EV100: sada silmapaistvat saarlast (2)

100 silmapaistvat saarlast – lugejate valik

Saja silmapaistva saarlase valimistele olid kõik kandidaadid esitatud Saarte Hääle lugejate endi poolt ja kokku peeti tunnustamise vääriliseks 386 inimest.

Lõplikusse valikusse kanti kõik need isikud, keda oli esitatud vähemalt kolmel korral. Et vältida n-ö hääletuses kampaaniate korraldamist, sai ühelt IP-aadressilt hääletada vaid üks kord. Kuna toimetus lisas aga nimekirja kõik, keda oli esitatud vähemalt kolmel korral, siis leiame nimekirjast ka inimesi, kes tegelikult võib-olla saarlased ei olegi.

Saarte Hääle peatoimetaja Gunnar Siineri sõnul ei pretendeeri me selle nimekirjaga absoluutsele tõele. “Kindlasti on igal inimesel oma sada silmapaistvat saarlast ja kindlasti on paljud silmapaistvad saarlased sellest nimekirjast ka välja jäänud, mis ei muuda neid sugugi vähem olulisteks,” kinnitas Siiner. “Lihtsalt rahvas hääletas sedakorda nii.”

Kokku osales valiku tegemisel 1921 hääletajat, kes andsid 13 828 häält. Viimased 90 inimest on esitatud tähestikulises järjekorras. Aitäh kõigile kandidaatide esitajatele ja oma valiku teinutele!

TOP 10

1. Ivo Linna


2. Ott Tänak

TIMO ANIS

Teen alati nii hästi, kui suudan

Kui Ott Tänak on maailmas üks kiiremaid rallisõitjaid, kes on valitud 2017. aastal Eesti parimaks meessportlaseks ja toob raja äärde tuhandeid fänne, siis on kindel, et saarlased hindavad oma mehe tegemisi kõrgelt.

“Tegelikult ma ei ole kahjuks üldsegi kursis, mille alusel ja kelle seast selline valik tehti,” ütleb Ott Tänak. “Tore on saada tunnustatud ja tänan inimesi, kes selle valiku tegid, aga teen alati oma asja nii hästi, kui suudan. Nähtavasti on autosport hetkel palju pildis ja küllap seepärast ka selline tulemus.” Tänaku sõnul on ta ise vaid 30-aastane ja seega ei oska ta saja-aastases Eesti Vabariigis saarlaste tegusid hinnata, aga ilmselgelt on Saaremaa praegu ilusti esindatud ja ta usub, et meil läheb hästi. “Saja aasta tuntuimat ei oska ma kohe pakkuda,” sõnab Ott.

Seekord tähistab Ott Tänak koos abikaasaga riigi suurt juubelisünnipäeva presidendi vastuvõtul Tartus. “Tavaliselt olen sellel ajal ametis oma tööga ja ei ole õnnestunud väga tähistada,” märgib ralliäss.

Alver Kivi

3. Albert Uustulnd

ARHIIV

4. Heli Lääts

ALAR TRUU/ÕHTULEHT

5. Arnold Rüütel

IRINA MÄGI

Poliitikud on olnud tublid

Arnold Rüütlit teatakse eeskätt Eesti Vabariigi presidendina ja poliitikuna, kuid tal on kordaminekuid ka põllumajandusjuhi ja teadlasena.

Saarlaste sellisel tasemel tunnustust peab Arnold Rüütel meeldivaks, sest rahva poolehoidu ei ole lihtne välja teenida. “Ega ma ei oska öelda, millise konkreetse teo eest mind on ära märgitud, aga eks ma olen päris tõsiselt osa võtnud Eesti iseseisvuse taastamisest,” märgib ta. “Alustades iseseisvusdeklaratsiooni tegemisest on neid momente ja sündmusi olnud palju, kus on saanud osaleda.”

Arnold Rüütli sõnul on Eesti viimase veerandsaja aastaga teinud ühiskonna arengus suure sammu edasi. “Kui olin president, oli sündimus kõige suurem ja jõudsime oma unistuste piirini,” tõdeb ta, lisades, et ka majanduslikult suudeti kogu Eestis taastada normaalne olukord, sest see ei koondunud siis ainult paari-kolme keskusesse.

Arnold Rüütli hinnangul on läbi sajandi olnud toimekaid saarlasi, keda esile tõsta, palju, ja eriti tublid olid maavanemad, kes on suutnud saare rahvast ühendada.

Samas annab Arnold Rüütel positiivse hinnangu ka praegustele Saaremaa valla juhtidele. “Kui me räägime Eestis tehtud omavalitsuste reformist, siis Saaremaal on asi hästi läbi mõeldud,” lausub ta. “Saartel on kogukonnatöö juba ajalooliselt olnud väga heade traditsioonidega, kohaliku rahva huve suudetakse hoida ja vajadusel ka riigiorganites kaitsta. Ka ühiskondlikud üritused liidavad rahvast ühise eesmärgi nimel.”

