Telerežissöör Toivo Kõster tuli ametikooli õpetajaks

Tallinna pedagoogilises instituudis kunagi näitejuhtimise eriala omandanud saarlane Toivo Kõster on telerežissöörina nii Eesti Televisioonis kui ka teistes telejaamades töötanud ühtekokku 38 aastat. Nüüdsest on kogenud telemehest saanud Kuressaare ametikooli õpetaja.

TELETÖÖ KÖÖGIPOOL: Õpetaja Toivo Kõsteri selgitusi kuulavad vasakult juhtõpetaja Maila Juns-Veldre, õpilased Kätriin Kurjamaa ja Helle Arop.
MAANUS MASING“Juhtõpetaja Maila Juns-Veldre mulle augu pähe rääkis. Tulingi Saaremaale tagasi, et siinses ametikoolis filmistilistikat õpetada. Filmikeel ja salvestamise tehnilised võimalused on pidevas muutumises. Püüangi oma praktilisi kogemusi aluseks võttes seda keerulist temaatikat huvilistele selgeks teha,” leidis Toivo Kõster eile Kuressaare linnuse savikojas õpilaste juhendamise kõrvalt aega oma tegemistest teada anda.

Maila Juns-Veldre sõnul saavad kujunduse erialal õppijad nüüd Toivo Kõsteri käe all omandada videosalvestamisest nii teoreetilisi teadmisi kui ka praktilisi oskusi.

“Meie koolis saab kujunduse erialal spetsialiseeruda stilistiks, liikuva graafika kujundajaks, interaktiivse graafika kujundajaks ja kujundusgraafikuks. Toivo Kõster teeb õpilastele selgeks liikuva graafika A ja B. Pikaajalised kogemused režissöörina kuluvad tal filmirežii õpetamisel marjaks ära,” rääkis Maila Juns-Veldre.

Toivo Kõster alustas pärast kõrgkooli lõpetamist oma töömeheteed Saaremaal Kaarma ühismajandis kultuuritöötajana. Diplomitöö tegi tulevane telemees Saaremaa rahvateatris. Tudeng valis kirjanik Jüri Tuuliku loomingust kuuldemängu “Kui kukub kägu”, kujundas selle ümber näitemänguks, lavastas ja rahvateatri näitlejad esitasid selle žüriile.

1979. aastal pühkis diplomeeritud näitejuht Saaremaa tolmu jalgelt ja läks tööle Eesti Televisiooni. Ei saanud Kõster Tallinnaski saarlasteta läbi. 1981. aastal otsustas ta osaleda ETV konkursil, mis korraldati noortestuudiole režissööri leidmiseks. Kõsteri tiim (toimetaja oli Urve Uussaar, pärast abiellumist Tiidus, operaator Kalju Reintam) võitis konkursi portreesaatega nüüdseks meie hulgast lahkunud kunagisest tuukrist Jüri Kolgast.

Konkursi võiduga rajas Toivo Kõster endale režissöörina tee telemaailma. Noortestuudio aastatest on tema silmapaistvamaks saatesarjaks huumorivõtmes “Kitsas king”. Spordisaadete režissöörina töötas Toivo 16 aastat. Tema monteeritud on ka saatelõik ETV spordisaate jaoks saarlaste edukast esinemisest Saarte mängudel Ahvenamaal 1991. aastal. Tookord osalesid meie sportlased esimest korda ülemaailmsel saarte spordifoorumil.

“Olen teinud nii hommiku- kui ka öötelevisiooni. Kirikusaateid tegin koguni 17 aastat. Oi, neid saateid ja ka telefilme, mida olen teinud, on ju nii palju. Siin võtsime üles ka saateid “Õhtusöök viiele”, mida nägid TV3 vaatajad,” tuletas Toivo tehtut meelde.

Oma praeguse rolli võttis telemees kokku ühe sõnaga: fantastiline. Lisas veel sedagi, et pole kunagi õpetajaametist unistadagi osanud.

Print Friendly, PDF & Email