Ohtlik olukord: Briti ja Vene allveelaevade duell Vahemerel

Londoni autoriteetsemaid päevalehti The Times kirjutas sel nädalal, et hiljaaegu oli üks Vahemerel asuv Briti allveelaev sunnitud mängima kassi ja hiire mängu teda jälgivate Vene allveelaevadega.

LIIGUB VAIKSELT: Lääneriikide sõjalised eksperdid nimetavad Varšavjanka-tüüpi Venemaa allveelaeva “Mustaks auguks”. Põhjus on lihtne – tänu elektrimootoritele, mida kasutatakse vee all liikudes, võib laev vastasele märkamatuks jääda.
WikIpedia.orgKui Briti peaminister Theresa May langetas umbes poolteist nädalat tagasi otsuse osaleda raketirünnakus Süüria vastu, mängiti Vahemere idaosas samal ajal maha tõeline draama, kirjutavad ajakirjanikud Mark Hookham ja Tim Ripley.

Ajakirjanikele teadaolevalt olevat mõni päev enne raketirünnaku algust jälitanud tiibrakettidega varustatud Briti kuninglike merejõudude allveelaeva vähemalt üks (pole välistatud, et ka kaks) Vene allveelaev, millele Lääne sõjalised eksperdid on andnud nimeks “Must auk”. Tegemist on laevaga, mis liigub vee all vaikselt ja suurema mürata ning on seetõttu raskesti tabatav.

Lisaks võtsid jälitustegevusest osa kaks Vene fregatti ja veealuste objektide hävitamiseks mõeldud sõjalennuk. The Timesi andmetel leidis jälitamine aset ajal, mil Ühendkuningriigi allveelaev manööverdas Vahemere idaosas ja püüdis leida sobivat positsiooni, et sõjaväe juhtkonna poolt etteantud Süürias asuvad sihtmärgid jääksid Tomahawk-tüüpi rakettide tegevusraadiusesse.

Kõnealune Briti allveelaev kuulub klassi Astute. Selle meeskond olevat teinud kõik selleks, et pingelise ja äärmiselt ohtliku vastasseisu olukorras avastamist vältida.

Jälitaja püüdis jääda märkamatuks

Briti leht lisab, et viimastel aastatel on Venemaa ja Suurbritannia allveelaevad üha sagedamini üksteist jälitanud Atlandi ookeani põhjaosas, Põhjameres ja Vahemeres. Ka neil juhtudel on olukord tihti väga ohtlikuks kujunenud. Samas on aga suurem osa ekspertidest seisukohal, et Venemaa ja Briti allveelaevade esimene tõeline duell leidis aset poolteist nädalat tagasi. See oli ajal, mil käis kibekiire ettevalmistus raketirünnakuks Süüria vastu.

Tõsi, jälitajate küüsi sattunud Briti allveelaeva kaitsesid seekord Vahemerel asuvad USA merejõudude sõjalaevad. Samas piirkonnas alustas kohe patrull-lende ka luurelennuk P-8. Lennuki ülesanne oli avastada Venemaa sõjajõudude peal- ja allveelaevu. The Timesi sõnul saab ka selle lennuki rakettidega varustada.

Lehe andmetel olid Vahemere idaosas aset leidnud ohtlikku intsidenti segatud Varšavjanka klassi kuuluvad Vene allveelaevad. Neid aluseid kasutatakse vastase allveelaevade avastamiseks ja mõned säärased allveelaevad paiknevad Süüria läänerannikul asuvas Venemaa Tartousi sõjaväebaasis.

Varšavjanka jõuallikas, jätkab ajaleht, koosneb kahest diiselgeneraatorist ja elektrimootorist, mis võimaldabki laeval vee all liikuda äärmiselt vaikselt. Lisaks on laeva relvastuses torpeedod ja tiibraketid ning spetsiaalsed raketid vastase sõjalaevade hävitamiseks.

Briti allveelaevadel napib võimsust

“Kaks Varšavjankat võivad endast tõsist ohtu kujutada,” ütles The Times´ile antud intervjuus allveesõjale pühendatud raamatu “The Deadly Trade” (“Tappev kaubandus”) autor Iain Ballantyne. Tema sõnul on Briti Astute-klassi kuuluvate allveelaevade laskevõimsus väga piiratud. “Kui uskuda minu kätte sattunud andmeid, siis on selle klassi allveelaevad varustatud maksimaalselt vaid 20 Tomahawk-tüüpi raketiga, mis võivad (kui raketid lastakse välja vee alt) lennata kuni 1600 kilomeetri kaugusele. Võrdluseks olgu toodud, et mõned USA allveelaevad võivad pardale võtta kuni 154 tiibraketti.”

Londonis asuva rahvusvahelise strateegiliste uuringute instituudi (International Institute for Strategic Sudies) ekspert Nick Childs lisas omalt poolt, et Briti kaitseministeeriumi käsutuses on praegu vaid 100 Tomahawk-tüüpi raketti.

“Kui ameeriklased möödunud aastal Süüria valitsusvägedele kuuluvat mere- ja õhuväebaasi ründasid, siis tulistasid nad välja ühtekokku 59 tiibraketti. See on omamoodi võrdluspilt, mis võimaldab ausalt rääkida sellest, millise panuse üldse võib Ühendkuningriik anda lääneriikide sõjalistesse operatsioonidesse.”

The Times kirjutab, et sõjalistel õppustel räägitakse Briti allveelaevade kaptenitele peamiselt sellest, kuidas lasta ühe kogupauguga välja vaid mõned raketid. Säärane taktika olevat vajalik, et hoida ära allveelaeva avastamine vastase luureseadmete poolt.

“Mida kauem te viibite ühes merepiirkonnas ja mida aktiivsemalt te seal tegutsete, seda suurema tõenäosusega avastab vastane teie asukoha,” märkis Childs. “Just see teebki allveelaeva väga haavatavaks.”

Mis puutub aga poolteist nädalat tagasi Vahemerel aset leidnud vahejuhtumisse, siis sellest Suurbritannia sõjalistes ringkondades hiljem eriti juttu ei tehtud. Vaikimise arvatav põhjus on, et seekord Venemaa poolt jälitatav Briti allveelaev lääneriikide korraldatud Süüria-vastases raketirünnakus ei osalenud.


MIS SEE ON?

Projekti 636 allveelaev Varšavjanka (NATO klassifiktsiooni järgi Improved Kilo ehk Kilo-klassi täiendatud allveelaev) – diisel- ja elektrimootoritega varustatud mitmeotstarbeline allveelaev.

Algselt kavatseti seda tüüpi allveelaevu ehitada eksportimiseks Varssavi Lepingu Organisatsiooni (VLO) riikidele. Siit ka allveelaeva nimi Varšavjanka. Pärast VLO lagunemist ja külma sõja lõppu 1990. aastatel allveelaeva esialgset projekti moderniseeriti ja seejärel algas selle tootmine.

Vene sõjalaevastiku käsutuses peaks praegu olema 12 seda tüüpi allveelaeva. Ametlikel andmetel on neid ostnud ka Hiina, Vietnam ja Alžeeria.

Print Friendly, PDF & Email