Alver Kivi

6. Vjatšeslav Leedo

MAANUS MASING

Elujõulisus ja töökus on meile edu toonud

Ärimees Vjatšeslav Leedo on oma tegemistega leidnud endale saarlaste hulgas toetajaid, aga ka vastalisi. Enim tuntakse teda siiski kui heal tasemel parvlaevaliikluse korraldajat ja mitmete Saaremaale oluliste ettevõtete omanikku.

“Suhtun enda esikümnesse jõudmisse rahulikult, sest kes mind tunneb, see tunneb mind ja ega mul ole ju mingisuguseid saavutusi. Aga minu jaoks on see natuke siiski üllatus, sest tegusaid inimesi on Saaremaal hirmus palju,” tunnistab Vjatšeslav Leedo, kelle sõnul on sellise küsitlusega nii, et inimesed mäletavad ju ikka rohkem neid, kes on nende kaasaegsed.

“Eluaeg on saarlased natuke röövlid olnud, aga alati ka töökad ja teistest erinenud. Meil on ajaloos olnud muidugi ka negatiivseid kangelasi, aga tehtud on ka väga palju positiivseid asju. Saarlased on erinevates valdkondades ikka tugevad tegijad olnud. Meil on arste, meil on kirjanikke, võtame siin kasvõi Albert Uustulndi või Aadu Hindi. Ott Tänak on kuulsuse poolest kindlasti tuntuim saarlane, kui lähtume pealtvaatajate arvust,” räägib Leedo.

Ühe parema näitena saarlaste tuntusest toob Vjatšeslav Leedo endise ringrajasõitja ja Nõukogude Liidus suuri tegusid teinud Villi Lepiku. “Üle suure Nõukogude Liidu teadsid teda praktiliselt kõik,” märgib ta. “Sain hiljuti Moskvas ühe inimesega kokku ja ta hakkas küsima, et kuidas need ringrajasõitjad seal elavad ja esile tõstis ta just Villi Lepiku. Pidin selili kukkuma, et nii suures riigis mäletatakse veel sellise väikese koha, nagu Saaremaa, kanget meest.”

Vjatšeslav Leedo hinnangul on viimasel ajal olnud elu üle liiga palju kurtmist, et Saaremaa jookseb inimestest tühjaks. “Aga eluaeg on käidud mandril kraavi kaevamas ja merd sõitmas ning mehed on võõrsil leiba teenimas olnud,” tõdeb ta. “Saarlased on olnud aktiivsed ja ilmselt on see sellest veresegunemisest ka, sest me oleme läbi sajandite olnud igasuguste viikingite ja mereröövlite ristteel. Elujõulisus ja töökus on meie edu alus. Saarlaste hulgast on tulnud ju palju valitsuse liikmeid, meie inimesed on juhtinud piirivalvet, politseid, kaitseväge ja on isegi olnud saarlasest president.”

Alver Kivi

7. Juhan Smuul

ARHIIV

8. Debora Vaarandi

ARHIIV

9. Vigala Sass

ARHIIV

10. Aadu Hint

ARHIIV

Aare Laine
Ain Anger
Aira Kaal
Aleksander Paldrok
Aleksander Sannik
Alver Sagur
Anti Toplaan
Ants Haavel
Artur Toom
August Mälk
Bruno Pao
Eerik Haamer
Endel Püüa
Endla Tegova
Enn Meri
Enn Rettau
Erki Evestus
Evi Männik
Genadi Noa
Gustav Ränk
Hannes Haavel
Hannes Hanso
Hendrik Krumm
Henno Käo
Ilmar Raag
Indrek Saar
Ivar Vipp
Jaan Lember
Jaan Tammsalu
Jaan Tätte
Jaanus Tamkivi
Jaen Teär
Johannes Aavik
Juhan Peegel
Jüri Tuulik
Kaido Kirst
Kaie Rõõm-Laanet
Kalle Laanet
Keith Pupart
Kusti Kokk
Lauri Leesi
Lauri Rannama
Leopold Vakrõõm
Louis Kahn
Ludmilla Toon
Madis Kallas
Maie Haavel
Marek Niit
Margus Muld
Maria Faust
Martin Körber
Mati Kaal
Meelis Juhandi
Milvi Viss
Oskar Kallas
Ott Aardam
Paul Saagpakk
Peeter Süda
Piret Puppart
Piret Rauk
Prits Liblik
Rene Reinsoo
Riho Räim
Riida Kask
Rita Ilves
Rita Loel
Sõnajalad
Sten Tamkivi
Sulev Nõmmik
Tene Laul
Terje Nepper
Tiidrek Nurme
Tõnis Kipper
Tõnu Grepp
Tõnu Post
Tõnu Vaher
Toomas Paul
Ülo Arge
Ülo Roos
Ülo Tuulik
Ülo Vooglaid
Urve Tiidus
Urve Vakker
Vello Õunpuu
Venno Laul
Viktor Kingissepp
Viljar Aro
Villem Grünthal-Ridala
Villi Lepik
Villu Veski

Print Friendly, PDF & Email