MUUTUMISMÄNG: Ega`s habe pea meest vanemaks muutma!

“Kas teate, millal ma viimati juuksuris käisin?” küsib juuksuritoolil istuv halli habemega kirjanik ja filosoofiaõpetaja Genadi Noa. Kuna juuksur Jane Hain ega ajakirjanik ei oska seepeale midagi kosta, vastab mees rõõmsalt ise: “Nelikümmend üks aastat tagasi! Või oot-oot, hoopis nelikümmend kaks!”

Sellele vaatamata, et viimane “pügala” külastus jääb aastakümnete taha, Genadi ei kõhkle imagot muutmast – mis siin ikka karta, teeme ära! Ükski kogemus ei jookse mööda külgi maha. Seda teab Genadi omast käest – on ta ju ette võtnud mõndagi sellist, mille peale tavalist elu elav tavaline inimene ei tuleks. Või kui tulekski, siis lööks ehk põnnama.

Nii on Genadi kirjutanud mitu raamatut, millest värskeim, 560 lehekülje paksune romaan “Hingeside”, ilmus möödunud aastal. Tema värssdraama “Üks on kõik ja kõik on üks” oma 1088 leheküljega on autori andmeil Eesti mahukaim luuleteos.

Genadi on kirjutanud ka näidendeid, lavastanud ning filmideski mänginud. Näiteks rohkelt auhindu võitnud mängufilmis “November” astus ta üles statisti rollis. Viimases õpilasfilmis kehastas habemikust Genadi aga kurja vaimu. Mehe reisid on ta viinud Nepali ja Indiasse – viimases veetis niiske ja tervisevaevusi süvendava Eesti kliima eest pakku läinud Noa koos abikaasaga kuu aega.

Nii pole imestada, et Genadi ei vaja Saarte Hääle ettepaneku peale väikeses muutumismängus osaleda minutitki mõtlemisaega, vaid vastab: “Muidugi, teeme ära!”

Võtke lambakäärid!

Meie modelli hinnangul on muutumismängu kuupäev, kevade algust tähistav 20. märts, habeme ja juuste kärpimiseks õige aeg. “Lambaid pole ju ka mõtet vastu talve pügada, ikka kevadel!” leiab ta. OÜ Kuldne Juus salongis töötavale juuksur-jumestaja Jane Hainile soovitab mees aga lambakäärid pihku haarata.

“VÕTKE LAMBAKÄÄRID,” soovitab juuksuritooli istunud Genadi. Juuksur Jane Hain leiab, et neid siiski tarvis ei lähe.

“Ma arvan, et seda küll vaja pole,” lausub Jane naerdes. Kääridest, juuste ja habeme pügamise masinast ning kammist peaks tema sõnul täiesti piisama. Ehkki Genadi ise on valmis läbi tegema totaalse muutumise, koguni habeme maha ajama (“Hoiatasin kodus juba naist selle eest,” ütleb Noa. “Kui ta mind muidu ära ei tunne, siis koputamise järgi.”), arvab Jane, et nii äärmuslikku sammu pole siiski vaja teha.

“Habeme jätame ikka alles, ainult kärbime pisut lühemaks ja ühtlasemaks,” tutvustab ta oma plaane. “Pealegi – mulle väga meeldib, kui meesterahval on ilus hoolitsetud habe.”

Enamik mehi, kes Jane juures oma habet hooldamas käib, on 30-40aastased.

“Habeme hooldusel on oluline seda iga päev kammida – selleks on olemas spetsiaalsed habemeharjad ja -kammid,” räägib Jane. “Palsamid ja õlid võtavad kahususe ära ja muudavad habeme kergesti kammitavaks. Kes on neid proovinud, harilikult jäävadki kasutama.”

Erinevalt nii mõnestki noorest habemikust staažikas habemekandja Noa oma habet palsamite-vahadega poputanud ei ole. Mees leiab, et elementaarsest hoolitsemisest – šampooniga pesemisest ja igapäevasest kammimisest – on seni piisanud. Kui habe liiga pikaks kasvab, (mehe enda sõnul on tema habe olnud praegusest lausa kaks korda pikem) teeb suurema pügamistöö ära Noa abikaasa, Genadi ise korrigeerib tulemust, kuni enam-vähem rahule jääb.

Muide, habeme kasvatas Noa endale juba noorukina. Juba 19-aastasena oli tal ees üsna pikk habe. Genadi märgib, et kahjuks tuli tal Räpina aiandustehnikumi astudes habe maha ajada –õpilased habet kanda ei tohtinud. Pärast seda on ta lõug sile olnud vaid ühel korral, kui oli kaotanud kihlveo. Nimelt ei uskunud Noa, et üks noormees suudab koolis oma suured võlgnevused enne kindlat kuupäeva ja kellaaega tasa teha. Õpilane aga suutis ning Noal ei jäänud muud üle kui habe maha ajada.

Kaitseb nõelamise eest

Habemest on üksjagu kasu ka – külmal ajal hoiab sooja ning kaitseb lõuga mesilasepistete eest. Viimast teab Genadi kui mesinik väga hästi. Kunagi kolhoosi mesinikuna paarimehega kahasse 450 mesitaru eest hoolitsenud mehel on omaenda, üksiktegija rekordist, 45 tarust praeguseks alles vaid kümme.

Esmalt võtab Jane ette Genadi juuksed ning lõikab need lühemaks. Siis on järg habeme käes.

Habemes peituvad “pöörised” muudavad ilusa ühtlase tulemuse saavutamise pisut keeruliseks, ent veidi aja pärast on resultaat just selline, nagu Jane soovib.

Keskmiselt kaotab modell oma habemest kolm sentimeetrit: lõua otsast sentimeeter-paar, külgedelt aga rohkem, sest seal oli habe sama pikk kui mujal. Pisut kärpimist vajavad ka Genadi kulmud.

