Suveetenduse lavastaja: paradiisis pole ruumi kõigile

Sel suvel Sadamaaidas etenduva “Meretaguse paradiisi” autori Tiit Palu sõnul räägib Kuressaare Linnateatri suvelavastus Saaremaast kui paigast, mis mandrilt tulnu jaoks on täis imesid ja legende.

“See on lavastus sellest, mis teeb Saaremaast erilise paiga, kuhu minna ja jääda tahetakse. Saaremaaga on seotud nii ajaloolisi kui ka argiseid müüte, lugusid ja legende,” ütles igapäevaselt Vanemuise teatri draamajuhina töötav Palu.

Tema jaoks on see Kuressaare Linnateatris kolmas lavastus. Ka varasemates lavastustes on ta oma sõnul uurinud kohalikke lugusid. “Rääkivad kivid” oli lugu kividest ja väinatammi ehitamisest, “Talgud” rääkis Debora Vaarandi poeemist “Talgud Lööne soos” ja taaselustas Raimond Valgre “Saaremaa valsiga” seotut.

Palu sõnul on tal saareelanikuks saamisega väga isiklik kogemus. “Kui olin laps, ostsid mu vanemad Muhusse talu, mille korrastamisele nad on pühendanud kõik suved ja säästud,” rääkis Palu. Nüüd, nelikümmend aastat hiljem veedavad nad tema sõnul juba üsna eakatena suure osa aastast Muhus. Kuid muhulasteks või saarlasteks ei saa nad iial.

“Seegi on üks saare elu eripärasid: sa pead selle oma põlvnemisega välja teenima,” tõi Palu näite elust enesest. Palu sõnul oli tema vanemate jaoks siinsete taluhoonete taastamine kui naasmine lapsepõlve ja taaskohtumine vana, ideaalse maailmaga. See on Muhus ja Saaremaal paljude jaoks olemas. Olid vanemad ju sündinud Lõuna-Eesti talus ning ajaloo möllus pidanud linna elama minema.

“Nõukogude ajal oli Saaremaa suletud piirkond, kuhu jõudmiseks pidi omama luba. Omal moel oli piirikontrollist läbijõudmine ka jõudmine piiridest välja, nagu meretagusesse paradiisi, kus olid teised reeglid, teine loodus, teistsugused inimesed. Kohta, kus kõik oli just nagu parem,” kõneles Palu.

Tema sõnul on näidendis viis tegelast, nendest kolm on puhastverd saarlased ja kaks mujalt tulnud. “Eks nad ajavad juttu ja panevad üksteist proovile. Kuigi paradiisis pole ruumi kõigile, on igaühel teatud asju õigesti tehes võimalus sinna pürgida,” rääkis Tiit Palu. “Tuleb selline lugu karmist elust ja ilusatest inimhingedest.”

Print Friendly, PDF & Email