American Dream came true* – Heleri töötab filmistaaridega (7)

Väikese filmihuvilise piigana Iruste külas elades unistas Heleri Reek (31) alati Ameerikasse sõidust ja sellest, et ise Hollywoodis filme teha. Nüüd, mõnikümmend aastat hiljem, elabki ta Hollywoodis, annab endast linateoste õnnestumise nimel kõik ning naudib iga hetke oma unistuste elust.

SAARLANE HOLLYWOODIS:
Iruste külast pärit Heleri Reek elab ja töötab filmimaailma südames. Vabadel hetkedel armastab ta muuhulgas kohvikuid külastada.
JANA SOLOMKohtume Heleriga varakevadises Hollywoodis tema lemmikrestoranis Republique. On reede lõuna. Õdusa bohostiilis koha – mis meenutab veidi tänavatoidukaid Telliskivi loomelinnakus – ukse taga lookleb sumisev saba. Smalltalkida ehk muretult mittemillestki köitvalt kõnelda ameeriklased oskavad, Eestis valitseks samasuguses sabas pigem vaikus. Sama kiiresti kui liiguvad ameeriklaste suud, liigub ka see järjekord – kõigile tundub siin ruumi jaguvat.

Heleri tunnistab, et toob vist pea kõiki talle külla tulnud eestlasi just nimelt siia. Siin on ilmatuhead söögid ja üldse mõnus.

Kui toidukoha kõrgete akende all istet võtame, jääb tänaval silma vilkalt sinna-tänna lendlev koolibri, maailma pisemaid, kiiremaid ja kirevamaid linde. Neid kohtab Inglite linnas täiesti uskumatutes kohtades, nii ka siin, betooni ja asfaldi keskel. Kui leidub midagigi, mis magusalt lõhnab, on need tibatillukesed vurisevad tiivulised kohal.

Filminduses töötav Heleri peaks tegelikult täna paari koosolekuga ühele poole saama ja veidi valmistuma New Yorgis peagi algavateks võteteks, aga ilmselt jõuab ta sedagi. On ilmselge, et Heleri armastab oma elu Los Angelesis.

Ei jätnud jonni

Ameerikasse tõi teda kohtumine Kyle’i, tema praeguse elukaaslasega. Tuttavaks saadi 2009. aastal, kui Heleri tänu noorteorganisatsioonile StudentTour suveks Hawaiile lendas. Armastus lõi lõkkele ja aasta olid noored kaugsuhtes. Heleri elas Tallinnas ja Kyle Hawaiil. Kaks korda selle aja jooksul noormehel külas käinud, hakkas Heleri taotlema viisat, et võiks USA-sse jäädagi. Kohe see tal õnneks ei läinud.

Nõnda suundusid noored hoopis Madridi ja elasid aasta seal. Heleri ei jätnud aga jonni, 2011. aastal võttis ta advokaadi appi, ajas viisaasjad jutti ning tee USA-sse oli valla. Esmalt kolitigi Virginiasse, Kyle’i kodukanti. Siis alustas Kyle aga ülikoolis produtsendiõpinguid ning liiguti kaheks aastaks Chicagosse.

Heleri töötas samal ajal ekstrana, tegi taustarolle filmides. Ekstra on inimene, keda näeb igas filmis, see, kes kõnnib tänaval, istub kohvikus, suhtleb, lihtsalt on. Los Angelesist sai noorte elupaik viis aastat tagasi. Et Kyle õppis produtsendiks, siis enamik tööpõldu asubki kas LA-s või New Yorgis. Heleri ja Kyle valisid LA.

Pärast ekstratöid sai Heleri paar tööotsa võtteplatsidel assistendina – oli olemas ja tegi, mis vaja, et võtted kulgeksid muretult. Kyle tegi aga produtsentide ühenduses praktikat ja vabatahtlikuna liitus sellega ka Heleri. “Olen läbi selle nii paljude inimestega tuttavaks saanud, neilt õppinud ja käinud nii paljudel üritustel, kuhu sissepääsu saada pole võimalik, kui sa just filminduses ei tööta,” kõneleb ta.

Ühel konverentsil tutvus ta teleseriaali “Pretty Little Liars” koordinaatoriga, kelle kaudu õnnestus saada ses sarjas kontoriassistendi töö. See töökoht asus Warner Brothers´i filmistuudios ja seal oli ta poolteist aastat.

