Marden Muuk: sporditöös on suund juba 2019. aastale

Veebruari alguses vallavalitsuse sporditööspetsialistina tööle asunud Marden Muuk hindab väljakutseid nii spordis kui ka igapäevatöös ja leiab, et Saaremaa vallas on aktiivseks eluviisiks igati head võimalused.

SOBIV TÖÖ: Sporditööspetsialist Marden Muuk tegeleb aktiivselt spordiga ja propageerib liikumisharrastust ka vallavalitsuses töötades.
KRISTIINA MARIPUUMarden Muuk on lõpetanud Tallinna ülikooli rekreatsioonikorralduse erialal ja õpib nüüd Tartu ülikoolis magistriõppes kultuurikorraldust. 2016. aastast töötas ta kindlustuseksperdina, kuid märksa spordikesksem oli sellele eelnev töö Hawaii Express OÜ-s kaupluse juhataja kohusetäitjana aastatel 2012–2016. Lisaks on tal varasem töökogemus ostuspetsialisti ja tootejuhina.

Ta on mitmendat põlve tallinlane, kuid vanavanemate kaudu on ta tihedalt seotud Tornimäega, kus on veetnud kõik suved ja muud vabad hetked. “Sisemine kutse siia on olnud pidev,” avaldab ta ja lisab, et on ikka arvanud, et kunagi seabki ta end Saaremaal päriselt sisse. Saaremaa valla loomine ja sobiv töökoht aitasid sellel mõttel teoks saada.

Huvist saab märku anda

Vastuseks küsimusele, kuidas Saaremaa elu tundub, toob Marden Muuk suure plussina esile, et siin on kõik käe-jala juures. “Tallinnas kulutasin spordiasutusse sõiduks 40 minutit, teist samapalju tagasisõiduks ja vahepeale jäi tund aega trenni. Juba kusagile minemise protsess oli nii pikk. Kõige raskem [trenni puhul – toim] ongi toast väljaminek ja siin on see hästi lihtne – kui välja lähed, oledki kohe kohal,” naerab ta. “Siin on väga palju ära tehtud ja kõik oluline on olemas. Millest sportlasena kõige rohkem puudust tunnen, on suur korralik jõusaal, aga seegi on lähimate aastate küsimus.”

Marden Muuk on arvamusel, et suures vallas tuleb rohkem rõhku panna mitmekesisuse loomisele. “Meil võib olla ainult mõniteist kabetajat-maletajat, aga neilegi tuleb luua tingimused. Ka peaks vallas olema rohkem ujulaid, näiteks ka Orissaares, sest kuigi elame saarel, ei ole siin piisavat ujumiskultuuri.”

Kõhklusega, et mõni laps ei saa hoolimata headest eeldustest ja tahtest huvipakkuvat ala harrastada, Marden Muuk ei nõustu. “Hea näide on Saskia Alusalu, kes tuleb justkui eikuskilt olümpial neljandaks. Miks ei võiks näiteks järgmine maailmatasemel kiiruisutaja tulla Leisist? Kõik oleneb sellest, kuidas lapsi ja noori suunatakse. Kui on näha, et laps on andekas ja tal on suur tahe mingi alaga tegeleda, siis peab selle kohta tulema signaal. Vald ei saa öelda, et näiteks Leisist on meil vaja saada kaks uisutajat – niipidi see ei toimi. Küll aga saab vallale anda huvilistest teada ja siis saab vald abiks olla.”

Sageli räägitakse, et tänapäeva lapsed liiguvad vähe. Valla sporditööspetsialistil on selle kohta kindel arvamus: “See saab alguse juba lasteaias või koolis, kui öeldakse, et koridoris joosta ei tohi ja liikuma peaks justkui mööda seinaääri. Mingid asjad peavad olema muidugi reglementeeritud, aga liikumisele leitakse paraku alternatiiv ja sageli on selleks nokitsemine nutitelefonis – soovi end füüsiliselt välja elada ei tekigi enam.”

Siiski näeb Muuk nutiseadmetes kahju asemel ka kasu: “Tehnika võib olla ka motiveeriv ja seda ka spordis. Näiteks 15 aastat tagasi jooksid oma ringi ära ja panid aja kirja, aga see oli kogu info. Täna saad jälgida aega, distantsi, kalorikulu, keskmist pulssi ja vaadata üldist arengut.”

Plaanidega järgmistes aastates

Marden Muuk on uue töökohaga rahul ja tõdeb, et koostöö valla spordinõuniku Käthe Pihlakuga sujub hästi. “Me tunnetame spordimaastikku üsna sarnaselt ja see on oluline, kui tahad midagi ära teha. Selleks aastaks on kõik investeeringud sisuliselt paigas ja oleme suunaga juba 2019. aastas. Näeme, et saab luua uusi võimalusi ja lisada kvaliteeti. Ise me spordiüritusi ei korralda, vaid koordineerime seda ning saame nõu ja jõuga abiks olla,” räägib Muuk. “Millega kindlasti hakkame tööd tegema on see, et Saaremaa velotuur jätkuks. Kui ühte velotuuri suudeti korraldada 55 korda, siis peab saama seda ka edasi korraldada,” toob Muuk välja ürituse, mida seni väga hinnatud on.

Marden Muuk ise peab end triatleediks ja enim meeldivad talle kestvusalad. “Kiirusest enam on mulle antud vastupidavust ja pikkade võistluste puhul tuleb olla tugev ka vaimselt.” Ta nõustub, et siin saab paralleeli tõmmata spordispetsialisti tööga. “Võitu ei too siin see, kui mingi asja kõige kiiremini valmis teed. Töö peab olema jätkusuutlik ja seda tuleb teha hingega.”

Kristiina Maripuu

Print Friendly, PDF & Email