FC KURESSAARE: Iseseisvana tippseltskonda

VIIKINGID: Ilma ja vastaseid trotsides on FC Kuressaare mehed valmis liikuma oma eesmärkide poole.
KEETE VIIRA TÕMMIS VIDEOST

Algav hooaeg esitab FC Kuressaarele kaks suurt väljakutset – olla edukas Premium-liigas ja alustada tegevust iseseisva klubina.

Kui seni sai FC Kuressaare majanduslikult toetuda FC Florale, siis nüüd on vaja ise hakkama saada. Pikki aastaid klubiga seotud olnud Eesti jalgpalli liidu presidendi Aivar Pohlaku sõnul tähendab iseseisvumine klubile eelkõige täielikku vastutust oma finantside eest.

“Aasta 2018 on FC Kuressaare jaoks esimene, mil nad peavad rahaliselt ise hakkama saama, sportlik iseseisvumine toimus juba varem. Samas on selge, et koostöö jääb, sest ühes jalgpalliruumis üleskasvanud inimesed mõtlevad sellest mängust sarnaselt,” märgib ta.

Pohlaku sõnul moodustasid 80ndatel sündinud Eesti jalgpallis selle põlvkonna, kus suurenes hüppeliselt alaga tegelejate hulk, ning nüüd on nad eas, kus mängijakarjäär hakkab lõppema.

“Selle asemele tuleb võimalus lüüa kaasa teistel tasanditel, muu hulgas näiteks ka klubide juhtimises,” lausub ta. “Nii oligi kõik algusest peale mõeldud – ühel hetkel pidid FC Flora loodud tütarklubid saama endale uue põlvkonna juhid, nagu FC Flora isegi, ja nii on ka läinud. Tegelikult jooksid asjad kuidagi väga hästi klappima, mistõttu väidaksin, et Premium-liigasse tõusmine hõlbustas protsessi.”

Baas toietamiseks olemas

FC Kuressaare juhatuse liige  Elari Valmas leiab, et otsus hakata iseseisvalt tegutsema oli klubi juhtkonna jaoks igati loogiline samm ja selleks on hoogu võetud juba mitu aastat. Otsuse tegi lihtsamaks teadmine, et klubi on saanud toimivalt ja edukalt tööle noortesüsteemi, mis on kogu klubi üks alustalasid.

“Lisaks klubi noormängijatele on meil väga tubli naiste võistkond ning uueks hooajaks Premium-liigasse tõusnud ja noortele suureks eeskujuks olev FC Kuressaare esindusmeeskond,” selgitab Valmas.

Jalgpalliklubil, kelle esindusmeeskond mängib Premium-liigas, naiskond esi- ja duubel teises liigas ning Eesti meistrivõistlustel ollakse esindatud 11 noortevõistkonnaga, tuleb majandada hoolikalt ja täpselt.

Elari Valmase sõnul klubi juhtkonnal muutuste ja vastutuse kasvu ees hirmu ei ole. “Hirmud on selleks, et neid ületada, ja ühtse kogukonnana suudame ettetulevad probleemid lahendada. Tähtis on, et suudame kiirelt kasvavat kogukonda eelarveliselt toetada ja pakkuda häid treeningutingimusi,” rõhutab ta, lisades, et selle nimel tehakse igapäevaselt tööd, et kõikvõimalikud hirmud ja probleemid saaksid lahendatud.

“Kõige suurem kummardus läheb klubi poolt meie praegustele toetajatele, eelkõige Saaremaa vallale, kes on meid igal aastal aktiivselt toetanud ja andnud suure panuse noorte arengu heaks ning kellega koostöö on hästi sujunud. Et eelarvega raamis püsida, siis selleks on toimiv liikmemaks ja usaldusväärsed toetajad, kelle peale saame alati loota, nagu see on siiani toiminud,” räägib Valmas.