Pärast seda tuli pakkumine Kyle’i töökohast asuda ametisse koordinaatorina. Seal oli ta ülesanne organiseerida näitlejate reise ja majutust, vormistada lepinguid, palgatšekke. Nendega tegi Heleri Kentuckys kolm filmi. Seejärel tuli assistenditöö produtsentide ühenduse kaudu. Iga järgnev töö on tulnud tänu sellele, et ta on end tõestanud.

Ja nüüd – nagu preemia – ootabki Helerit ta päris esimene töö produtsendina. Töö, mida ta on alati teha tahtnud. Aega võttis selleni jõudmine neli aastat. Kergelt ei tule midagi. Palju sõltub sellest, kuivõrd ise pingutad, ning enamik töid õnnestub saada tutvuste kaudu.

PUNASEL VAIBAL: Filminduses töötades saab Heleri ühes elukaaslase Kyle’iga käia tihti filmifestivalidel. Siingi sai sõpradega väisatud üht sellist Beverly Hillsis.
ERAKOGU

Ekstrana on samas üsna lihtne tööd leida. LA-s on palju agentuure, kus end selleks registreerida. Kirja läheb kõik, juukse- ja silmavärvist pikkuse-kaaluni, rääkimata fotodest. “Igapäevaselt otsitakse kindlatele parameetritele vastavaid inimesi taustarollidesse ning kui parasjagu tundud sina sobivat, tuleb helistada, kandideerida ja enamjaolt sa selle ekstratöö ka saad,” räägib Heleri.

Samas leidub agentuure, kellele maksad teatud summa kuus, et nemad sinu eest sebiks. Siis teevad nemad kandideerimistöö sinu eest ja helistavad seejärel sulle, et nii – täna lähed sinna seriaali ja mängid, keda vaja.

“Mulle nii meeldib see maailm!” õhkab Heleri. “Võtteplatsil olemine, see, kuidas filmid valmivad, kui palju inimesi on nendega seotud, see on nii äge. Publik näeb ainult filmi, aga kogu töö, mis enne tehtud on, kuidas inimesed viibivad 14 ja enam tundi järjest võtteplatsil, on väsinud ja stressis, see on raske töö, aga see nii meeldib mulle,” pajatab Heleri õhinal. Seda enam, et kui film viimaks purgis, mäletad selle valmimisest vaid toredaid hetki.

Heleri räägib, kuidas ta koos Jon Voightiga (tuntud näitleja, Angelina Jolie isa – toim) filmi tegi. “Käisin õhtuti temaga teed joomas ja käsikirja harjutamas järgmiseks päevaks. Ja just selliseid ilusaid hetki mäletad pärast,” märgib ta. Heleri on õnnelik, et on saanud nii lühikese aja jooksul nii paljude toredate inimestega koos töötada. Lisaks Voightile võib tuntumate nimedena mainida näiteks Melanie Griffithit või James Caani.

Kuuetunnine kingiralli

Paljudega, kellega koos töötatud, on hiljemgi aega veedetud. Jon Voightiga käis Heleri näiteks mehe lapselastele jõulukinke ostmas. “Kuus tundi olime kaubamajas! Inimesi tuli eemale lükata, sest Jon on lihtsalt nii tore,” naerab ta. “Lõpuks tekkis nii pikk järjekord, et pidin olema see paha inimene, kes ütles ei, lõpetame ära!”

Filmistaare näeb Hollywoodis igal pool, aga neid ei osata alati tähele panna. “Nad on ju tavalised inimesed – käivad toidupoes, restoranis, kontsertidel,” räägib Heleri. Ka oma lapsepõlve lemmiknäitlejaid on tal õnnestunud trehvata. Näiteks kõigi väikeste tüdrukute kunagist suurt armastust David Hasselhoffi. “Iga päev pärast kooli vaatasin “Knight Rider’it” ja “Baywatch’i” ning siin siis kohtusime. Ta küsis mult, kas mulle meeldivad pikad või lühikesed mehed, tegi nalja,” naerab Heleri. Teise lemmiku, Colin Farrelliga on tal õnnestunud samuti koos töötada. Kaks päeva, kuid siiski. “Colin küsis meeskonnaliikmetelt mu nime ja tuli jutustama, et tere, Heleri, kust sa pärit oled. Mõtlesin, et issand, kust ta mu nime teab!” räägib Heleri. “Aga siis jutustasimegi kaks päeva. Natuke ta flirtis ka,” naerab Heleri taas, tuues välja, et võtteplatsil oli 300 ekstrat, kuid kellegi teisega neist mees ei suhelnud.

