MAAILM: Tšornobõli hulljulged stalkerid

26. aprillil möödus 32 aastat inimkonna ajaloo ühest suurimast tehnogeensest katastroofist – avariist Tšornobõli tuumaelektrijaamas. Ehkki praegu on jaama ümber kehtestatud keelutsoon, kus inimesed alaliselt ei ela, käib seal kõigest hoolimata vilgas elutegevus.

ÜLESTUNNISTUS TŠORNOBÕLIS: Stalker Jimmy: “Mu mõistus ja süda on seotud siinsete paikadega!” Der Spiegel kirjutab, et Jimmy on ka oma tüdrukule keelutsooni vaatamisväärsusi tutvustanud.
Spiegel.deEnam kui kolm aastakümmet pärast katastroofi on Tšornobõli aatomielektrijaama ümbritsev keelutsoon üha populaarsemaks muutunud ja seda mitte ainult ekstreemturismi harrastajate seas. Saksa ajakirjanik Ines Hielscher kirjutab nädalakirjas Der Spiegel ilmunud loos, et Tšornobõli keelutsoon meelitab ligi ka nn stalkereid.

Tegemist on Ukrainast, Venemaalt või Valgevenest pärit noorte meestega, kelle ainus siht on tungida illegaalselt tuumajaama keelutsooni. Sealjuures võtavad nad väikese tasu eest kaasa ka keelatud retkest huvitatud vabatahtlikke, olles neile n-ö giidiks.

Der Spiegeli ajakirjanik märgib, et radioaktiivselt saastatud piirkond on stalkerite ja nende mõttekaaslaste jaoks suisa ideaalne paik, kus pidavat vallanduma eriline energia ja kus olevat võimalik kõiksugu ellujäämismänge mängida.

Tšornobõli tuumaelektrijaama ümbritseva keelutsooni ulatus on ligi 30 kilomeetrit. Saksa ajakirjaniku andmetel külastab seda piirkonda praegu regulaarselt umbes sada stalkerit.

Tuumajaamast vaid mõne kilomeetri kaugusel asuvas Prõpjati linnas elas 1986. aasta kevadel ligi 50 000 inimest. Nüüd on see aga tõeline kummituste linn. Katastroofile järgnenud aastakümnete jooksul on vandaalid seal pea kõik hävitanud ja lõhkunud. Eluruumides säilinud mööbel ja muud tarbeesemed võivad aga nii mõndagi rääkida inimestest, kes seal kunagi elasid. Samas pakuvad mahajäetud korterid stalkeritele suurepäraseid võimalusi oma mängude mängimiseks, kirjutab Der Spiegel.

Fotograaf Pierpaolo Mittica on osalenud vähemalt kolmel stalkeri korraldatud illegaalsel retkel Tšornobõli keelutsooni. Kohalejõudmiseks tuli läbida pea 60 kilomeetri pikkune teekond läbi metsade. Et vältida politseipatrulle, liiguti enamasti öisel ajal. Sageli langes õhutemperatuur kuni miinus viie kraadini. Lisaks varitses alati suur oht kohtuda huntide, metssigade või karudega. Kuid just säärased teravad elamused paljusid stalkereid köidavadki.

KUMMITUSTE LINN: Sääraseid mahajäetud kortermaju on Kiievist põhja poole Valgevene piiri vahetusse lähedusse jäävas Prõpjati linnas sadu.
Spiegel.de

Prõpjati linnas seavad illegaalsel retkel osalejad end sisse mõnes korteris. Nad teevad oma elamise seal mugavaks, uurivad hoolikalt mahajäetud eluaset ja ümbruskonnas asuvaid maju, loevad nõukaaegseid raamatuid ja vanu ajalehti. Õhtuti korraldavad aga elumajade katustel väikesi pidusid ja vaatavad, kuidas päike Tšornobõli elektrijaama taha loojub.

Pierpaolo Mittica väitel stalkerid radioaktiivset kiirgust ei karda. Tema sõnul olevat keelutsoonis kõige suurem oht radioaktiivseid aineid sisse hingata. Mingeid kaitsevahendeid stalkerid ei kasuta ning joovad ka vett, mis on suure tõenäosusega radioaktiivselt saastunud.

Paljud otsivad siit seiklusi ja adrenaliinilaksu, kirjutab Saksa ajakiri. Stalkerite korraldatud retkel osalejad soovivad kogeda, mida tähendab viibida kuskil hüljatud paigas ja olla meie planeedi viimane elanik. Tšornobõli tuumajaama ümbritsev keelutsoon on selleks ideaalne koht.

“See on fantastiline ja metsik maailm unikaalsete maastikega,” tsiteerib Der Spiegel üht stalkerit, kes oma nime avalikustada ei soovinud. Ta palus end nimetada Jimmyks.

Fotograaf Mittica on Tšornobõli piirkonda külastanud juba üle 20 korra. Enamikel juhtudel on ta seal käinud siiski ametlikult, võimude loal. “Ehkki seda paika peetakse surnud piirkonnaks, jätkub seal kõikjal elu,” ütles ta Der Spiegeli ajakirjanikule.


KES ON STALKER?

Stalker on inimene, kes külastab ja uurib mahajäetud kohti. Esmakordselt võis stalkereid kohata kuulsate vene ulmekirjanike vendade Arkadi ja Boriss Strugatski kultusromaanis “Väljasõit rohelisse“ (originaalis Пикник на обочине). 1979. aastal linastus Andrei Tarkovski film “Stalker”, mille süžee põhineb Strugatskite romaanil.

Sageli kutsutakse stalkeriks ka inimest, kes salaja jälitab teist inimest või inimeste rühma.

Inglise keeles tähendab stalking hiilimist, varitsemist.

Print Friendly, PDF & Email