Aivar Pohlaku hinnangul on FC Kuressaare organisatsioon selleks sammuks valmis. “Liikusime muutuseni samm-sammult kõiki külgi hoolsalt kaaludes juba viimased neli-viis aastat, kusjuures iga hooaja järel hindasime nii tehtud sammu suurust kui ka järgmise astutava sammu võimalikku pikkust ning olime pigem ettevaatlikud, kui liiga julged,” selgitab ta.

Siiski tõdeb Eesti jalgpallijuht, et iseseisvalt toimetades võib FC Kuressaarele saada kõige keerulisemaks kuludega teatavas kindlas raamis püsimine, ent võib-olla ka hoopis otsustusprotsess.  Aga küllap tuleb esimese aasta jooksul ka selliseid üllatusi, mida ette näha ei osatud.

Samas ei karda Aivar Pohlak, et FC Kuressaarest võiks hooaja jooksul saada Sillamäe Kalev, kes oma eelarveliste kohustuste täitmisel hätta jäi ja lõpuks majanduslikel põhjustel hoopis madalamasse liigasse langes.

“Viis, kuidas FC Kuressaare eelarve täna kujuneb, on loomulik. Klubi ei sõltu ühest suurest toetajast ega tema majanduslikust seisust või tujudest,” põhjendab ta oma seisukohta klubi jätkusuutliku toimimise osas.

Majanduslikult saadakse hakkama

Abiks on ka Eesti jalgpalli liit, kelle esimesed vestlused FC Kuressaare juhtidega saarlaste Premium-liigasse tõusmise valguses sisaldasid endas ka võimalikku – küll mitte suurt – rahalist toetust ootamatult tekkinud lisakulude katteks. “Aga see mure on tänaseks lahendatud, sest klubile tekkis uus toetaja, kes Premium-liigas mängimiseks vajaliku lisaeelarve jaoks katte andis,” selgitab Pohlak.

Elari Valmas lisab, et toetajad, kes annavad klubi arengule igal aastal suure tõuke, on näha esindusmeeskonna mänguvormidel ja esindusdressidel. “Sarnaselt iga hooajaga käib vilgas töö toetajate otsingul pidevalt. Et teha kindlamaid ja suuremaid samme klubi arengus on vaja eelarvelist tuge ja häid partnereid,” märgib ta.

FC Floral oli neli suuremat tütart: Paide, Viljandi, Kuressaare ja Rakvere. Neist esimesed kaks iseseisvusid viis-kuus aastat tagasi ja mängivad praegu Premium-liigas, mis on Aivar Pohlaku sõnul andnud positiivse kogemuse. Ta lisab, et ei näe, miks peaksid asjad Saaremaal teistmoodi minema. Rakvere astub viimast sammu iseseisvumise poole samuti just praegu, aga need olukorrad on erinevad ja seetõttu on ka viimane astutav samm Lääne-Viru klubi puhul teistsugune.

“FC Kuressaare organisatoorne pool on selleks väljakutseks valmis,” on Elari Valmas enesekindel. “Lisaks oleme kasvatamas oma kogukonda ka aktiivsete lastevanematega, kes annavad suurt tuge kodusaare jalgpalliklubi arenemisele ning on abiks erinevate ürituste ja esindusmeeskonna mängude korraldamisel. Selle jaoks on loodud eraldi hoolekogu ja vabatahtlike ring.”

Vaatama sellele, et FC Kuressaare on oma toimetamistes kindel, on siiski palju skeptikuid, kes kahtlevad, et eelmisel hooajal esiliigas viienda koha saanud meeskond suudab Premium-liigas konkurentsi pakkuda. “Saan aru, et klubi on püstitanud eesmärgi Premium-liigasse püsima jääda, ja usun, et selle saavutamine on reaalne,” vaatab jalgpalliliidu president Saaremaa esindusklubi võimalustele kõrgseltskonnas optimistlikult.


