Saaremaa jaoks läks 1,2 miljonit eurot kaotsi (1)

Rahastamisotsuseta jäänud maalinnade võr­gustiku projektist ülejäänud 1,2 miljonit eurot on Saaremaa jaoks kadunud raha.

Eelmise kuu alguses otsustas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) rahastada piirkondade konkurentsivõime tugevdamise (PKT) meetmest nelja Saaremaa projekti kogusummas 2,8 miljonit eurot. Juba varem olid saanud oma osa Kuressaare kesklinna arendus ja Hõbevalge keskus.

Saaremaale oli eraldatud veidi üle 7,16 miljoni, projektidele eraldati raha aga kokku 5,95 miljonit. Rahastust ei saanud Visit Saaremaa esitatud maalinnade võrgustiku projekt ja ise võeti tagasi Orissaare keskväljaku arendamise projekt. Vastavalt EAS-i reeglitele suunatakse ülejäänud raha jagamisele teiste projektide vahel, mis said küll positiivse hinde, kuid millele raha ei jagunud. Saaremaa projekte selles nimistus ei ole.

EAS-is peab rahakoti juurde jõudmiseks esmalt ületama hindamislävendi. Maalinnade projekt seda ei ületanud. EAS-i juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul hindamisel antud põhjendusi nad ei avalikusta.

Viktoria Bubukin

Viimaseid päevi Visit Saaremaa juhi kohusetäitjana töötava ja maalinnade turismimarsruudiks muutmise projekti vedanud Viktoria Bubukini sõnul ei saagi öelda, et midagi oleks raha saamiseks tegemata jäänud.

Ta mainis, et maalinnade uuendamise eelprojektid ja hinnakalkulatsioonid olid koostatud kaheksa valla poolt, need olid väga erinevad ja ühtlustamata.

Tegemist oleks olnud ühe suure projekti esimese etapiga, millega oleks maalinnad muudetud nähtavaks. Jätkutegevustena oleks vaja olnud tõsta nende atraktiivsus sellisele tasemele, et külastajatel jätkuks maalinnades ka põnevat tegevust.

“Teised taotlused olid lihtsalt paremad. Ilmselt ka lihtsamalt teostatavad, kuna teiste taotluste puhul oli vaja keskenduda vaid ühele objektile,” arvas Bubukin taotlusvoorus suurima eelarvega olnud projekti kohta.


Saaremaa saab palju raha

EAS-i juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on Saaremaa üks suuremaid EAS-ist toetuse saajaid.

Aastatel 2014–2018 on saadud kokku 13,7 miljonit eurot.

EAS-i nelja viimase aasta toetused Saare maakonnale elaniku kohta on 412 eurot, see tähendab maakondade hulgas teist kohta.

Esimesel kohal on Jõgevamaa 457 euroga.

Seekord said raha Saaremaa muuseum (626 152 eurot), Oti tööstusala arendus (199 999), Liiva keskuse uuendamine (198 113) ja Sõrve tuletorni avamine (111 629). Taotlejad lisavad omafinantseeringuna veidi üle 200 000 euro.

Print Friendly, PDF & Email