Läänemere rannikul Putini tuumarakette otsimas

Märtsikuu alguses hooples Venemaa president Vladimir Putin, et tema käsutuses on uued modernsed superrelvad. Moskvas peetud kõnes rääkis ta tuumalaengut kandvatest rakettidest, mille tegevusraadius olevat enam kui 11 000 kilomeetrit, tuumajõul töötavate mootoritega varustatud tiibrakettidest ja hüperhelikiirusel liikuvatest rakettidest, mis suutvad läbida pea kõik kaitsesüsteemid.


Saksa tabloid Bild kirjutab lohutuseks, et suure tõenäosusega kuulub Kremli peremehe seekordne sõnavõtt propaganda või siis teadusliku fantastika valdkonda. “Kuid Euroopa jaoks on see väike pettus teisejärguline, sest tõeline oht varitseb Kesk-Euroopat ka ilma Putini superrelvadeta, ja see oht on väga reaalne,” tõdeb Saksa ajaleht.

Et selle ohu suuruses selgusele jõuda, siirdus Bildi ajakirjanik Peter Tiede Venemaale. Tema reisi eesmärk oli avastada raketid, mis tõepoolest ohustavad Euroopat, kuna nende lööklaine võib täielikult hävitada Berliini. Jutt käib Iskander-tüüpi rakettidest, mille maksimaalne tegevusraadius on 450 kilomeetrit. Neid rakette on võimalik varustada tuumalõhkepeadega ja need on võimelised hävitama Saksamaa territooriumil asuvaid sihtmärke, lennates Oderi-äärse Frankfurdini. Berliini purustaksid aga plahvatuste tagajärjel tekkinud lööklained, kirjutab Tiede.

Säärased raketid asuvad Saksamaast mitte kuigi kaugel. Need paiknevad Venemaale kuuluvas eksklaavis Kaliningradi oblastis. Varem kandis Kaliningrad nime Königsberg. Raketid paiknevad Euroopa Liidu idaosas Poola ja Leedu territooriumi vahel.

Soldatovo (endine Friedrichsthal) jääb Kaliningradist veidi ida poole. Asula lähistel metsateedel kohtas rakettide otsingule siirdunud ajakirjanik üht jalgratturit. Too oli metsa tulnud koguma kuivanud puuoksi lõkke tegemiseks. Mehe sõnul oli ta varem selles piirkonnas töötanud. Rohkem ei rääkinud ta midagi. “Tema näoilme ütles aga nii mõndagi – et võõrastel polegi vaja kõike teada,” kirjutab Peter Tiede.

Edasi viis konarlik metsatee kollaste väravate juurde. Neil oli veel selgelt näha Venemaa raketivägede embleem. Möödunud aastatuhande lõpukümnenditel paiknesid nende väravate taga Lääne-Euroopa linnadele suunatud tuumarelvad. Algul kuulusid need relvad Nõukogude Liidule, seejärel aga Venemaale.

Saksa ajakirjanik märgib, et suurem osa raketišahtidest on praeguseks maha jäetud. Nüüd saaksid neid ehk kasutada vaid paintball´i ehk värvikuulimängu harrastajad.

Sellele vaatamata on aga taas olemas reaalne oht. Ohuallikas asub vahetus läheduses, kuna Soldatovo küla ümbritsevates metsades paiknevad jälle Venemaa raketivägede üksused. Seekord pole raketid sihitud aga Lääne-Euroopa suunas, tõdeb Bild. Need on sihitud endistes liitlasriikides Poolas, Tšehhis ja Ida-Saksamaal ning NSVL-i kunagistes Balti liiduvabariikides asuvate sihtmärkide pihta. Moskvast on saabunud uus käsk – heidutus peab paiknema uue vaenlase koduväravate ees.

Print Friendly, PDF & Email