Kuressaare haigla hakkab koguma geeniproove (3)

Geenidoonoriks soovijad ei pea vereannetuseks edaspidi mandrile sõitma, kuna mai teisest poolest saab geeniuuringu tarvis verd anda ka Kuressaare haiglas.

Kuressaare haigla laboriarsti Jaana Pesukova sõnul oli see, et ka Kuressaare haigla peagi Geenivaramu verevõtukohtade hulka kuulub, haigla enda initsiatiiv.

“Algselt ei olnud meie haiglat verevõtmiskohtade hulka arvestatud, ent inimesed on meilt geeniproovi andmise võimaluse kohta küsinud,” põhjendas Pesukova.

“See, et Kuressaare haigla verevõtukohtadega liitub, on Saaremaa inimestele hea uudis,” ütles Geenivaramu kommunikatsioonijuht Annely Allik. “On ju saared seni olnud prooviandmise võimaluse puudumise tõttu vaeslapse rollis.”

Leping Tartu genoomika instituudi ja SA Kuressaare Haigla vahel sai allkirjad sel nädalal.

Pesukova sõnul on Geenivaramu esindajail mai keskpaiku Kuressaares kavas kaks loengut – üks neist avatud loeng, teine mõeldud arstidele.

“Loodetavasti on 21. mai esimene päev, mil saame geenidoonoreid vastu võtta,” lausus Pesukova.

Geenidoonoriks soovija peab end registreerima veebilehel geenidoonor.ee. Vereproovi saab anda Kuressaare haigla laboris. Selleks end registreerida ei tule, küll aga peab valmis olema ootama järjekorras labori ukse taga.

Uuringu jaoks võetakse veenist 6 milliliitrit verd spetsiaalsesse katsutisse ehk mahutisse.

Kuressaare haiglas saab verd geeniuuringuteks anda kahel päeval nädalas – esmaspäeval ja teisipäeva ennelõunani, kuna proovid transporditakse Kuressaarest Tartusse Geenivaramusse kord nädalas. “Proovide töötlemise aeg on vaid 48 tundi,” märkis Allik.

Eesti Geenivaramu ülesanne on koguda tänavu 100 000 uue geenidoonori vereproovid. Projekti eesmärk on personaalse meditsiini ja geeniteaduse arendamine Eestis.

Annely Alliku sõnul on uuringutes osalemise vastu suur huvi.

“20. märtsil alustasime digiallkirjade kogumist ja kuu ajaga ehk 20. aprilliks oli neid üle Eesti antud juba 35 000,” rääkis Allik.

Print Friendly, PDF & Email