Inimesi, ka tuntud inimesi, paelub Heleri juures ilmselt see, et ta suhtub neisse kui võrdsetesse. Ei vaata neile alt üles, vaid räägib kui võrdne võrdsega.

Warner Brothers´i stuudios töötades sattus ta korra rääkima Conan O’Brieniga. Heleri ostis oma tiimile kohvi. Mees küsis talt, kas ta endale ei telligi, mispeale Heleri vastas: “Ei, pole minu raha.” Conan tahtnud siis ise talle kohvi osta, ent Heleri keeldus. Seepeale ütles tuntud saatejuht, et peab Helerile ikkagi midagi ostma, ükskõik mida. “Ütlesin, et okei – võtmehoidja. Ja valisimegi välja,” naerab ta. “Ta sõber ütles aga, et keegi nagunii ei usu, et ta sulle võtmehoidja ostis – pead pildi tegema temaga. Tegime siis ja nüüd vaatab mulle iga päev vastu võtmehoidja, mille Conan mulle ostis.”

*Täitunud Ameerika unistus


Saaremaal lihtsalt peab käima

Tööst vabal ajal armastab Heleri matkata, restorane külastada, esilinastustel käia ning reisida lähemal asuvatesse linnadesse. Eestis käib ta vähemalt korra aastas. “Selleta ma ei saa, pean koju minema, eriti Saaremaale,” kinnitab ta. Ema Siiri ja isa Kalviga räägib Heleri telefoniga igal hommikul.

Kolm aastat tagasi käis ema tal LA-s külas. “Eks ta nüüd tuleb jälle aasta või kahe pärast,” muigab Heleri.

Pärit on Heleri Pöide vallast Iruste külast. Õppis 8. klassini Orissaare koolis ja seejärel Kuressaare gümnaasiumis. “Lapsepõlv oli tore. Olin seiklushimuline maalaps, jooksin mööda põlde. Tahtsin igale poole minna ja maailma näha,” tunnistab ta. “Küsisingi emalt väiksena, et miks ma pole Ameerikas sündinud. Ameerika vastu tundsin alati huvi, aga ma ei arvanud, et ühel päeval siin elan.”

Elu Los Angelesis on noore naise hinnangul täpselt nii kallis, kui kalliks see ise elada. Odav otseselt pole, aga väga kallis ka mitte. Heleri ja Kyle elavad Hollywoodis üürikas. Kui päris oma kodu ostmiseks peaks minema, vaatavad nad ilmselt Beverly Hillsi poole. Kes teab, siis tegemist on eramutega pikitud vaiksema elupiirkonnaga. Kes ei tea, siis guugeldab. Või meenutab kunagist tuntud telesarja “Beverly Hills 90210”, seegi annab üsna adekvaatse pildi.

Lõpetuseks aga väike vihje. Varsti on välja tulemas õudukas, film nimega “The Ghost Beyond”, kus Heleril õnnestus teha pisike sõnaline roll ühes Kyle’iga. Mängiti väikese lapsega abielupaari.


HELERI REEK

Sündinud 2. detsembril 1986

HARIDUS
Kuressaare Gümnaasium 2003–2006
Akadeemia Nord, marketing ja reklaam 2006–2009

TÖÖ
Ekstra töö Chicagos ja Los Angeleses 2012–2015
Produtsentide Ühendus, vabatahtlik 2014–2017
“Pretty Little Liars”, kontoriassistent 2015–2016
“JL Family Ranch”, koordinaator 2015–2016
“Surviving The Wild” ja “The Ghost Beyond”, koordinaator 2016–2017
Produtsentide Ühendus, juhtiv assistent 2017–2018

PERE
Elukaaslane Kyle

SOTSIAALMEEDIA
Instagram – helerireek

Print Friendly, PDF & Email