Melanoomipäev ei jäänud leidudeta

Kui enamik Kuressaare melanoomipäeval end kontrollida lasknud inimestest ei pea oma tervise pärast muretsema, siis kaheksal inimesel kahtlustasid dermatoloogidest vabatahtlikud pahaloomulist nahakasvajat melanoomi.

Euromelanoma nahaarstidest vabatahtlike hulka kuulunud doktor Pille Konno sõnul lahkus 76% külastajatest uuringutelt rõõmsameelselt, ülejäänutega tegelevad tohtrid aga edasi.

“Leidusid oli rohkem, kui oodata oskasime,” tõdes dr Konno. “Saarlased olid ise eelnevalt tähelepanelikult oma nahka uurinud ja avastanud muutusi.”

Leidude seas oli BCC ehk basaalrakk-kartsinoom viiel inimesel ja Boweni tõbi kahel, lisaks veel mitmed atüüpilised neevused, mis jäävad jälgimise alla.

Dr Konno ütles, et kaheksa inimese melanoomikahtluse osas saab lõpliku vastuse operatsiooni järel histoloogilise uuringu alusel. “Kuid ka neil juhtudel olid leiud dermatoskoopiliselt varases staadiumis – seega tulid inimesed kontrolli õigel ajal,” kinnitas Pille Konno.

Tema sõnul on dermatoskoopilisel uuringul võimalik näha muutusi, mida nimetatakse atüüpiaks. “Sellisel juhul ei ole veel melanoomi kindlaid tunnuseid, kuid ei saa ka väita, et antud atüüpilistest neevustest ei hakka midagi kurja arenema,” rääkis dr Konno.

Melanoomipäeval Kuressaare haiglas osales üheksa dermatoloogi üle Eesti, nende seas Kuressaare haigla oma nahaarst Erika Kesküla.

Lisaks 108 registreeritud külastajale võtsid tohtrid patsiente vastu ka nn elavast järjekorrast. Kokku käis kontrollis 190 inimest.

Print Friendly, PDF & Email