Jan Važinski: oleme konkurentsis

Kuigi FC Kuressaare mängis Eesti jalgpallimeistrivõistluste meistriliigas viimati 2013. aastal ja 2016. aastal oldi koguni esiliiga B tasemel, ei tohiks kõrgseltskonnaga taasliitumine olla meeskonnale siiski liiga suur samm, sest mängu tase lubab kindlasti võidelda püsimajäämise nimel.

Taas FC Kuressaare esindusmeeskonna tüüri juurde asunud treener Jan Važinski ütleb, et kui võtta esiliiga paremad neli-viis võistkonda ja Premium-liiga kaks viimast, siis peaks mängutase olema päris võrdne.

“Kui vaatame eelmist aastat, siis ei saa öelda, et Pärnu JK Vaprus oleks olnud esiliiga parematest tugevam, aga samas üheksanda koha saanud JK Viljandi Tulevik oli ikkagi natuke tugevam. Aga see on kõik siiski spekulatsioon,” märgib ta.

Samas peetakse eelmisel hooajal esiliigas viienda koha saanud meeskonna minekut Premium-liigasse siiski liiga suureks sammuks. Eeldatakse, et tasemevahe saab olema liiga suur, kaotused tulevad suureskoorilised ja liiga üldine tase langeb.

Jan Važinski tõdeb, et klubi tehtud samm on tõsine väljakutse ja samm on tõesti suur, samas ei ole midagi võimatut selles, et edukalt mängida. Treeneri hinnangul on kõik võimalik ja kuigi tegu on amatöörvõistkonnaga, nõuab edu saavutamine kõigilt professionaalset suhtumist.

“Kõik peab olema korralikult planeeritud ja trennidest puududa ei saa,” toonitab peatreener. “Nagu profidki võivad mängijad trennist puududa vaid siis, kui arst seda lubab, haigused kimbutavad või on väga olulised perekondlikud põhjused. Elu on selline, et alati võib midagi juhtuda, aga prioriteet on keskendumine.”

Jan Važinski hinnangul on oma võimetelt Premium-liigas mängimiseks potentsiaali poolest valmis umbes 18 meest. Siis on veel mängijaid, kellel on selleks eeldused olemas, ent vajalikule tasemele jõudmine võtab veel aega. Kas on siis vaja füüsilist vormi parandada või kogemusi ja enesekindlust juurde saada.

“Suhtumine on olnud ettevalmistusperioodil korralik ja suuri pretensioone pole,” räägib peatreener. “Kõik, mis planeeritud, on ka täidetud. Aga juurdepanemiseks on meestel vaja rõhuda ka oma patriotismitundele, sest peab meeles pidama, et oma mänguga esindatakse kodusaart ja kodulinna. Selline seisukoht peab meestel olema.”

FC Kuressaare meeskonna peamine eesmärk on kindlasti Premium-liigasse püsimajäämine ning võitlus iga mängu ja punkti eest. Kui suudetakse oma tugevused välja mängida, peaks ülesanne olema reaalne.

“Meeskonna plussiks on kindlasti see, et enamik mehi on juba hästi kaua koos mänginud, nad on omavahel sõbrad, teavad kaaslaste võimeid ja tunnevad nende tegutsemist väljakul,” selgitab Jan Važinski, lisades, et võistkonna sisekliima on kindlasti üks positiivsemaid momente.

Samas on peatreener mures selle pärast, kuidas meeskond hakkab väravaid lööma. “Meil on päris head ründajad ees olemas ja nendelt ootame väravate näol panustamist. Meistriliigas ei ole see kindlasti kerge,” märgib Važinski, kellel pole hirmu, et FC Kuressaarest saab liiga peksupoiss. “Kindlasti ei ole kerge mängida neli korda FC Flora, FCI Levadia ja Nõmme Kalju FC vastu, sest see on 12 ülirasket kohtumist. Ootan aga, et meeskond on motiveeritud ja saab aru, et me ei saa valida endale sobivat vastast, vastane on vastane.”

 

Print Friendly, PDF & Email