SAAREMAA KANDID: Kas rahvas on bussiliiklusega rahul?

Taavi Kand,
Orissaare teenuskeskuse juhataja

Orissaare eeliseks võrreldes paljude teiste kohtadega Saaremaal on see, et siit sõidavad läbi Kuressaare ja mandri vahelised bussid. Tänu sellele on küllalt hõlbus pääseda nii Kuressaarde kui ka Tallinna, Tartusse ja mujalegi mandril.

Oluliselt keerulisem on muidugi nende inimeste olukord, kes elavad Orissaarest kaugemal ja vajavad ühistransporti kas Orissaarde või Kuressaarde pääsemiseks. Selleks on meil praegu käigus mitmeid kohalikke bussiliine. Kindlasti ei ole olukord selles osas ideaalne, oleme saanud ka ettepanekuid, mida nende liinide juures muuta, aga mingeid otsuseid ei ole veel vastu võetud. See on ka keeruline, kuna ühtaegu tuleb arvestada küllalt erinevate liiklejatega, kellel kõigil on ka erinevad vajadused ühistranspordiga sõitmise suuna ja aja suhtes – need on koolilapsed, tööl käivad inimesed ja eakad. Eesmärk on muidugi see, et inimesed saaksid hommikul sõita kooli, tööle, poodi, arstile või muid asju ajama ja pärast seda sobival ajal koju tagasi.

Omaette tegur, mis mõjutab nii transporti laiemalt kui ka ühistransporti, on meie teede olukord. Sõitsin ise viimastel päevadel läbi kõik Orissaare piirkonna teed. Üldpilt on rahuldav, kuigi parandamisruumi on.


Marite Ringas,
Torgu teenuskeskuse juhataja

Külavanemate koosolekul ja osavallakogu koosolekul oli arutusel, kuidas on Torgu piirkonna rahvas rahul praeguse bussiliiklusega ja kas oleks vaja midagi muuta või mõni uus liin avada.

Üldiselt ollakse harjunud ja rahul olemasoleva bussiliiklusega. Ainult üks soov oli, et tööpäevadel sõidaks Kuressaare–Iide liini buss, mis väljub Kuressaarest kell 18.20, nõudmisel Mässa bussipeatuseni. Ülejäänud liinidega on inimesed leppinud ja rahul. Lisaks on võimalus Iidelt Salmele sõita endise Torgu valla soetatud väikebussiga, mis viib hommikul koolilapsed ja lasteaialapsed Salmele. Sealt edasi liigub busse tihedamalt ja saab vajadusel linna.


Eva Resen,
Leisi teenuskeskuse juhataja

Erinevatel inimgruppidel on ka transpordi osas erinevad soovid ja vajadused: tööealised peavad saama tööle, koolilapsed kooli ja pensioniealised vähemalt poodi, apteeki ja arsti juurde. Õnneks on Leisis saanud elanikud kasutada ka kooliliinide busse. Keerulisem on koolivaheaegadel ja suvel, kui koolibussid ei sõida. Meie sotsiaaltöötaja on transpordiga abistanud eakaid ja lastega peresid, kes elavad kõrvalistes külades, kus bussiühendus sootuks puudub. Kellel auto olemas, kasutavad liikumiseks oma transporti, nagu küllap mujalgi maakohtades.

Üks ühine kitsaskoht Leisi kandi inimeste jaoks on aga bussiühendus mandriga. Kuna puudub otseühendus Leisi ja Orissaare vahel, on ainuke võimalus mandrile saada läbi Kuressaare. Nii kulub bussidega Tallinna jõudmiseks vähemalt 6–7 tundi.

On hea uudis, et sel suvel tehakse Ratlasse parkimisplats neile, kes isikliku autoga Ratlasse tulevad, et sealt bussi peale minna. Suureks abiks oleks, kui hommikul saaks bussiga Orissaarde või Ratlasse ja õhtul tagasi. Loodan, et inimesed täidavad küsitlusankeedi ja annavad bussiliikluse osas oma soovidest ja probleemidest teada, siis saab otsida lahendusi.

Print Friendly, PDF & Email