et tema püütud kalakogus tagab talle võidu. Püüda on jäänud veel veerand tundi.

 

TUBLI KAUR: Oma esimese diplomi võtab noorte arvestuses esikoha saanud Kaur Kurg vastu Saarte Kalanduse juhatuse esimehelt Jüri Saarelt. Tseremooniat jälgib Anne Saar.

MTÜ Saarte Kalandus juhatuse esimees Jüri Saar surub paremaid tulemusi saavutanud püüdjatel kätt ning annab neile diplomi ja auhinna. Ilus päikseline avatud kalasadamate päev Nasval on jõudnud haripunkti. Klubis astuvad publiku ette kandlemängijast laulja Tiia Tasane ja lõõtsamees Viktor Ilvest.

Kohviku baarimees Kristjan Lapin ütleb, et kohvikus on täna palju rahvast käinud. Letil on veel mõned kohalike firmade kalatooted. “Kala on piisavalt, külastajaid samuti. Iga päev pakume kalarooga. Täna on aga eriline päev,” kommenteerib Kristjan Lapin järjekordset kordaläinud ettevõtmist.

Print Friendly, PDF & Email