KÕNE IFFILE: Mis on staariks olemise mõõt?

“Sellest staaride valimise uudisest ei tea ma midagi ning mingisuguseks staariks ma end ei pea. ,” ütleb Saarte Hääle lugejatelt sajandi saarlase tiitli pälvinud Ivo Linna. Uuringufirma Kantar Emor hiljutises küsitluses, kes on Eesti suurim staar, pälvis Ivo Anne Veski järel teise koha.

Mis on üldse mõõt, keda staariks pidada?

Mina pean suurteks staarideks neid artiste, kes on suutnud pika aja vältel rahvale pakkuda seda, mida rahvas neilt ootab. Selles mõttes jäävad minu jaoks kõige suuremateks staarideks sellised korüfeed, nagu Georg Ots, Heli Lääts, Kalmer Tennosaar, Vello Orumets. Nemad olid tõelised artistid. Kuna nende hiilgeaegadel oli suuri artiste üsna vähe, koondus tähelepanu neile. See, milline aura või fluidum nende esinemistel tekkis, on kordumatu.

Need olid ka ajad, mil eesti heliloojad kirjutasid uskumatult ilusat muusikat. Tänu juba nimetatud staaridele – neid oli muidugi veel – elab see muusika siiamaani.

Minu meelest pole tõeline staar see, kes tõuseb ühe televisioonisaate najal tippu, kellest räägitakse palju ja keda kiidetakse taevani. See kassikullasära ja kära ei mõju minule mitte kuidagimoodi. Ta peab ennast tõestama.

Minu jaoks on tõelised tegijad, tõelised tähed need, kes on suutnud laval olla kümme, kakskümmend, kolmkümmend, nelikümmend aastat ning on jätkuvalt loomisvõimelised. Rahva jäägitu armastus on see, mis teeb inimesest tõelise tähe.

Anne Veskil on see staarifluidum ja -aines täiesti olemas. Tunnen Annet päris kaua – sellest ajast saadik, kui ta oli alles üsna noorukene. Anne on erakordselt hea artist. Publik sulab tema käes. See on oskus. Annel on piisavalt edevust ja tahtejõudu, soov olla laval. Ta on ajaga kaasa minev daam, kes on lavale jäänud igasugustest ajaloo tormidest ja elukeeristest hoolimata.

Kui rääkida teatrist, siis ükski neist suurtest näitlejatest, nagu Ita Ever, Eino Baskin, Jüri Järvet, ei tõusnud täheks seetõttu, et ajakirjanduses oleks neile iga nädal hosiannasid lauldud või nad oleksid olnud pidevalt seltskonnaajakirjade kaanefotodelel. Eks ajad olnud siis muidugi ka hoopis teised.

Tõeline staar on lihtne, aus, siiras ja heatahtlik. Selge on see, et siin väikese maalapikese peal löövad mõnel uuel tegijal kuulsuse lained üle pea ja siis käiakse ringi nagu mõni kukekene. Mina leian aga, et meil väikeses Eestis ei ole mõtet staari mängida. Meil siin on nii, nagu ütles Paul Pinna: “Populaarne oled sa siis, kui sind tervitavad voorimehed ja litsid.” See on aus asi. Nii peabki olema.

Print Friendly, PDF & Email