Margus Sinimets sai soomusauto Estonia koopia valmis (1)

Kaitseliit esitles neljapäeval Tallinnas Vabaduse väljakul ajaloolise soomusauto Estonia koopiat, mille ehitas Kaitseliidu tellimusel Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa eestvõtmisel.

Soomusauto koopia ehitati veoauto GAZ-53 alusraamile ning ka mootor on pärit samalt veokilt.

Doonorauto annetas Kaitseliidu vanematekogu liige Aivar Riisalu. Soomusauto taastati ajalooliste fotode ja kirjelduste järgi.

Margus Sinimets ütles, et töötunde ta ei lugenud ja energiat kulus palju. “No ikka jäi paar päeva puudu ja viimased ööpäevad pole eriti magada saanud,” lausus ta. “Kuigi esimest korda sai autot näha 24. veebruaril, läksid puurattad vähe puusse ja tuli uued toorikud teha. Neid pisiasju oli nii palju, mis vajasid veel viimasel hetkel tegemist.”

Masinale on paigaldatud ka relvade koopiad, millest on näiteks näidislahingutes võimalik paukmoonaga tulistada. Estonia hakkab liikuma Kaitseliidu juubeliüritustel üle kogu Eesti, masinat saadab ajaloolistes vormides meeskond. Soomusauto läbib omal käigul väljaspool avalikku liiklust lühemaid vahemaid, pikemate vahemaade läbimiseks pan­nakse soomusauto treilerile.

Soomusautot Estonia hakati ehitama 1918. aasta detsembris Tallinna sadamatehases insener Saukase juhtimisel. Ehitust ja materjalide hankimist koordineeris toona mereväekapteni auastmes olnud Johan Pitka.

Print Friendly, PDF & Email