Ligi 50 minutit hiljem, Genadil uus soeng peas ja habe värskelt kääride alt tulnud, seame kõik koos sammud Humana rõivakauplusesse. Jane on rõõmuga nõus olema Noa stilisti rollis, kes talle rõivad välja valib ning nõu annab, mis püksid-särgid-jakid mehele kõige rohkem passiksid ning mis millega kõige paremini kokku sobiks.

Genadi ise eelistab ka tööl kanda ja oma garderoobi valida praktilisi ja mugavaid rõivaid, näiteks velvetist.

“Ega ma ju tundi andes õpetajalaua taga istu, vaid liigun ringi,” põhjendab Noa. Mõne pidulikuma kooliürituse puhul tuleb mehel vahel ka ülikond selga tõmmata.

Sportlikke rõivaid kandis Noa viimati nooruses spordimehena, kui kuulus Eesti koondisesse kiirkäimises. “Viljandi maakonna juunioride rekord 20 kilomeetri käimises peaks siiani minu nimel olema,” ütleb Genadi, Eesti koolinoorte meister käimises. 16aastasena saavutas ta 50 km käimises meeste arvestuses hõbemedali.

Nooruslik look

Värvidest meeldivad Noale pigem neutraalsed ja soojad toonid. Kuna valge määrdub kergesti, kannab Genadi seda üksnes mesilastega tegeldes. “Muidu on nad väga kurjad,” põhjendab mees. “Eriti ärritab neid tumepunane ja karu karva tumepruun.”

Kaupluse juhataja Merike Ers juba ootab meid ja näitab kätte, kust mida leida võib.

Jane valib stangedelt mitme komplekti jagu riideid välja. Tumepunased püksid, sama tooni traksid, tumesinine pintsak, mugav sviiter, paar särki – üks neist roosa – , pruun kaabu, must mantel, sall.

VALIKUT JAGUB: Jane valib Genadi jaoks stangelt mitu komplekti rõivaid, mida Noa saab selga passima hakata.

 

MUST EI MEELDI: Kuigi Genadi mustast mantlist ei vaimustu, on ta ometi nõus seda proovima.

 

“Vahel tasub proovid midagi hoopis erinevat sellest, mille tavaliselt valiksid,” ütleb Jane Genadile ning saadab ta ühe rõivakomplektiga proovikabiini.

Juhataja Merikese sõnul on Humana külastajate seas ka palju mehi. Meessoost kliendid ei häbene müüjate käest nõu küsida ning seda jagatakse meelsasti – nii suuruse numbrite osas kui ka selle kohta, milline rõivaese kandjale sobiks ning mis millega kokku klapib.

“Nii äge! Meie modell näeb kohe palju noorem välja!” leiab Merike, kui Genadi, järjekordne komplekt üll, proovikabiinist väljub. “Vaata nüüd ennast ise ka peeglist!” soovitab ta Genadile.

“Tõeline šikk härrasmees,” hindab Jane oma kliendi välimust. Jane sõnul tekitab punastest pükstest, sinakaslillast särgist, punastest traksidest, sinisest pintsakust, pruunikast sallist ja pruunist kaabust koosnev komplekt wow!-efekti mitte ainult temas, vaid ilmselt paljudes teisteski. “Koolis oled sa kohe tehtud mees,” arvab Jane.

Ka modellile endale on see riietus enim meelt mööda. Mees kinnitab, et just need on rõivad, milles ta meelsasti õpilaste ja kolleegide ette ilmuks. Musta mantli aga jätaks ta pigem poodi.

Kogu Genadi uue garderoobi väärtus, mille ta kaupluselt tasuta kaasa saab, on juhataja Merikese sõnul 7 eurot ja 50 senti – rõivaste päevahind on 1.50, sall, traksid ja kaabu aga á 50 senti. “Soodsale hinnale lisaks muudab teise ringi kauplustest riiete ostmine ka su garderoobi keskkonnasõbralikumaks,” ütleb ta modellile.

Mis teiega juhtunud on?

Kogemus ise on Noa sõnul palju rohkem väärt kui rõivaste hind.

Genadi arutleb, et mine tea – võib-olla saab ta muutumismängust inspiratsiooni ka oma uue raamatu paari peatüki kirjutamisel.

Samal päeval. Kui Genadi pärast muutumismängu kohvikut külastab, astub talle juurde üks naisterahvas, lausudes: “Te näete täna palju parem ja kenam välja. Mis teiega juhtunud on?”

VEEL ÜKS SÄRK, sedapuhku valge roosade triipudega.

Nädal hiljem Kuressaare Gümnaasiumis. Kui Genadi tööle ilmub, ei jää tema muutunud välimus sealgi märkamata. Kui õpilased on oma arvamuse väljanäitamisel tagasihoidlikud – leidub ju noorte endi seas palju kirevamaid “eksemplare” – , siis kolleegide seas tekitab Noa uus imago palju elevust.

“Nii värviline ja äge!” kirjeldab eesti keele ja kirjandusõpetaja Eve Tuisk oma esmamuljet. “Pügatud habe ja need rõivad sobivad talle ülihästi ning teevad ta tükk maad nooremaks,” leiab õpetaja Eve.

Kuu hiljem. Genadi on vahepeal kandnud oma tavapärast riietust, ent just sel reedel, mil ta on kutsutud abiturientidele üht üritust läbi viima, otsustab muutumismängust saadud komplekti taas selga ja kaabu pähe panna. Sest vaheldust peab ju olema!

Saarte Hääl tänab ilusalongi Kuldne Juus ja juuksur Jane Haini ning Humana kauplust ja poe juhatajat Merike Ersi.

Print Friendly, PDF & Email